2.10.19

Táňa Pikartová: Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

„Ještě nikdy jsem nevyhlašoval stávkovou pohotovost před ministrem školství,“ řekl úvodem svého vystoupení po jednání školské tripartity předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík a dodal, že odbory s ministrem nenalezly shodu, jak peníze do tarifů a nadtarifních složek rozdělit.


Školské odbory trvají na desetiprocentním zvýšení tarifních platů ve všech platových třídách a stupních. Ministr Robert Plaga však chce zvýšit platy pedagogů plošně pouze o pevnou částku 2 250 korun a 1 400 korun ponechat na odměny s tím, že toto navýšení je už podle jeho slov propsáno jak do rozpočtu roku 2020, tak i 2021. „Je to tarifní jistota pro všechny a část prostředků budou mít ředitelé na motivaci učitelů,“ zdůvodnil svoje rozhodnutí ministr a na slova Františka Dobšíka o stávkové pohotovosti škol překvapeně uvedl, že je to postoj destruktivní, vzhledem k tomu, že vláda svůj závazek a programové prohlášení plní.

„Je to politický signál, že dochází k nedohodě,“ uvedl předseda školských odborů František Dobšík a potvrdil, že odbory jsou připraveny v případě nutnosti přerušit práci ve školách.

„My vnímáme to, že vláda naplňuje své programové prohlášení. Nicméně první věta začíná tím, že školství je prioritou této vlády. Jestliže je ta priorita taková, že průměrný plat učitele dosahuje maximálně sto deseti procent průměrného platu v České republice, tak musíme jasně říci, že to žádná priorita v podstatě není,“ pokračovala místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. I výdělky v jiných oborech podle ní rostou výrazněji.

Odbory požadovaly původně navýšení platů učitelů o 15 procent. Souhlasily po jednáních s desetiprocentním přidáním, vše ale chtěly do tarifů. Ministr navrhoval růst tarifů o pět procent a zbývajících pět procent do odměn, poté přišel s pevnou částkou 1 750 korun pro všechny. Poté ji upravil na 2 250 korun.

Odboráři i zástupci zaměstnavatelů věří, že rozpočet na příští rok případně upraví ještě poslanci ve Sněmovně. Mohli by v něm přesunout do školství peníze na podporu učitelů.

Zdroj Týdeník školství na sociální síti Facebook:


Žádné komentáře:

Okomentovat