14.10.19

Radka Hrdinová: Spor o dětské skupiny aneb Podmínky pro dětská zařízení musí být jednotné

Proč má být v mateřské škole jedna učitelka na 28 dětí zatímco v dětské skupině jsou tři dospělí na 24 dětí? To je jedna, ale nikoli jediná podstatná otázka, kterou klade ředitelka mateřské školy v Pohořelicích Helena Kloudová. Včera po ránu spolu se dvěma kolegyněmi tuto otázku řešila s premiérem Andrejem Babišem. Ten je na schůzku do sídla Úřadu vlády pozval na základě otevřeného dopisu, ve kterém kritizují aktuální dění ve školství. Jednou z hlavních věcí, které jim zvyšují tlak, je záměr ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na přeměnu dětských skupin na jesle. Nejde přitom o samotný plán MPSV udělat z dětských skupin jesle. Vadí jim, že MPSV dává dětským skupinám jiné podmínky pro péči o malé děti než mají mateřské školy, které patří pod ministerstvo školství.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Maláčová navrhla, aby jejich financování převzal stát s tím, že vedle státního příspěvku budou přispívat přiměřenou částkou i rodiče. Zároveň chce, aby se dětské skupiny omezily na děti ve věku do tří let včetně – nyní je navštěvují děti do šesti let. Spolu s tím navrhuje přejmenovat dětské skupiny na jesle.

Jenže o děti tříleté a mladší pečují i mateřské školy. Podle statistik ministerstva školství je jich v mateřských školách zhruba 45 tisíc. A zatímco dětské skupiny mají podle nařízení úřadů maximálně 24 dětí, třídy v mateřské škole až 28. Na dětskou skupinu o velikosti od 7 do 24 dětí musí být dva dospělí, a pokud do ní chodí dítě mladší tří let, pak dokonce tři.

V mateřské škole je po velkou část dne na celou třídu učitelka sama. Ministerstvo školství považuje za úspěch, že se mu nově podařilo zajistit prostředky na to, aby v době, kdy je školka nejvíce vytížena, byly učitelky dvě. „Poprvé jsme plně finančně pokryli dvouapůlhodinové překrývání učitelů v mateřských školách, na které jsme v rozpočtu ministerstva vyčlenili částku až 1,8 miliardy korun,“říká mluvčí Aneta Lednová.

Získat navíc peníze na chůvu do třídy, kam chodí i dítě mladší tří let, možné sice je, znamená to ale další administrativu, na kterou školky nemají lidi. „Zakládám papíry do šanonu, místo abych se věnovala tomu, jak se u nás učí,“ dodává Benešová, která na Facebooku vede skupinu zhruba šesti set ředitelek mateřských škol z celého Česka.

Žádné komentáře:

Okomentovat