11.10.19

Radek Sárközi: Velká bitva o dvouleté děti

Kam patří děti do tří let věku? Do jeslí, dětské skupiny, nebo už do školky? Péče o takto staré děti se dnes liší podle toho, pod jaké ministerstvo ta která instituce spadá. Do sporu se už zítra hodlá vložit přímo premiér.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Mateřské školy nejsou uzpůsobené péči o dvouleté děti. Ty jsou většinou ve stejné třídě se staršími děti, někdy i s předškoláky. Pro děti do tří let jsou určeny jiné hračky, často ještě nosí pleny, bývají mnohem méně samostatné, problém nastává i u společných vycházek. Dění ve školce se tak musí přizpůsobit těm nejmladším, což omezuje rozvoj ostatních dětí. Je skoro nad lidské síly, aby učitelka, která je ve třídě sama i na 28 dětí, vše zvládala. Od ministerstva školství se bohužel mateřským školám s dvouletými dětmi nedostává žádné cílené podpory.

Naopak podpora ministerstva práce v případě stejně starých dětí v dětských skupinách je obrovská. Ministryně Maláčová původně navrhla, aby na šest dětí byla v dětské skupině vždy jedna chůva. Dětskou skupinu může navštěvovat maximálně 24 dětí, takže by o ně pečovaly dokonce čtyři dospělé osoby zároveň, což je čtyřnásobek personálu oproti mateřským školám. Kvůli značným nákladům byla však původní novela stažena a aktuální návrh počítá s tím, že v dětské skupině by byly maximálně tři chůvy na 24 dětí, jak je tomu i dnes, kdy jsou financovány přes evropské fondy. Je to ovšem stále třikrát více než u mateřinek.

Tento příklad dobře ukazuje, jak je u nás péče o dvouleté děti nekoncepční. Spadá pod různá ministerstva, která spolu příliš nekomunikují. Chaos způsobilo i to, když v době ministryně Kateřiny Valachové prosadila ČSSD do školského zákona garanci míst pro všechny dvouleté děti v mateřských školách. Díky novele Václava Klause byl tento paragraf ze zákona naštěstí vypuštěn. V opačném případě by hrozilo, že zaniknou dětské skupiny, které v současnosti navštěvuje 16 tisíc dětí, a tyto děti se přesunou do mateřinek. Finance utracené z evropských fondů by tak přišly vniveč, zatímco stát by musel investovat desítky miliard do výstavby nových budov pro školky.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bývaly doby, kdy do školky byly přijaty jen děti, které byly soběstačné a uměly si zavázat tkaničky u bot na kličku. Leč dnešní doba se mění tak překotně, že by s takovou zely školky prázdnotou.
Kdyby to záviselo na pytlicích, postačilo by jim, kdyby děti dokázaly správně a bez otálení zareagovat na příkaz 'Stůj!'. Pytlici se ovšem nemohou zbavit pocitu, že by se s takovou školky zase až tak moc nenaplnily.
A je klidně možné, že by se základní školy začaly plnit dětmi deseti, a nebo až dvanáctiletými.

Okomentovat