1.10.19

Průzkum: S ubližováním se setkává drtivá většina žáků. Počet případů šikany na školách se zvyšuje

Zhoršení prospěchu, psychické potíže nebo dokonce sebevražda. I takové následky má šikana, kterou děti zažívají na základních školách v Česku. Aktuální průzkum společnosti Scio ukazuje, že s fyzickým nebo slovním ubližováním se ve třídě setkává drtivá většina dětí. Víc než polovina žáků 2. stupně se pak na škole setkala přímo se šikanou. V novém projektu se Radiožurnál zaměřuje na to, jak proti tomuto společenskému problému bojovat. Některé děti totiž šikana poznamená na celý život.

Z článku na webu iRozhlas.cz vybíráme:

Před bagatelizací šikany varuje školský ombudsman Ladislav Hrzal. „Šikana, jakmile začne, tak potom už je to taková trochu nakažlivá nemoc, která nakazí okolí,“ říká.

S fyzickým nebo psychickým ubližováním ve třídě se setkává až 85 % žáků. Ukázal to průzkum společnosti Scio za uplynulý školní rok, ve kterém odpovídalo 39 tisíc dětí ze 158 základních škol. Podobné výsledky Scio zaznamenalo i v předchozích letech.

Co míru šikany na škole ovlivňuje, přibližuje vedoucí projektu pro školy společnosti Scio Eliška Sovová.

„Ono to souvisí i s velikostí školy, jaké jsou nastavené vztahy v rámci té školy, jestli všichni pedagogové dodržují to, co si domluvili, o složení těch dětí, kolik je jich tam problematických, jestli je tam někdo v rámci inkluze začleněný, jaká je výchova doma.“29 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tady pomůže snad už jedině nový předmět
'Výchova k snášení bolesti'!

Jiří Lukáš řekl(a)...


Promiňte, pane, tohle je ale fakt debilní poznámka!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když vám matka osmáka tvrdí, že její syn není schopný rozeznat důsledky svého chování, pak se můžete ve škole třeba po...
Většina šikanujících dětí je z rodin, kde slovo výchova je buď sprosté nebo jsou to rozcapení prevíti, nebo děti z rodiny, kdy nevědí, co to výchova je.

Nicka Pytlik řekl(a)...

tohle je ale fakt debilní poznámka

Je, samozřejmě. Tak debilní, že pytlici už debilnější nemohli vygenerovat.
Ani se nemusíte omlouvat, pane.
Tak si pořádně obdobné rozbory stavu na školách pročtěmě i v kontextu vývoje toho stavu.
A jestli někoho pro pořešení napadne něco méně debilního, sem s tím!

E.Kocourek řekl(a)...

Také používáte definici, že šikana je úplně všechno, o čem se někdo domnívá, že ho to zraňuje? To pak je ale těžké (a hlavně zbytečné) s tím něco dělat, protože některé maminčiny mazánky zraňuje úplně všechno. Nejen, že je spolužáci posílají k šípku, ale i že se s nimi spolužáci nebaví. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Pytlíci se TOLIK snažili vymyslet něco hodně debilního, a pak takové selhání! Vymysleli něco docela rozumného. Odolnost proti ... no, ne zrovna bolesti, ale proti šikanování. ////

Pokud se tou šikanou míní, že děti se Frantíka straní a nedávají mu opisovat úkoly, je "problém" vyřešen ihned. Prostě se s tím Frantík musí smířit. ////

Pokud jde o opravdovou šikanu, včetně fyzického násilí, je odolnost pouze první krok. Frantík musí rány vracet, a nehledět na vyrovnané skóre. Připomínám začátek "Enderovy hry" - rádoby trýznitel to nepřežil. ////

Též se osvědčilo (ale není to univerzální recept), když se Frantík uchýlí pod ochranu konkurenčního násilníka, případně konkurenční party. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Případ byl pro nízký věk pachatele odložen."
Případ násilné zhovadilosti byl odložen. Konec. Tečka. Nazdááár.

S ubližováním se setkává drtivá většina žáků.
Tak ono se o tom už ví? A jak dlouho? Od minulého týdne?
Pytlici tomu rozumějí tak, že pár nezvedených spratků tyranizuje svoje okolí dlouhodobě, soustavně a značnou silou. To aby byly splněny nějaké ty znaky šikany. Nejspíš se ale nechávají dělat si, co se jim zamane, protože nejsou nástroje, s jejichž pomocí by se se spratky zatočilo náležitě.
Teď jde o to, kde se té zavržení hodné činnosti dopouštějí, když není minuty, kdy by žáci zůstavali bez patřičného pedagogického dozoru. Ve zkompetentňovacích hodinách, o přestávkách, při obědě... učitelů, párových učitelů, asistentů, speciálních pedagogů, výchovných poradců, školních psychologů a především pak průvodců všude plno. K dispozici jsou moderní výchovné postupy, školení, přednášky, besedy... Každá třída má svoje zástupce ve školním parlamentu. Konflikty lze zaznamenat na všude a vždy přítomná záznamová zařízení.
Ta 'drtivá většina žáků' by ale také mohla znamenat, že si děti dlouhodobě, soustavně a značnou silou ubližují navzájem. Pak tedy nezbude, že se pokusit ochránit alespoň těch pár trumpetů, kteří nejdou s tou dnešní překotně měnící se dobou, prostěěě.
Nejlepší by bylo separovat je do nějakých speciální výcvikových zařízení a tam je soustavně a cíleně připravovat na realitu všedního dne. Zocelit je tak nějak po stránce fyzické a zejména pak psychické. Pocit urážky a ponížení je především problémem psychiky toho, kdo se cítí být uražen a ponížen.
Budíček v pět, rozvička v tílku a trenýrkách za každého počasí, úklid rajónů, lehká snídaně a pak dopolední trénink fyzické a psychické odolnosti. To jest pořadová příprava na nástupišti, opičí dráha a hlavně všudypřítomné řvaní a ponižování. Po opět lehkém obědě hodinový odpočinek na kavalcích a pak až do večeře práce na komunitní zahradě a ve stájích. Po lehké večeři osobní hygiena a volno na korespondenci s rodinou, četbu, za odměnu televize nebo internet. V devět večerka.
Po pár měsících by ty pacholky přešla nálada na nějaké stížnosti na šikanu.
Je to debilní? Tak znova... nějaký lepší nápad?

Jiří Lukáš řekl(a)...

Nicka Pytlik: "Je to debilní?"

Je.


Nicka Pytlik: "Tak znova... nějaký lepší nápad?"

Ano. Třeba, že by učitelé neměli debilní poznámky typu: "Tady pomůže snad už jedině nový předmět 'Výchova k snášení bolesti'!"

Nicka Pytlik řekl(a)...

V tom případě je vše na nejlepší cestě k nápravě.
Učitelé, vyjma pytliků, až tak debilní poznámky nemívají.

Vít Tomis řekl(a)...

Pokud se ve škole učí výchova k zdravému životnímu stylu, může být výchova k snášení bolesti její součástí.

Jiří Lukáš řekl(a)...Nicka Pytlik: "V tom případě je vše na nejlepší cestě k nápravě. Učitelé, vyjma pytliků, až tak debilní poznámky nemívají."

To si nemyslím. Učitelů pytliků jsou mraky.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Učitelů pytliků jsou mraky. To je po mém soudu hluboký omyl. Pytlici se v současném školském systému vyskytují - bohužel - v množství menším než malém, zato nositelů titulu "kyselá zadel" máme přes míru.

Ygrain řekl(a)...

" Frantík musí rány vracet"

To je sice dobrý návod, ale co když to Frantík nezvládá? Je to prostě jeho problém, nic, co by učitel měl řešit?

A když už do toho taháte Endera, tak kromě A řekněte i B - jak hrozně se cítil kvůli tomu, so dotyčnému udělal (a to v té fázi ještě ani nevěděl, že ho zabil).

E.Kocourek řekl(a)...

co když to Frantík nezvládá? (...) jeho problém, nic, co by učitel měl řešit?

To si opravdu myslím. Jenže v té dnešní inkludované době musí učitel řešit nejrůznější hovadiny, a tohle asi taky. ////

Představte si, že učitel řeší údajnou "šikanu", a zjistí, že ve skutečnosti jde o celkem přirozenou sebeobranu třídy před inkludovaným mazánkem. Učitel by nejraději zařval "Drž hubu, smrade, zalez si do kouta a nevylejzej, a snaž se, ať o tobě nikdo neví!"
Ale to v té dnešní inkludované době nemůže. ////

Že Frantík nezvládá vracet rány? (Připomínám, že od Frantíka nechci, aby vrchního třídního grázla přepral.) Nejspíš se někde najde i žáček, který nezvládá chodit, a jiný, který nezvládá dejchat, a nějaký smolař učitel to musí řešit. Ale já to řešit nemusím. ////

Že se Ender cítil hrozně? Já to beru jako šíleně nerealistickou literární figuru. IMO se člověk cítívá hrozně kvůli věcem, které zvoral. Ne kvůli věcem, které zvládnul optimálním způsobem. Chápu-li to správně, tohle "hrozně se cítil" je na začátku příběhu proto, aby se Ender mohl cítit hrozně i na konci, kvůli tomu, že zachránil lidstvo. Inu, literatura ... ////

Ygrain řekl(a)...

Takže rezignujete nejen na roli pedagoga (tj. toho, který vede), ale i na prachobyčejnou lidskou sounáležitost pomoci tomu, kdo je v nouzi... nemám slov. Tedy, mám, ale momentálně mi dá příliš mnoho práce nepozvracet si klávesnici.

E.Kocourek řekl(a)...

Škola mě najala a platí za to, že děti naučím nějaké ty odborné záležitosti. Na to, co by chtěl(a) Ygrain si měli najmout matku Terezu. ////

Jiří Lukáš řekl(a)...

E. Kocourek: „Škola mě najala a platí za to, že děti naučím nějaké ty odborné záležitosti. Na to, co by chtěl(a) Ygrain si měli najmout matku Terezu.“


Ano, samozřejmě, i tak se to dá pojmout. Takto se E. Kocourek rozhodl, nejspíš je takto šťastný.

Musím poupravit, co jsem sem napsal o něco výš: Neradostné je, že učitelů pytliků a kocourků jsou mraky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neradostné je, že učitelů pytliků a kocourků jsou mraky.

Škoda jen, lukášů je pořád ještě málo na to, aby byly negativní jevy typu šikany ve školách vymýceny jako ty neštovice. Mělo by se s tím něco udělat ještě dřív, než pytlici vymřou tak nějak přirozenou cestou.
S tou šikanou se pořád nedaří a nedaří. Chtělo by to ale fakt dobrý nápad...
Což třeba navrhnout vládě její zrušení? Vždyť ji nikdo nikdy nebude k ničemu potřebovat!

poste.restante řekl(a)...

Ender se cítil hrozně, protože:
1. V prvním případě se sice bránil, ale v důsledku jeho obrany Bonzo zůstal v komatu s malou nadějí na probuzení.
Každý normální člověk, který ublíží jinému, byť by to bylo v sebeobraně, se cítí zodpovědný za následky svých činů. Pokud to není psychopat nebo sociopat.

2. V druhém případě proto, že to byl empatický, vnímavý a myslící jedinec, na rozdíl od "zelených mozků" velitelů kolem něj, který chápal, že termiťané sice mohli už v minulosti znovu na Zemi zaútočit, ale neudělali to. A on se logicky ptal, proč?
Kromě toho spíše cítil, tušil, nežli věděl, že všechno není tak černobílé, jak se to zdá.
Když pak zjistil, že byl zmanipulován k tomu, aby vyhladil celou civilizaci, celou jednu rasu, zákonitě se za to cítil spoluzodpovědný.

Pan Kocourek zjevně nepovažuje za nutné, aby učitel zasáhnul, když před ním žáka šikanují, byť by to bylo i formou fyzického násilí.
Nezbývá, nežli mu popřát, aby obětí nebyl nikdy ani on sám, ani nikdo z jemu blízkých a hlavně aby poblíž nestál někdo, smýšlející podobně jako pan Kocourek.

Heleďte, já byl přesně v té pozici. Jen jsme tomu tenkrát neříkali šikana.
Fyzicky nezdatný, jedničkář, s brýlemi a možná až přespříliš citlivou výchovou. Jasná oběť.
A musel jsem se naučit nejdříve rvát a později využívat své, řekněme, intelektuální převahy. Já tu sílu měl, ale mnozí jiní ji nemají.

Učitel zodpovídá především za bezpečnost žáků. Tečka.
Je nepřípustné, aby toleroval fyzickou šikanu a vůbec jakékoliv projevy násilí mezi žáky.

Pokud je navíc i empatický člověk, či prostě jen "člověk" měl by hledat nejlepší cesty, jak šikanovanému pomoci.
Pochopitelně, pokud se skutečně jedná o šikanu. A to se musí nejdříve prověřit. Ne každé žduchnutí do souseda je hned problém, kvůli kterému se musí svolávat výchovná komise a pedagogická rada.

Ano, šikana je problém.
V některých zemích má škola k dispozici tým odborníků a ani tak se ji nedaří zvládat. (USA jsou tím pověstné.)
U nás se jako samozřejmost bere to, že učitel je archanděl Gabriel, křížený se Supermanem a musí umět všechny problémy vyřešit sám.
To je samozřejmě blbost.
Ale "nevidět" a tvářit se, že to není můj problém, je pro změnu prasárna a alibismus.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitel zodpovídá především za bezpečnost žáků. Tečka.

Jaké k tomu má učitel nástroje v té dnešní překotně se měnící době?
Pytlici mají na mysli účinné nástroje.

A už o té šikaně někdo řekl ministrovi školství? A české školní inspekci? A zřizovatelům škol? A ředitelům těch škol? A policii? A orgánům sociálně právní ochrany dětí? A vedoucímu lampárny? A odborníkům na vzdělání, konzultantům a auditorům? A předsednictvu středoškolské unie? A Gretě?

poste.restante řekl(a)...

Jaké k tomu má učitel nástroje v té dnešní překotně se měnící době?
Téměř žádné.
Může se tvářit přísně. Ale zase ne moc, aby žáky nestresoval.

Ygrain řekl(a)...

poste.restante, díky za vás.

Jen jedno doplnění k Enderovi: Bonzova smrt (v kómatu je ve filmu, v knize je zmínka, že ho vezou domů v pytli) by se do jisté míry dala omluvit - větší, starší, silnější, a schopen a ochoten Endera zabít. Jenže Enderova sebeobrana stála jeden život už předtím, v šesti letech (ve filmu jsou na začátku mnohem starší). Přesně dle Kocourkovy rady, Ender se rozhodl namlátit vůdci školních šikanátorů, a šel do toho s plným nasazením, protože naprosto netušil, co může způsobit. Prostě jen chtěl, aby mu dali svatý pokoj a aby situaci vyřešil jednou provždy.
A mimochodem, v knize je i nefyzická šikana - sociální izolace, posměšky, nejrůznější život ztrpčující drobnosti. Takové ty, co Kocourek neřeší. A dospělí v knize je rovněž neřeší, ovšem tentokrát záměrně, protože potřebují Endera dostat do stavu, kdy jako jediné možné řešení vidí brutálně efektivní útok, protože mu nikdy nikdo nepřijde na pomoc. Efekt na jeho psychiku - ta "literatura", kterou Kocourek pohrdl - je pochopitelně zdrcující.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Nicka Pytlik: „Jaké k tomu má učitel nástroje v té dnešní překotně se měnící době?“

Jednu věc zmiňuje ve zde komentovaném článku jednak školský ombudsman, jednak náměstek ústředního školního inspektora: bagatelizaci.

Vnitřní nastavení těch, kdo by měli nebo mohli být považováni za autoritu, tj. učitelů, je velmi podstatná věc. Jedním z nástrojů, které má učitel k dispozici, je on sám. Je to účinný nástroj. Je to ale těžký. Takový pytlikovský nebo kocourkovský přístup je o dost příjemnější.

Poznámka: Samozřejmě si nemyslím, že za všechno můžou učitelé. To ani náhodou. Hezky to shrnuje v závěru článku vedoucí projektu pro školy společnosti Scio Eliška Sovová: „Ono to souvisí i s velikostí školy, jaké jsou nastavené vztahy v rámci té školy, jestli všichni pedagogové dodržují to, co si domluvili, o složení těch dětí, kolik je jich tam problematických, jestli je tam někdo v rámci inkluze začleněný, jaká je výchova doma.“

Josef Soukal řekl(a)...

Když někdo ani po několika komentářích nepochopí, že jiný diskutující nebagatelizuje šikanu, ale temně groteskní nadsázkou se trefuje do něčeho úplně jiného, není debil, jen trouba.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Ale kdepak. On to chápe.

Ještě o tom popřemýšlejte. Přece snad nechcete být ani za troubu, ani za debila. Že ne?

Nicka Pytlik řekl(a)...

„Jaké k tomu má učitel nástroje v té dnešní překotně se měnící době?“
Jednu věc zmiňuje... jednak školský ombudsman, jednak náměstek ústředního školního inspektora:
bagatelizaci.

To jakože nástoje učitele k zabezpečení bezpečnosti žáků jsou: zlehčování,znevažování,podceňování?
Tak to tedy pytlici nevěděli. Doba doopravdy pokročila překotně...

Takový pytlikovský... přístup je o dost příjemnější.
Pytlici začínají mít neodbytný pocit, že za ten neutěšený stav mohou oni především.
Ono se to těm pytlikům povídá, když za celou svoji karieru se se zřejmým projevem šikany setkali někdy v polovině devadesátých let. To tenkrát partička chlapáků z devítky dávala nakládačku osamocenému osmákovi. V ten moment povolali pytlici rodiče všech zúčastněných chlapců a především pak záchranku a policii i s houkačkami. Záchranáři i policisté spolupracovali excelentně a byl z toho skandál okresního formátu. To si pytlici zgustli.
Průběžně eliminují pytlici projevy zhovadilosti hned v zárodku. A kdyby na to přišlo, jsou schopni označit případného šikanéra během několika vteřin, aniž by se kohokoli na cokoli ptali. Potřebují k tomu jen jednu dospělou osobu.
A jak to mají u lukášů? Co?

Jiří Lukáš řekl(a)...

Nicka Pytlik: „A jak to mají u lukášů? Co?“

To nevím, lukáše neznám.
Pokud se ptáte na mě, tak – jak jste si mohl všimnout – snažím se eliminovat „projevy zhovadilosti hned v zárodku“. To je jasný, ne?!

Nicka Pytlik řekl(a)...

No, paráda. Tak ještě, aby těch lukášů byly neméně mraky.

E.Kocourek řekl(a)...

Efekt na jeho psychiku (...) je pochopitelně zdrcující

Proti tomu "pochopitelně" si dovolím protinázor. Takový příklad z politiky: Někdejší premiér Nečas to vzdal a sbalil si fidlátka poté, co na jeho blízkou spolupracovnici zaútočila jakási troufalá policejní jednotka. Efekt na jeho psychiku byl zajisté zdrcující. ////

Tvrdím, že být na místě Nečase třeba Paroubek nebo Klaus (nebo tehdejší paní Nagyová), šlo by o ne-událost pod prahem jejich vnímání, a pokud by si troufalé policejní jednotky přece jenom všimli, tedy jenom proto, aby jejím příslušníkům zajistili pokračování kariéry kdesi ve Vrbně pod Pradědem. ////

Okomentovat