16.10.19

Petra Mazancová: Úča na barikádě

Petra Mazancová komentuje na sociální síti Facebook úterní konferenci ŠKOLSTVÍ 2020: "Nepůjdu stávkovat za zvýšení platů, jakkoli si myslím, že by si učitelé zasloužili důstojné ohodnocení. Jsem ale ochotná stanout na barikádách ze zcela jiných důvodů. Do posledního dechu budu bránit “návratu našeho školství k normálu” v podání předsedy hnutí Trikolóra Václava Klause ml."

Myslím, že už všichni v této zemi pochopili, že VKml se chce stát ministrem školství. Ostatně on sám se o tom zmiňuje při každé možné příležitosti. A má na to kvalifikaci – je bývalý učitel, ředitel prestižního PORGu. To mu jistě přineslo mnoho zkušeností, nicméně velmi limitovaných.

Na dnešní konferenci školství 2020, kterou z nepochopitelných důvodů pořádala Unie zaměstnavatelů jako vrcholnou odbornou (!) konferenci o stavu a budoucnosti českého školství, dokonce za účasti předsedy vlády a se záštitou ministra školství vystoupil mimo jiné i sexuolog a další z podporovatelů Trikolóry Zvěřina (ponechme stranou, proč je zrovna Trikolóra u pořadatelů tak oblíbená) s příspěvkem na téma Aktuální problémy mládeže v sexu, což můžeme právem považovat za jeden z nejpalčivějších problémů našeho školství. Před stovkami ředitelů různých škol pan doktor odsoudil genderové výstřelky všeho druhu, jako je např. to, aby si děti ve školce hrály s hračkami podle svých preferencí bez ohledu na “pohlavní vhodnost”. Jasně. Odjakživa platilo, že kluci traktůrky a holky panenky, tak jakýpak s tím štráchy! Ještě bychom si vychovali nějaké ty divné kamioňačky a muže v pečovatelských profesích.

A tažení Trikolóry za úspěšnou normalizací našeho školství pokračuje příspěvkem samotného předsedy hnutí, který samozřejmě nezapomněl připomenout, že je učitel, byl ředitel a napsal několik knih. Na základě své erudice matematika může prý jednoznačně prohlásit, že neexistuje relevantní argument, kterým by bylo možné obhájit zrušení povinné maturity z matematiky. Ne nadarmo se jeho vystoupení jmenuje “NÁVRAT ŠKOLSTVÍ DO NORMÁLU - JAK TOHO DOSÁHNOUT”. Nejlépe prý bude, když budeme oceňovat úspěšné a kárat neúspěšné (kdo je úspěšný a kdo ne, o tom nejspíš rozhodne sám pan předseda?).

Také zkritizoval politickou agitaci ve školství - velká škoda, že se už nezmínil o svých návštěvách středních škol, naposledy se jednou pochlubil na svém facebookovém profilu 11. 10. tohoto roku, kdy zveřejnil roztomilé momentky se studenty Střední lesnické školy ve Šluknově, na kterých nechybí ani jeho kolegyně z hnutí Zuzana Zahradníková s plackou Trikolóry na hrudi.

Jako bývalý ředitel výběrového gymnázia se s lehkostí sobě vlastní vyjadřuje k inkluzi, tedy k něčemu s čím prokazatelně nemá vůbec žádnou osobní zkušenost, ba co víc - vůbec nepochopil podstatu – podle Klause mladšího přece neexistuje žádné právo absolvovat normální školu. Hloupí lidé by prý neměli trávit mládí na školách, notabene za peníze daňových poplatníků - aneb budujte si kariéru nekvalifikovaného již od svých 15 let!

Připomněl také, že školní vzdělávací plány jsou kravina, zlaté dobré osnovy – nic lepšího už stejně nevymyslíme. A hezky všechno probrat. :-(

Nevěřím, že v roce 2019 mohou ve veřejné odborné diskusi zaznívat názory ze století páry. Hluboce věřím v profesionální erudici pedagogů a ředitelů škol a čekám, kdy tyto názory veřejně a hlasitě odmítneme. Kolegové, prosím, přidejte se.

21 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Paní kolegyně Mazancová, profesionál v jiných oborech si klidně o odpovídající plat řekne. Možná byste si měla uvědomit, že dnešní jistoty a sociální stát vůbec si zaměstnanci v minulosti hrdě nevymlčeli, ale vystávkovali.

Radek Sárközi řekl(a)...

Učitelé by měli táhnout za jeden provaz, a když školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost (případně stávku), měly by je organizace sdružující zaměstnance škol podpořit. Vedení Pedagogické komory tak učinilo.

Valikova řekl(a)...

😀 Už se staví barikády, ještě junior ani tím ministrem školství není.😁 Já jdu na barikady, vrati-li se školství ČSSD a jejich penezovodum, které způsobily ten maturitní cestinarsky blazinec. Takže si Babiš bude muset po volbách vybrat - buď bude na barikádě Mazancova, nebo Valikova. Nezávidím mu.😀

Valikova řekl(a)...

Proč mě to nepodepsalo?

Valikova řekl(a)...

Valikova.

L.snirch řekl(a)...

Třeba si nebude vybírat Babiš.
A tedy ani ministr socdem, ani Klaus ml. nebudou relevantní volby.

Valikova řekl(a)...

😀 Ono těch stran a voličů už mnoho nezbývá, každopádně budu vděčná za rozumného ministra školství. Ale Plagu za špatného nepovažuji. Naštěstí stávkovat nemusím. 😉

L.snirch řekl(a)...

Učitelé by měli táhnout za jeden provaz. To souhlasím.
Ale proti školským odborům.
Protože ty jsou jako B tým socdem spoluviníky stavu.
Více k prohlášení šefa PK netřeba dodávat.


Valikova řekl(a)...

Učitelé by měli dělat, čemu věří.

Radek Sárközi řekl(a)...

AntiUčitelská platforma, založena na MŠMT jako reakce na úspěch petice Iniciativy Pedagogická komora. Ve vedení UP je pracovník Eduinu. Takže tato reakce mě nepřekvapila :-)

poste.restante řekl(a)...

Učitelům nejlíp jde dohadovat se o tom, co by měli dělat. Nejlépe ti druzí.
Jestli ale je někdo učitel a ještě mu nedošlo, že plat bude mít jedině takový, jaký si dokáží učitelé vybojovat jako celek, jako profesní skupina a že už dlouho nebyla a kdoví kdy zase bude tak skvělá příležitost si říci o víc, jako je právě teď, tak by asi neměl moc mluvit o kritickém myšlení, logice a schopnosti analýzy a porozumění současnému světu.
(Samozřejmě chápu, že alpinisté se za platy ostatním zasazovat nemusí.)

Pro zvýšení platů učitelům jsou:
- zaměstnavatelé,
- odbory, myšleno ČMKOS, protože ty školské se v podstatě až dodatečně přidaly,
- část vládní koalice,
- opozice, která dokonce ve sněmovně vyzvala vládu k dodržení původního slibu, tj. 15 %,
- DOKONCE I EDUIN!!

Jediný, kdo je proti opravdu smysluplnému zvýšení tarifů, je ministr školství.
Trochu divná situace, ne?
Jo a ještě pan Holub a několik dalších novinářů a "analytiků", kteří plkají od větších odměnách těm "kvalitním", aniž by kdokoliv věděl, jak se to pozná.

A paradoxně jediný, kdo není ochoten zvednout zadek a hlas jsou někteří učitelé.
Takže díky "kolegové", ale nechcete jít raději do Lídlu?

Valikova řekl(a)...

Nemám kde stávkovat. 😀 A se zvyšováním platů souhlasím. Jen stále nechápu, proč se nestavkovalo za Kačky. S Plagou jinak dost souhlasím.

L.snirch řekl(a)...

Ujasněme si pojmy:
1) opravdu smysluplné zvýšení tarifu je kolik?
2) všichni jsou pro zvýšení - k čemu je stávka dobrá? Není to jen politická hra, kterou školské odbory hrají tak dlouho?
3) formální jednodenní stávka nebo časově neomezená, aby účinná?
4) dlouho nebyla a dlouho nebude? Jako že na vrcholu růstu HDP za vlády socdem 2002-2006 nebyla šance? Nebo za vlády socdem 2013-2017 nebyla šance? Proč nerostly, proč školské odbory netlačily vládu?
Každý má právo se rozhodnout, je právo na stávku, ne povinnost. A každý má nepochybně relevantní důvody proč jít či proč nejít pod politickými školskými odbory (kandidující za jednu politickou stranu) do takto definované stávky či "stávky".

Valikova řekl(a)...

Do Lidlu ne. Uvažuji o knihkupectví 😁

Robert Čapek řekl(a)...

Radku, neměl bys "hledat, co nás spojuje"? A ne pořád kádrovat lidi jako nějaký fízlák?

Valikova řekl(a)...

Tak Radek nekadruje, na to tu máme jiné ptáčky, pane Roberte. 😀

Eva Adamová řekl(a)...

"Jako že na vrcholu růstu HDP za vlády socdem 2002-2006 nebyla šance? Nebo za vlády socdem 2013-2017 nebyla šance? Proč nerostly, proč školské odbory netlačily vládu?"

Je vidět, že pan Snirch se ve školství dlouho nepohybuje, jinak by věděl, že v tom prvním období, které uvádí, se to odbory snažily rozhýbat a že i jistá forma stávky proběhla. V tom druhém zmiňovaném období jsme se teprve vzpamatovávali z krize a růst HDP nebyl zdaleka tak razantní jako v prvním období. Navíc Babiš seděl na prameni ve funkci ministra financí. Bylo pro něho výhodnější socdemákům v přidávání bránit, aby následně získal voliče v učitelských řadách sliby na další volební období.

A ono je to jako ve fotbale, ne všechny gólové šance se promění.

A mohl by nám pan Snirch osvětlit, proč teď vyčítá odborům, že se snaží bojovat, když jim jejich nečinnost v minulosti vyčítá?

poste.restante řekl(a)...

1) opravdu smysluplné zvýšení tarifu je kolik?
To je každé zvýšení, které přibližuje učitelské platy relacím vůči ostatním profesím na takové hodnoty, které jsou důstojné a odpovídající platovým relacím v těch zemích, kterým se chceme přibližovat, nebo které jsou nám dávány za vzor.
Pro začátek alespoň na hodnoty odpovídající příslušným průměrům v zemích OECD. Zda to chcete vztahovat k relaci vůči průměrnému platu, průměrnému platu vysokoškoláků, vůči HDP, nebo téměř čemukoliv je prozatím naprosto jedno.
Ve všech těchto ukazatelích jsme na chvostu.

Byl by to růst o původně slíbených 15 %.
Byl by to růst o 10 % do tarifů, i když nic moc. V podstatě jde spíše o dorovnání a jen mírný nárůst.
Není to růst o 2700 paušálně. Viz nedávno zveřejněná tabulka, která ukazuje, že pro největší skupinu učitelů, kategorii 50+, jde o zvýšení kolem 8%. A nikoliv proklamovaných 10 %.
Není to ani nárůst o 7,5 % s hypotetickou možností dalších 2,5 %, protože to je jen dorovnání vůči růstu ostatních.
Rozhodně to není například 5 % růst tarifů, který ministr Plaga navrhoval jako první variantu.
Když v ostatních profesích rostl plat cca o 8 %.
:-)

2) všichni jsou pro zvýšení - k čemu je stávka dobrá? Není to jen politická hra, kterou školské odbory hrají tak dlouho?
No a? Boj o platy ve sféře financované z veřejných prostředků je snad VŽDY politická hra, nebo snad ne?
Pro zvýšení jsou všichni, KROMĚ MINISTRA ŠKOLSTVÍ. Tudíž je to stávka proti němu a vládě, která tento postup a postoj podporuje.

Znáte to rčení: "Sliby se slibují, ...?

3) formální jednodenní stávka nebo časově neomezená, aby účinná?
Jednodenní stávka je pouze vztyčený ukazovák. "Ty ty ty. Myslíme to vážně."
Účinný je pouze skutečný nátlak. (Tak se domohli zvýšených platů železničáři i doktoři.)
Ve školství tedy neomezená stávka, která reálně zkomplikuje život ve státě.
A Vy osobně neomezenou stávku snad podporujete?

4) dlouho nebyla a dlouho nebude? Jako že na vrcholu růstu HDP za vlády socdem 2002-2006 nebyla šance?
Jako že v oněch letech byli pro růst platů učitelů i zaměstnavatelé, opozice a část koalice? Ale nepovídejte.

Každý má právo se rozhodnout, je právo na stávku, ne povinnost.
Jistě. A každý má právo říci, co si o tom myslí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když už se učitelé bojí stávkovat v době přijímacích a maturitních zkoušek, pak by pytlici uvítali jednodenní stávku vždy v pátek. Žáci v ten čas stávkující za kvalitní vzdělávání a bezplastový svět by lespoň nepřišli o svůj příděl frontálního biflingu.
Leč upřímně... Pytliky už boj za vyšší plat učitelů už moc nebere. O to živěji se zajímají o výrazné navyšování učitelských důchodů. Zajména pak pro kvalitní pedagogické důchodce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Děkuji všem učitelům, kteří pochopili, že jsou chvíle, kdy se vyplatí táhnout za jeden provaz.Ačkoli bychom se v jiné chvíli neshodli třeba na pohledu v češtině nebo tak.

Ti ,co to nepochopili, budou hřebíčky do rakve našeho školství. Na tuhle taktiku se totiž vrchnost a politici spoléhají již léta a dosud jim vychází. Právě díky takovým.

Veronika Valíková řekl(a)...

Tak znovu. Jsem přesvědčená, že by se platy měly zvýšit tarifně. Mám pouze strach, aby po stávce neřekl Babiš Plagovi, že nezvládl situaci v resortu a nenabídl školství zase ČSSD. A protože odbory jsou prodlouženou rukou ČSSD, předkládám k úvaze. Vím, že můj názor se líbit nebude, ale jako bývalá šachistka a řešitelka logických úloh (ano, mám češtinu - dějepis) jsem zvyklá myslet dopředu.

Stávkovat nebudu jednoduše proto, že nemám kde. Pánbůh mě má asi rád, když toto dilema nemusím řešit. Pěkný den. Valíková

Okomentovat