5.10.19

Petr Holub: Přidat učitelům? Nejdříve ať splní podmínky

Ředitelé gymnázií podporují požadavek učitelů na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. Člověk tak nějak automaticky souhlasí. Přece národ potřebuje vzdělání, a jaká to může být vzdělanost, když bude záviset na lidech s podprůměrnými platy. Tento názor sdílejí publicisté, žáci, průmyslníci, poslanci. Přesto člověka napadne jedna kontrolní otázka. Kdo tedy mají být lidé, kteří se budou muset spokojit se 70 procenty?
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Skutečné lékařské kapacity je pak třeba zaplatit hlavně z toho důvodu, že je vždy k dispozici dostatečná poptávka od těch, kdo jsou ochotni jim dát i za méně práce stejné peníze, když opustí svou fakultní nebo krajskou nemocnici. Požadavek na 130 procent průměrného platu také říká, že nárok na 50 tisíc nemají jen ti nejlepší, ale měl by je dostat každý.

Přitom se člověk nedokáže zbavit dojmu, že před vraty škol nestojí fronta podnikatelů, kteří by tamní kantory chtěli přeplatit. Ke všemu je učitelský nárok poněkud věrolomný. V Česku totiž neznamená, že všichni učitelé dostanou zhruba stejně, jako by to bylo ve Finsku. Mnohem větší plat si nakonec přivlastní ti, kdo mají blízko k managementu dané školy a to bez ohledu na jejich výkon, kromě toho ještě podle počtu odsloužených let.

5 komentářů:

Jirka řekl(a)...

Kdy mi vrátí všichni lékaři, inženýři a hlavně úspěšní podnikatelé, kteří prošli mou výukou, část prostředků, kterými je přeplácíme, protože je po nich větši poptávka než nabídka. Kvalitní školství je jednou z příčin jejich úspěchu. Nepopisujte jenom důsledky. Tržní logiku bych nerad naplno pocítil třeba ve zmiňovaném zdravotnictví. Pokud nefunguje přerozdělování ve státním sektoru kvůli nekvalitním úředníkům, ředitelům atd., proč nikdo nevidí nebezpečí nastupující zelené totality, kde podle plánů jejich vůdců budou o všem rozhodovat jenom úředníci? Trhu jednou provždy zakroutí krkem. Není tedy pozdě zavádět taková pravidla do školství?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Před vraty škol opravdu nestojí řady podnikatelů chtivých učitele odlákat. Před vraty škol už nestojí ani učitelé. není pomalu koholákat. pokud vím, tak mnoho učitelů se na školství vykašlalo a dnes z nich určitě nejsou bezdomovci a pobírači dávek. Takže se ukázalo, že jsou naopak velmi flexibilní a uživí se i jinak. Zbývají především srdcaři. Kterým se nechce opustit své vysněné zaměstnání a především žáky a studenty. A na rozdíl od lékařů ve školách nelze zaskakovat za neexistujícíc kolegy. Dá se jen pár hodin, ale ne jako u lékařů. A ještě jedna věc. za lékaře si můžete najmout Slováky nebo Ukrajince nebo i Egypťany. za učitele ne.

Eva Adamová řekl(a)...

Já to říkám pořád, že je lepší vrabec v hrsti než-li Holub na střeše.

E.Kocourek řekl(a)...

Odboráři by měli panu Holubovi poděkovat za jeho vynikající a nezištnou argumentaci ve prospěch stávky učitelů. ////

Paní Karvaiová, mýlíte se. Do škol už se zase hrnou tzv. "rodilí mluvčí". Kdysi dávno mi Ministerstvo neodpovědělo na dotaz, jak se takový rodilý mluvčí pozná (jako co umí PROKAZATELNĚ lépe nežli český učitel). A samozřejmě nemají žádnou kvalifikaci ... ////

Kdyby měl pan Holub cestu na Kladno, mohl by se stavit tady v hospůdce na růžku. Můj rotváček by se s ním rád seznámil ... ////

Ivo Mádr řekl(a)...

Pan Holub? Netřeba to vůbec komentovat. Závist je fakt hrozná věc. Typický představitel. Nechť řeší poslance a především senátory ze svého politického spektra. Asi nemá odvahu, protože by s ním už nekamarádili.

Okomentovat