17.10.19

Oldřich Botlík: Matematika? Povinná, radí tchoř aneb Výuka, kterou mají žáci brát vážně hlavně kvůli povinné maturitě, nejspíš za moc nestojí

Nemilovaný předmět. Přibližně stovka středoškolských studentů protestovala 4. října v Praze proti povinné maturitě z matematiky. Říjnová schůze Poslanecké sněmovny se má zabývat novelou školského zákona připravenou Piráty. Návrh se shoduje s tím, co požaduje rovněž ministr školství Robert Plaga: maturitní testování by mělo i nadále umožňovat volbu mezi matematikou a cizím jazykem.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Jedni se učí myslet, druzí plnit Pěstování matematiky jako vědy vyžaduje a taky rozvíjí například přesné uvažování, vytrvalost, dovednost pronikat do nových složitých situací a pochopit princip, dále představivost, vhled do vlastního myšlení, důslednost a leccos jiného. Co z toho rozvíjí tradiční česká škola? Jak u koho. U budoucích matfyzáků nejspíš všechno, neboť jim je výuka ušita na míru. Matematici ji také obvykle hájí stylem přezíravým ke spolužákům: já jsem se učil zkoumat a ptát se, ostatní se učili plnit bez otázek.

To je ale nepřijatelné, neboť v běžné třídě naprosto převládají ti ostatní. Málokdy stihnou přijít na něco sami – třídní matematik je vždycky první hotov. Brzy si přestanou věřit a začnou se matematiku učit jen mechanicky, jako sbírku postupů spadlých z nebe a prováděných rutinně: písemně násobit, půlit úhel, rozkládat mnohočlen na součin, řešit logaritmickou rovnici… Nuda a pruda, říkají žáci. Takové učení má s rozvíjením myšlení, o které primárně jde, pramálo společného. Jiný užitek je zanedbatelný, zvlášť když téměř všechno zase brzy zapomenou. Kdy jste si naposledy spouštěli z bodu tečnu ke kružnici?

Na výuku matematiky má u nás více než sto let silný vliv Jednota českých matematiků a fyziků. Podle svých stanov se mimo jiné stará o profesní zájmy svých členů a rozvíjí různé formy péče o žáky a studenty talentované v matematice a fyzice. Obyčejné žáky a studenty stanovy cudně nezmiňují – ti přece mají „plnit bez otázek“. Profesním zájmem většiny starších autorů učebnic matematiky i učitelů je ovšem dobrý odbyt tradičně pojatých učebnic a dostatek úvazků s výukou pěkně postaru. Proto také – až na profesora Hejného a několik dalších – za povinnou maturitu z matematiky lobbovali a lobbují za ni dosud.

32 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Výuka, kterou mají žáci brát vážně hlavně kvůli povinné maturitě, nejspíš za moc nestojí

Na to ta naše čeština dojede zcela určitě. Milovat mateřský jazyk kvůli povinné maturitě? Komu by se chtělo? Prý mládež nějak málo základá rodiny. To asi kvůli těm povinnostem.

se má zabývat novelou školského zákona připravenou Piráty

Množit bodíky se patří v každé době a oblasti života společnosti.
Zalovit mezi prvovoliči se zdá být nadějné. Nesmí se ovšem zapomenout na skutečnost, že volby začínají v pátek až po čtrnácté hodině a to už je zpravidla odstávkováno za kvalitní vzdělání a je třeba se také pověnovat víkendovým zábavám. A v sobotu dopoledne? Kdo by vstával tak brzo... po těch zábavách.

krtek řekl(a)...

Pourážet učitelé matematiky, pokud nepřisahaji na Hejneho, jde autorovi dobře. Bohužel se to dobře prodává, ...

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Jakou jsi měla dnes večer teplotu, ptá se maminka Hanky? Měla jsem o půl stupně víc než dnes ráno, což bylo o 0,2 stupně méně než včera večer, kdy jsem naměřila o 0,4 stupně méně než včera ráno, kdy jsem měla 37,9.
Takových úloh je v matematice pro 6. ročník fůra. Pravděpodobně s cílem cosi matematického rozvíjet. Když se o tom začnete normálně bavit s dětmi i s dospělými neučiteli, většina prvotních reakcí je údiv, proč to Hanka mámě prostě neřekne a proč odpovídá jako kráva.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Matika se učí tolik let, desetiletí... proč se rozhodl do ní kopat kdosi až teď?
Já šla na gympl.Učila se matiku, která mě moc nešla. Přesto tvrdím, že na ní a maturitě není nic špatného. A učili jsme se matiku. ne předmět na maturu .Stejně, jako ty ostatní.

A kontrolní otázka? když jsou pak volitelky, to se jako všechny učí kvůli maturitě? Když ze z nich dělají? A zrušíme je taky?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Není ve škole, do níž by žáci nechodili, kdyby nemuseli, něco od základů špatně? Neměl by ji stát zavřít?" Tak určitě. A učitele narvat do mišelinky tahat pneumatiky, hajzly intelektuálský! Ona totiž naprostá většina lidí chodí do práce radostně a proto, že chce, ne proto, že musí. Mám rád takovéto články skvělých didaktiků, kteří stáli dlouhá léta za katedrou a rozhodli se o svou těžce nabytou moudrost podělit s ostatními. Vyzařují jakousi moudrost, nadhled, pochopení. Ach...

Jiri V. řekl(a)...

Zdeňku, proč tak kecáš?

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč to Hanka mámě prostě neřekne a proč odpovídá jako kráva

A proč mají dětičky při matematice běhat po schodech nahoru a dolů jako nějací volci, když si stačí sednout a normálně se trošku zamyslet.
Ostatně, kráva by odpověděla: "Bůůů, bůůů..."

Josef Soukal řekl(a)...

Kam vejde O. Botlík, tam zasmrdí. Jeho křečovitá snaha zničit něco, na čem se sám nepodílel, protože jeho koncept maturity kdysi prostě nebyl shledán dostatečně kvalitním, se táhne téměř každým odstavcem, který o maturitě napíše. Suverénně přitom pronáší třeba soudy o výuce češtiny, aniž by je mohl o cokoli opřít, a především aniž by odpovídaly realitě. Bere v ochranu středoškoláky, jejichž hlavním argumentem je, že výuka má být zábavná a že je učitel má do ní zapojit - do kamer si ovšem pobrečí, proč má bát matika povinná, "když nás to ti učitelé nenaučí". Takovýto argument v době, kdy existují a jsou všem dostupné např. učebnice M. Krynického, kdy jsou dostupná výuková videa a mraky dalších výukových materiálů, zní hloupě kdekomu, jen ne O. Botlíkovi a dalším "expertům", bohužel i ministru školství.
"Pěstování matematiky jako vědy vyžaduje a taky rozvíjí například přesné uvažování, vytrvalost, dovednost pronikat do nových složitých situací a pochopit princip, dále představivost, vhled do vlastního myšlení, důslednost a leccos jiného." - Leccos z toho platí i pro výuku matematiky obecně. Jenže právě v tom bývá často problém - matematika vyžaduje vytrvalost, houževnatost, soustředěnost; nedá se okecat, nedá se odposlouchat v zábavných seriálech; slabší myšlení se nedá ve škole nahradit tím, že si vezmu referát o tom, co jsem přečetl. Z hlediska maturity je pak jejím "problémem" to, že je ověřována pouze testem, výsledky se tedy nedají zázračně vylepšit jinou částí zkoušky, při níž rozhoduje učitel.
Maturitní výsledky z matematiky ukazují totéž, co testy z cizích jazyků a češtiny - nejslabší výsledky mají žáci z určitých typů škol. Jinými slovy, část středoškoláků prostě nemá ani na zkoušku, během níž se do značné míry prověřuje základoškolské učivo. (To ovšem nelze veřejně přiznat, proto ministr fantazíruje o tom, že neschopnost části žáků aplikovat naučené je problém výuky, nikoli především žáků samotných.) O tomhle problému se ovšem z Botlíkových textů nic nedozvíme, protože se zasekly jako gramofonová deska na myšlence "novou maturitu je třeba zničit, zničit, zničit...".

Josef Soukal řekl(a)...

Ještě bych rád znovu upozornil na článek M. Kerchlíbara;, myslím, že by stál za přetištění i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/skolstvi-ridicak-na-mozek.A191008_230812_p_spolecnost_wag

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Jana Karvaiová řekl(a)... Matika se učí tolik let, desetiletí... proč se rozhodl do ní kopat kdosi až teď?

Kolega Botlík se kvalitě výuky matematiky věnuje minimálně od roku 1987. Z novější doby internetu lze dohledat spoustu textů. NApř. v 2013 byl iniciátorem projektu Matematika s chutí. A důvody jeho současné aktivity jsou uvedeny na začátku textu - povinná maturita z matematiky.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Co se týká dalších komentářů, jen mě zase znova přesvědčují, že kolega Boltík má pravdu. Podle hesla nemám-li co říci k věci, navážím se autora. Nikdo z diskutujících nijak nereaguje na základní tezi: Současná výuka matematiky, rozvíjí "přesné uvažování, vytrvalost, dovednost pronikat do nových složitých situací a pochopit princip, dále představivost, vhled do vlastního myšlení, důslednost a leccos jiného," jen u nepatrné menšiny žáků. Ano, jsou výjimeční učitelé, kde to tak není, ale u většiny z cca 6000 učitelů matematiky to tak je.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šteffle,

co z mého komentáře není k věci, tj. k obsahu a pozadí Botlíkova komentáře? Prosím konkrétně, protože jinak je Váš komentářem pouze obranou autora ve stylu "jste na něj oškliví".
Především by ale bylo třeba konkrétně doložit Vámi uváděnou výchozí tezi.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle hesla nemám-li co říci k věci, navážím se autora.

Tak třeba pytlici se navezli vztahu k mateřskému jazyku, svojí politické strany a moderního vyučovacího systému.

Charlie řekl(a)...

Pane Šteffle, urazit snažení většiny z 6000 učitelů matematiky jednou větou, to už něco znamená. Mimochodem, proč se s kolegou Botlíkem navážíte do učitelů? Proč netepete úředníky MŠMT a jím řízených organizací, proč nemáčíte ve Vltavě autory učebnic, proč neupalujete učitele na PF mnohých VŠ, které je připravují na praxi? Učitel se pohybuje max. v mantinelech stanovených jinými, s pomůckami připravených jinými a se znalostmi předanými někým, koho ve své době (studia) brali jako autoritu. Jistě, je zde profesní růst, samostudium, přejímání úspěšných vzorů atd.

Proč myslíte, že je mezi učiteli takové množství zastánců SMZ? Ptal jste se jich? Mohu-li to posuzovat dle svého okolí, mnozí by Vám řekli, že pokud se změní způsob financování SŠ tak, aby nebyli nuceni ponechávat ve studiu i žáky, kteří zkrátka nemají šanci úspěšně projít středoškolským studiem, tak tito žáci v žádném případě nedostudují.

Nedávno jsem četl zajímavý článek o tom, že VŠ uvažují o zrušení státnic. Důvodů je několik, ale převládal názor, že studenti budou tak jako tak protříděni vlastním systémem zkoušek. Z vlastní zkušenosti vím, že Matematická analýza, Algebra a Numerická matematika měla za následek v mém prvním a druhém ročníku úbytek spolužáků z 200 na 60. Nejde tedy o zkoušku jako takovou, ale o úspěšnost žáků vůbec studium absolvovat.

Spolu s panem Botlíkem jste oba matematici. Jak vůbec vzpomínáte na své učitele matematiky ze SŠ a VŠ? Dali Vám něco, nebo pro Vás jejich výuka byla jen trpěným zlem. V čem se jejich výuka lišila od současné? Ublížily Vám zkoušky, ať už maturitní nebo na VŠ?

Často se tu operuje Hejného matematikou. Synové kamaráda navštěvují školu, kde se metoda používá. Jednomu vyhovuje, druhému ne. Bohužel škola nemá jinou volbu. Dilema je jasné, rozdělit sourozence a jednoho vozit několik km do jiné školy, nebo je nechat na jedné škole s tím, že jeden z nich své hodiny matematiky protrpí do 9. třídy a pak se pokusí najít střední školu, kde matematiku s klasický způsobem výuky dožene nebo ji vůbec nebude mít.

L.snirch řekl(a)...

Srovnávat FORMU maturity z matematiky z roku 1980 (ústní zkouška) a 2019 (písemný test) nemá smysl. Jsou to zcela jiné disciplíny. Předpokládám, že to všichni víme.

Za sebe - učitele matematiky ZŠ - na nic si nevzpomínám (krom negativních zkušenosti, odpuštěno, byla divná znormalizována doba).
Učitel na gymnáziu a zároveň třídní - největší osobnost, která mě změnila život.
Profesoři matfyz pochopitelně vynikající.

Tedy klíčová je osobnost učitele.
To platilo v mých letech 1967-1985 jako dnes.
Snad se na tom shodneme se všemi.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Charlie

Dík za věcný komentář.

"urazit snažení většiny z 6000 učitelů matematiky" Vy jste s nimi mluvil? Jak víte, že to všechny urazilo. Já znám minimálně jednoho, kterého to potěšilo :-). Nelze podle sebe, podle své třídy, podle své školy, soudit všechny.

"Proč nemáčíte ve Vltavě autory učebnic, proč neupalujete učitele na PF mnohých VŠ, které je připravují na praxi?" Ale však se podívejte na můj blog http://blog.aktualne.cz/blogy/ondrej-steffl.php , do koho všeho jsem se už "navezl" ;-)

"Učitel se pohybuje max. v mantinelech stanovených jinými, s pomůckami připravených jinými a se znalostmi předanými někým, koho ve své době (studia) brali jako autoritu."
Ano, to je naprostá pravda. Mnozí si také stěžují, že vinou státní maturity, byťzatím nepovinné musí učit hůř, než by mohli.

"Proč myslíte, že je mezi učiteli takové množství zastánců SMZ?"
A kolik jich je? A kolik je odpůrců? Vy víte nějaké číslo? Z toho, co čtu zde vidím, proč jsou zastánci, a soudím, že kolega Botlík to analyzuje dobře.


"Pokud se změní způsob financování SŠ tak, aby nebyli nuceni ponechávat ve studiu i žáky, kteří zkrátka nemají šanci úspěšně projít středoškolským studiem, tak tito žáci v žádném případě nedostudují.!
To je bohužel obvyklý, a podle mého soudu tragický a zcela obsolentní postoj, který dlouhodobě poškozuje celou společnost. Položte si otázku, co bude s těmi žáky, kteří podle vás nemají dostudovat. Co s nimi bude za rok, za 5, za 10, za 30, za 50? Kolik zaplatí na daních? Kolik bude stát jejich léčení a sociální dávky?


"Z vlastní zkušenosti vím, že Matematická analýza,.." Ano, moje vlastní také. Ale přesně to je havní Botlíkv argument, kterým jste se ani nezbýval, natož abyste se s ním vyrovnal. Vaše i moje osobní zkušenost matfyzáka, je při posuzování smyslu PMM k ničemu, protože většina má zkušenosti úplně jiné.

"Jak vůbec vzpomínáte na své učitele matematiky ze SŠ a VŠ?" A to je právě úplně ale úplně nepodstatné. Ale když se ptáte, byli skvělí. Naučili mě nejen matematiku, ale taky myslet na ty, kteří ji neumějí.


"Bohužel škola nemá jinou volbu. Dilema je jasné, rozdělit sourozence a jednoho vozit několik km do jiné školy, nebo je nechat na jedné škole s tím, že jeden z nich své hodiny matematiky protrpí do 9. třídy"

Jo, jo, přesné. Je to problém tisíců rodičů a dětí, které by chtěli Hejného matematiku.

L.snirch řekl(a)...

"Maturitní výsledky z matematiky ukazují totéž, co testy z cizích jazyků a češtiny - nejslabší výsledky mají žáci z určitých typů škol. "
Pane Soukale, už jste tisíc krát jste pojmenoval fakt, že ve srovnání ryba prohrála s opici ve šplhu na strom. A protože se nesoupeřilo nikdy třeba v plavání, tak z toho vyplývá, že ryby si maturitu nezaslouží. Chtěl bych vidět studenty gymplu například, jak dělají maturitu účetní závěrku či pracují u NC strojů.
Vy nechápete, že přes rozdílné RVP, rozdílné hodinové dotace, rozdílné zaměření škol poměřovat JEDNOTNÝM testem různé typy škol, je pošetilé. Naštěstí politici už na to přišli a veřejně to pojmenovávají.
Mám oprávněnou obavu, že vy to neuznáte, takže ještě tisíc krát si přečteme. Snad má internet dostatek bytů, aby to zaznamenal.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vinou státní maturity, byť zatím nepovinné musí učit hůř, než by mohli.

Ale to je zapeklitá, snad až prekérní situace.
Pytlici by bývali nikdy neřekli, že by mezi studovanými matematiky mohli být až tak nezanedbatelní jelimani. A od kterého ročníku základní školy to začíná být už ale doopravdy neúnosné? Jak to tak vypadá, tak možná už od prvního. A jestli to tak půjde dál, je vážně ohrožena i předmatematická gramotnost ve škole mateřské.
A tu povinnost učit ještě hůř, než by mohli, těm nešťastníkům nařizuje ředitelství školy, školní inspekce, nebo snad dokonce i rodiče žáků?
Jakože, pokud nebudete učit mizerně, paní kolegyně, nepočítejte s nějakými odměnami. Tuhle jste prý zajímavě vysvětlovala trojčlenku. Tak to by tedy doopravdy nešlo!

Michal Špaček řekl(a)...

Otázka zda matematiku povinně, či nikoliv je jen vějička, která kreje zastaralou vnitřně nediferencovanou jednotnou školu před poznáním, že ditka nejsou produkty, ale osoby, které lépe než nějaký teoretik z minulého století ví, co světem hýbe a k čemu se chce vzdělat. Proto jest nezbytné uznat sebeřízení za výchozí princip a matematicky zdatné neučit kroužkovců a tak.
Díky skvělému matikáři jsem pochopil, že další mé pomaturitní studium musí matematiku neobsahovat. A to od nas ze 14 šlo 7 na mff.

Zen řekl(a)...

Pro L.snirch:
Srovnávat FORMU maturity z matematiky z roku 1980 (ústní zkouška) a 2019 (písemný test) nemá smysl. Jsou to zcela jiné disciplíny.


Shodou okolnosti jsem v roce 1980 take maturoval. Prekvapive z M byl pisemny test - uz si tedy nepamatuji, kolik prikladu - a ustni zkouska. Takze ...

Zen řekl(a)...

Pro L.snirch:
... poměřovat JEDNOTNÝM testem různé typy škol, je pošetilé

A ja se doposud naivne domnival, ze SMZ pokryva minimalni predepsane znalosti pro vsechny typy skol, pricemz pro M mela byt vyjimka pro umelecke skoly.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jest nezbytné uznat sebeřízení za výchozí princip

Toť!
Prvním nezbytným krokem je zrušení jakékoli povinné školní docházky.
Pytlici vůbec nechápou, proč se mládež ustavičně hlásí na nějakou školu, aby pak neméně ustavičně reptala, jaká že je to tam pruda. Nechť se každý naučí, co mu milo je, a tomu ať se věnuje po libosti. A pokud jej to i užíví, tím lépe.

L.snirch řekl(a)...

Zen:
Takže se nepamatujete, byla ŠKOLNÍ maturita (ne státní jednotná), kombinace písemná (třeba na potítku nebo jinak, dle školy) a ústní - hodnoceno dohromady. Takže zcela jiná forma než dnes a nemá cenu srovnávat.
Zkuste najít v RVP, že musíte spočíst 37 příkladů za 120 minut, tedy příklad v rychlosti 3 minuty 15 vteřin, přičemž jen zadání je 15 stran A4. Takovou dovednost, že matematika není o přemýšlení, ale o počítání na rychlost tam nenajdete, ono nejde o obsah učiva, ale o tu rychlost, jak jste se tedy naivně domníval.
Letos přidali ze 105 minut na 120 minut, tedy přidali 25 vteřin na příklad, a prudce se na všech typech škol zlepšila neúspěšnost, jak vyplývá z analýzy Cermatu. Jak si to vysvětlujete?
Třeba tak, že deklarované přemýšlení, jako důvod povinné maturity z matiky, vyžaduje rozumný čas? Někteří pošetilci si myslí, že ne. A pletou si to se sprintem na 100 m. Opravdu čert ví proč. A nepište, že matematicky nadané dítě to dá v pohodě. Jistě, jenže to není argument pro 70 000 studentů v populačním ročníku. Dají to všechny vysokoškolsky vzdělané učitele(ky) češtiny a občanky a tělocviku? Dejte jim ten test a 2 hodiny času. A přitom prý je to středoškolská maturita pro život - prý minimální předepsané znalosti. Jak si to vysvětlujete?
Češtinu každý vysokoškolák.

Pepa řekl(a)...

ad L.snirch:
Argumentovat třemi minutami a navrch patnácti nebo pětadvaceti sekundami (vteřiny jsou pro úhel, pane kolego) je nesmysl demonstrující, že ne každý pochopil vhodné či nevhodné užití aritmetického průměru. Některé z těch příkladů dáte za půl minuty, totiž....
A hlavně se mi pozdává, že problém není ani tak v matematice jako spíš v tom, že ta středoškolská nebožátka nemají řádně prošťouchnuté cesty z očí do mozku (myslím, že se tomu říká čtenářská gramotnost) a spoustu času nad příkladem jim zabere uvažování "co vlastně po mně chtějí?". Kromě toho nemusíte spočítat všech sedmatřicet příkladů, stačí jich podstatně méně, čímž naopak značně vzroste čas na jeden příklad, račte si jako cvičeníčko spočítat sám.
Pokud budou mít všechny vysokoškolsky vzdělané učitelky češtiny, občanky a tělocviku každý týden tři neproflákané hoďky matiky po čtyři roky, nejspíš jich většina tu maturu dá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dají to všechny vysokoškolsky vzdělané učitele(ky) češtiny a občanky a tělocviku?

Maturitu z matematiky mají mít všichni státem placení zaměatanci, u kterých se požaduje nejméně středoškolské vzdělání s maturitou. A to i zpětně a bez diskuse.
K dětem by pytlici nikoho bez maturity s matematiky nepustili. Tečka.
Maturita z matematiky sice není zárukou, že dotyčný není trdlo nebo pitomec, ale přesto by se jejich počet především v rozhodovacích funkcích nezanedbatelně snížil.
A u snirchů by už taky mohli přestat machrovat nad přiměřenou mez. Staří jsou na to dost.

Charlie řekl(a)...

To O.Š: I já děkuji za odpověď

"Já znám minimálně jednoho, kterého to potěšilo :-). Nelze podle sebe, podle své třídy, podle své školy, soudit všechny."

Já cca 10, které to urazilo, ale o počty nejde. Ta věta patří do kontextu hranic a mantinelů, o který jsem psal dále. Mimochodem, titíž uvedli, že svojí výuku nezměnili, pouze rozšířili o nepovinnou hodinu konzultací a seminářů, kde žáky připravují na testy.

"Ale však se podívejte na můj blog http://blog.aktualne.cz/blogy/ondrej-steffl.php , do koho všeho jsem se už "navezl" ;-)"
Pak je škoda, že není více propagován.

"Ano, to je naprostá pravda. Mnozí si také stěžují, že vinou státní maturity, byť zatím nepovinné musí učit hůř, než by mohli."
Viz výše. Ale při snaze omezit množství informací se ani tak nedomnívám, že by se do výuky M vracela na ZŠ Pravděpodobnost a statistika a na SŠ Analytická geometrie (víte, že se neučí ani na některých průmyslovkách), základy diferenciálního počtu, maticového počtu, limit? Jak chcete učit budoucí programátory CNC nebo mechatroniky, když nemají matematické ani fyzikální základy. Dnešní programy CAD/CAM jsou obvykle parametrické, co se žákem, pro kterého je "rovnice s parametrem" v lepším případě sprosté slovo, v horším o ní dosud neslyšel?

"A kolik jich je? A kolik je odpůrců? Vy víte nějaké číslo? Z toho, co čtu zde vidím, proč jsou zastánci, a soudím, že kolega Botlík to analyzuje dobře."
Tady jsme se asi nepochopili, myslel jsem to tak, že NEJSOU zastánci, rozhodně ne za stávajících podmínek. Naopak se v mém okolí přiklánějí k variantě dvoujúrovňové maturity. Myslím, že většina učitelů je soudných a srovnávat znalosti na výstupy při rozdílných vstupních parametrech je nevhodné.


"To je bohužel obvyklý, a podle mého soudu tragický a zcela obsolentní postoj, který dlouhodobě poškozuje celou společnost. Položte si otázku, co bude s těmi žáky, kteří podle vás nemají dostudovat. Co s nimi bude za rok, za 5, za 10, za 30, za 50? Kolik zaplatí na daních? Kolik bude stát jejich léčení a sociální dávky?"
Neřekl jsem, že nemají dostudovat. jen se domnívám, že buď budou muset na sobě zapracovat intenzivní přípravou na výuku, nebo si mohou svobodně vybrat jiný typ školy, který zvládnou. Učitel tu není od toho, aby "dovláčel" 100% svých svěřenců k úspěšnému konci studia. Pokud jsem jinde slyšel a četl dobře, je dnes trend, aby učitel byl spíše průvodce. Teď budu trochu demagog, ale viděl někdo průvodce (snad kromě himalájských šerpů), kteří by své klienty nosili na zádech po hradech a zámcích jen aby jim zprostředkovali zážitek, i když turisty už bolí nohy nebo večer zapařili nebo byli na noční směně nebo by raději koukali na fotbal nebo se jim prostě nechce?

Charlie řekl(a)...


"Ano, moje vlastní také. Ale přesně to je havní Botlíkv argument, kterým jste se ani nezbýval, natož abyste se s ním vyrovnal. Vaše i moje osobní zkušenost matfyzáka, je při posuzování smyslu PMM k ničemu, protože většina má zkušenosti úplně jiné."
Nejsem matfyzák (na to jsem neměl, bavila mne spíše praxe). Dokonce jsem ani nehodnotil své VŠ pedagogy (moje osobní zkušenost je neutrální). Rozhodně jsem u nich ale nezaznamenal, že by snižovali laťku tak, by místo 60 lidí prošlo dál více. Dokonce mohu říci, že většinu učiva si dnes již nepamatuji, pro můj život je nepodstatná, ale ve své době jsem znalosti mohl využít při studiu fyziky.

"A to je právě úplně ale úplně nepodstatné. Ale když se ptáte, byli skvělí. Naučili mě nejen matematiku, ale taky myslet na ty, kteří ji neumějí."
Nepodstatné to dle mého není, myslím, že i zážitky a vzpomínky formují osobnost člověka. Já měl podobného učitele na fyziku. Poradil mi (abych nebyl za šprta a myslel i na ostatní), že mám nabídnou spolužákům společnou přípravu na písemky (tehdy čtvrtletní). Kdo chtěl, přišel, kdo ne, jeho věc.


"Jo, jo, přesné. Je to problém tisíců rodičů a dětí, které by chtěli Hejného matematiku."
Psal jsem o opačné situaci, ale dobře. Vracím se tedy k bodu, že učitel se pohybuje jen v mantinelech a pravidlech, které určují jiní.

Josef Soukal řekl(a)...

"Pokud se změní způsob financování SŠ tak, aby nebyli nuceni ponechávat ve studiu i žáky, kteří zkrátka nemají šanci úspěšně projít středoškolským studiem, tak tito žáci v žádném případě nedostudují.!
To je bohužel obvyklý, a podle mého soudu tragický a zcela obsolentní postoj, který dlouhodobě poškozuje celou společnost. Položte si otázku, co bude s těmi žáky, kteří podle vás nemají dostudovat. Co s nimi bude za rok, za 5, za 10, za 30, za 50? Kolik zaplatí na daních? Kolik bude stát jejich léčení a sociální dávky?
-
Zásadním omylem - a vinou všech, kdo se vyjadřují stejně jako O. Šteffl - je takové žáky nechat studovat školu, na kterou nemají (nebo je dokonce k takovému studiu studiu pobízet). Za tuhle nezodpovědnost by se měli kát a měli by se snažit ji odčinit, ne přehazovat problém, který spoluvyrobili, na jiné. Odkážu na názor, který jsem zaznamenal na jedné škole s maturitním a učňovským programem: Když se žák poctivě připraví v nějakém oboru a pozná hodnotu lidské práce, je pro život připraven mnohem lépe, než ten, kdo se proplazí střední školou a naučí se, že maturitní vysvědčení je vlastně podvod, protože ho dostal skoro za nic. Který z nich jednou společnosti něco přinese, je nabíledni. Důsledky vzdělání pro vzdělání poneseme všichni.

Josef Soukal řekl(a)...

"Pane Soukale, už jste tisíc krát jste pojmenoval fakt, že ve srovnání ryba prohrála s opici ve šplhu na strom. A protože se nesoupeřilo nikdy třeba v plavání, tak z toho vyplývá, že ryby si maturitu nezaslouží. Chtěl bych vidět studenty gymplu například, jak dělají maturitu účetní závěrku či pracují u NC strojů."
Pane Šnirchu, je škoda že si nepamatujete ani na vlastní lapsy staré pár dnů. Tehdy jste svými příklady sám sobě bezděky dokázal, že zatímco maturant ze strojní průmyslovky má z hlediska zákona úplně stejné postavení jako gymnazista, gymnazista si na základě maturity těžko může nárokovat pracovní pozici vyžadující maturitu z průmyslovky. Společná část maturity není soutěží, jen cestou k dosažení jistého cíle, která je přístupná všem rybám. Dnes se nastavuje podle těch, které plavou nejhůře a mají menší možnost se připravovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kolik bude stát jejich léčení a sociální dávky?

Stav nedostudovanosti je choroba? S doživotní neschopností se živit prací?
A co komu v nejzazším případě brání, aby se stal odborníkem na vzdělání, konzultantem, auditorem nebo obzvláště dobře honorovaným odpůrcem maturity z matematiky?

L.snirch řekl(a)...

p. Soukale
"Gymnazista si na základě maturity těžko může nárokovat pracovní pozici vyžadující maturitu z průmyslovky."
Který zákon mu to zakazuje, uveďte číslo. Ptám se podruhé, zatím jste čert ví proč neodpověděl.
Nebo může nastoupit gymnazista do ekonomického odboru firmy a měl by mít maturitu z ekonomiky a účetnictví - naprosto logicky, že. Zakazuje mu to zákon tam nastoupit? Který?
Takže logaritmické rovnice a epizeuxis u maturity všichni, ale ekonomiku jen někdo - gympláci ne. Nespravedlivé protěžování gymplů u JEDNOTNÉ maturity viditelné všem.

Jistě, i učeň s maturitou si může číst básně a hledat v nich epizeuxis, po večerech si počítat logaritmické rovnice (stejně, jako to běžně děláte možná vy) - takže chápu, že to musí být přístupné 70 000 maturantům. A jestli je toto základní cíl jednotných maturit, tak jsem Vás plně pochopil.


Josef Soukal řekl(a)...

Probůh, pane Šnirchu, myslete: Copak se kterýkoli maturant může ucházet o místo v oboru vyžadujícím specializované vzdělání?
"Nespravedlivé protěžování gymplů u JEDNOTNÉ maturity viditelné všem."
Ve středním školství existuje řada specializací. Copak je JEDINÁ Z NICCH SOUČÁSTÍ JEDNOTNÉ MATURITY?
Jednak tedy vašim úvahám chybí to základní, tj. logičnost, jednak si pomáháte argumentačními faulíky - epizeuxis opravdu není fundament zkoušky z češtiny, ta stojí na úplně jiných základech; vy o tom samozřejmě víte.

Okomentovat