10.10.19

Mikuláš Kroupa: Přibývá škol, kde učí moderní dějiny vyprávěním příběhů

Žáci zapojení do projektu Příběhy našich sousedů mají zvláštní úkol: vybrat si starého člověka ve svém okolí, poprosit ho o rozhovor a natočit jeho vyprávění a z vyprávění vytvořit reportáž. Tento způsob výuky dějin 20. století volí stále více učitelů. V roce 2019 se do těchto vzdělávacích programů Paměti národa zapojilo už 3250 žáků a stovky učitelů z 91 škol. Paměť národa zorganizovala ve 230 školách historické workshopy. Zájem se oproti roku 2017 ztrojnásobil.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

V Příbězích 20. století uslyšíte jedenáct žákovských reportáží. Jedna z nich přináší vyprávění Karla Růžičky, který se za 2. světové války pokusil s kamarádem utéci z nuceného nasazení. Dřeli v továrně v bombardovaném Magdeburgu. Na cestě domů prožili neuvěřitelná dobrodružství a měli ohromné štěstí.

Třeba na jednom nádraží ještě v Německu je málem zatkli: „Náhle přišla vojenská kontrola, tak jsme říkali, to je konec! Jenže měli jsme štěstí. Před námi kontrolovali ještě několik mladíků, kteří seděli vedle nás. Byli to nějací příslušníci Hitlerjugend, kteří asi neměli všechno v pořádku. A tak je vzali s sebou a odváděli pryč k výslechu. No a toho jsme samozřejmě využili a honem jsme se spakovali,“ vypráví Růžička, který s přítelem ve vlaku usnuli.
5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Je to samozřejmě dobrá myšlenka, ale nenalhávejme si, že se tak dají učit celé moderní dějiny a že k tomu, aby žáci v tomto projektu byli schopni zpracovat nějaké relevantní výstupy, nepotřebují určitý znalostní základ a přehled.

E.Kocourek řekl(a)...

Je to jen první krok k tomu, aby "vyprávěním příběhů" učila matematika. Nevidím důvod, proč by si prosazovatelé nesmyslných postupů měli zasednout zrovna na moderní dějiny. ////

Lipman se zblázní blahem. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Je to samozřejmě dobrá myšlenka

Odsud to vypadá, paní Adamová, že nesmyslnost té ptákoviny docela dobře chápete. ////

krtek řekl(a)...

… rozkaz zněl jasně ...

Ivo Mádr řekl(a)...

Jako doplněk ano, ale objevují se tady i jisté deformace. Nejde přímo o pamětníky, ale náhled na dějiny 20.století je mnohdy zfalšovaný. Mám na mysli třeba vystoupení pana profesora Zubova v ČT. Věrohodně tvrdil, že Rudá armáda neosvobodila střední Evropu, ale naopak ji v roce 1945 okupovala. V podobném duchu vystoupil expremiér Ukrajiny Jaceňuk s názorem, že SSSR v roce 1945 okupoval střední Evropu, Ukrajinu a Německo. A paní kancléřka Merkelová tehdy neprotestovala. Popírači holokaustu jsou pak další kapitolou falšování historie.
Z vyprávění pamětníků naopak vím, že lidé opravdu vítali Rudou armádu jako osvoboditele. Tak asi bude důležité, kterého "pamětníka" vybereme. Rok 1968 je pak jiná kapitola. Pravdou však je, že se úloha reformistů z KSČ, v čele s Dubčekem, přeceňuje.

Okomentovat