14.10.19

Michal Kovács: 6 mýtov o školstve

Školstvo je ako futbal. Na Slovensku máme 5 miliónov futbalových trénerov. Podobné je to so školstvom. Každý chodil do školy, mnohí z nás majú deti. Vo všetkých našich predstavách, ako by malo školstvo vyzerať, je kúsok pravdy. Často sa však pozeráme len na výsek zložitej mozaiky.


Z článku v DennikN.sk vybíráme:

Mýtus 2: Zmeníme osnovy tak, aby deti začali tvorivo a kriticky myslieť

Samotnou zmenou osnov nič nevyriešime. Učitelia nie sú roboti, ktorým zaktualizujete „softvér“ a zrazu začnú učiť lepšie. Učiteľ je základom vzdelávania, má najväčší podiel na výsledku žiakov a školstvo nebude nikdy lepšie, než sú učitelia, ktorí v ňom pôsobia. Ak novým osnovám učitelia nebudú rozumieť, ak sa pre ne nebudú vedieť nadchnúť a nebudú podľa nich vedieť učiť, nič sa nezmení. Učitelia a riaditelia to nejako prečkajú, ministri školstva predsa nemávajú dlhú životnosť.(...)

Mýtus 6: Trh so vzdelávaním je ako každý iný

Išli ste do reštaurácie, dostali ste studený rezeň s teplým pivom a napriek tomu ste dali veľký tringelt a pochválili kuchára?

Normálne platí, že ak zákazník nedostane kvalitný produkt, či službu, ktorú očakával, je nespokojný. Vo vzdelávaní to tak často nefunguje. Rodičia totiž často nemajú odkiaľ vedieť, čo ich dieťa reálne dostáva a či je to kvalitné. Niektoré svetové štúdie dokonca naznačujú, že v školstve je trh postavený na hlavu. Čím sú výsledky detí v medzinárodných testovaniach horšie, tým sú rodičia spokojnejší so vzdelávacím systémom danej krajiny. Veľmi ťažko sa tak skvalitňuje sektor, v ktorom neexistuje od zákazníka (verejnosti) silný dopyt po kvalite.


Žádné komentáře:

Okomentovat