20.10.19

Michaela Endrštová: Dělat ředitele školy se nikomu nechce. V budoucnu to může být vážný problém

Liberec loni vypsal konkurz na nové ředitele škol. Město jakožto zřizovatel škol sice nebylo s jejich vedením vyloženě nespokojené, ale od výměny ředitelů si slibovalo příliv nové energie a nových nápadů. Jenže do výběrových řízení se nikdo nepřihlásil. Tedy až na ředitele, kteří školy již vedli. Městu proto nezbývalo než je jmenovat znovu. „O místa ředitelů dnes není zájem. Naše snaha získat na zhruba čtvrtinu ředitelských míst nové kandidáty, kteří by měli potenciál školu rychle rozvíjet, nebyla vůbec naplněna,“ uvedl náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr.
Z článku v Chytré Česko vybíráme:

Ředitel školy má rozhodovat o tom, jakým způsobem bude škola děti vzdělávat, mívá svoji vlastní ředitelnu i vyšší plat. Zároveň nemusí učit tolik hodin jako učitelé, měl by si tedy odpočinout od dětí. Jenže realita je jiná. Ředitelé dnes nemají čas chodit na hospitace do tříd a radit učitelům, jak zlepšit výuku, nebo bádat nad tím, jestli je lepší učit děti matematiku tradičně, nebo alternativní metodou podle profesora Milana Hejného. Místo toho tráví čas vyplňováním tabulek nebo podepisováním faktur. Hrne se na ně tolik administrativy, že jim nezbývá čas na to, aby školu opravdu vedli. Například ředitelce pražského Gymnázia Nad Štolou Renatě Schejbalové zabere administrativa kolem třiceti procent pracovní doby, stejnou dobu stráví nad rozpočtem školy. „Pokud do školy kupuji něco nového, musím podepsat každou fakturu. Než se koupí třeba balík toaletního papíru, vyžaduje to čtyři moje podpisy,“ popisuje Schejbalová.

Řediteli pražské Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblíkovi zase vadí, že musí stejné údaje vyplňovat několikrát. "Statistiky, které už jednou vyplníme, po nás znovu chtějí finanční úřad, ministerstvo školství nebo magistrát," tvrdí Sáblík.

Ředitelé škol často fungují jako manažeři firem. Kromě administrativy se starají o rozpočet, jednají s rodiči, zřizovatelem, studují nové předpisy, kontrolují učitele a ostatní pracovníky, tvoří rozvrhy. Moc času nazbyt tedy nemají.

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Konečně přichází čas pytliků! Ti by ředitelovali, až by brečeli.
Svoji dvoudení karieru ředitele školy by začali celoškolní klasifikační a kázeňskou amnestií a dvoutýdenním ředitelským volnem. Ještě před jejich zatčením by se bezesporu stali široko daleko nejoblíbenějším ředitelm školy.

Eva Adamová řekl(a)...

Jenže ono to v těch rekonkurzech funguje tak, že z 99 % vyhraje stávající ředitel. Komu by se pak chtělo se v takovémto "konkurzu" ztrapňovat. A když náhodou nastane situace, že ředitel skutečně odchází, tak s pravděpodobností 99 % vyhraje "konkurz" stávající zástupce. A opět platí, že se nikomu jinému nechce ztrapňovat.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Na uvolněné místo ředitel ScioŠkoly v Praze 6 se přihlásilo 102 zájemců. Plat není o nic vyšší než na velké základce. A práce rozhodně není míň. Ale pravda, formální požadavky na ředitele ZŠ by splňovala sotva polovina. Pořád je to ale mnohem, mnohem víc. Proč to tak je?

Jiří Legner řekl(a)...

Pane Šteffle, ten důvod přece jasně uvedla paní Adamová. Křoví v těchto "konkurzech" opravdu nikdo nemá zapotřebí dělat.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

To by vysvětlovalo, kdyby se nám jich hlásilo 6, ale sto.

Radek Sárközi řekl(a)...

Neměníte ředitele ve Scioškolách nějak podezřele často?

poste.restante řekl(a)...

Pane Šteffle, to vážně chcete srovnávat SCIOškoly s běžnou základkou?
I když budu hodně kritický k Vašim projektům, pak většina uchazečů o místo ředitele u Vás určitě neočekává, že vítěz je předem znám. Naopak očekává férovou soutěž.
Nebo snad vybíráte své ředitele podle toho, zda jsou členové stejné politické strany, zda jde o manžela Vaší sestřenice, nebo podle toho jak poslušně bude plnit pokyny zřizovatele?
A přesně tohle se u běžných konkurzů děje. Paní Adamová má úplnou pravdu. Jen blázen jde do konkurzu, když ví, že nemůže vyhrát.
Mně nabízeli místo ředitele dvakrát. Nabízeli místo, nikoliv možnost se o něj ucházet... ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč to tak je?

Snad že inkluze?
Do scio škol jsou přijímány všecny děti ze spádové oblasti? Nebo něco na ten způsob?

ema řekl(a)...

O školách, kde nesehnali vyučující pro některé aprobace a jejich úvazky musel ředitel rozhodit mezi stávající učitele, už jsem slyšela. Že by to fungovalo i obráceně? Ředitel nikde a každý týden sedí v ředitelně někdo z učitelů?

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Adamová

Nový adept musí mít za sebou vítěznou politickou stranu, která právě vládne na radnici. Jako nezávislý má opravdu mizernou šanci. Navíc se musí připravit na obrovský byrokratický balík, který mu naservíruje kde kdo. Počínaje MŠMT a konče hygienou. A to je opravdu jen pro velmi schopné a odolné jedince.

Okomentovat