18.10.19

Klára Zajíčková: Chci, aby se dívkovství a chlapectví staly rovnocennými kategoriemi

„V České republice jsou dveře tříd stále zavřené, učitelé a učitelky se bojí udělat chybu,“ říká autorka pedagogické příručky Podpora rovnosti a rozmanitosti ve vzdělávání. Dvanáct ověřených metod pro rozvoj kolegiální spolupráce Anna Babanová. Ta pedagogům prvního stupně základních škol radí, jak přistupovat rovně a bez předsudků ke všem žákům - a zároveň tento přístup předat i dětem skrze rozvíjení smyslu pro férovost a spravedlnost.


Z rozhovoru v RESPEKT.cz vybíráme:

Jak genderové stereotypy poznamenávají výuku?
Vezměte si už hračkářství, které je rozdělené na sekce pro dívky a chlapce - a stejné to je v obchodech s oblečením. A způsob uvažování, který určuje, že se něco se více hodí pro chlapce, nebo dívky, se potom odráží i v našich představách o jejich schopnostech. Může se to projevit i na způsobu, jakým učitelé zprostředkovávají žákům učivo. Třeba tím, jaké příklady dětem uvádějí, jak je rozdělují do skupin, od koho očekávají větší aktivitu, originální myšlení, nebo naopak mechanické učení zpaměti.

Předsudky jsou přitom i bariérou, která ukazuje, že se mezi sebou neumíme bavit o tom, jak na ně nahlížet a bořit je. Jde o to, abychom se snažili ke všem dětem přistupovat individuálně bez rozdílu. A zamýšleli se nad tím, kdo by mohl ve třídě vyčnívat. Může to být dítě se zdravotním handicapem nebo s odlišným mateřským jazykem. Důvody jsou různé, ale příručka radí, abychom se na třídu dívali komplexně. A ne sami, ale společně ve dvojici nebo trojici s jiným pedagogy.
3 komentáře:

krtek řekl(a)...

To je mi zajímavé. Takže jako jedna stavebnice, jeden plyšák, jedna panenka, jedna stolní hra, jedna stavebnice, jeden plyšák, jedna panenka, jedna stolní hra, jedna stavebnice, jeden plyšák, jedna panenka, jedna stolní hra, jedna stavebnice, jeden plyšák, jedna panenka, jedna stolní hra?
Ta oddělení - bych řekl - jsou vedena něčím jiným, než stereotypy. V zelenině také neprodávají maso.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby se dívkovství a chlapectví staly rovnocennými kategoriemi

Přesně!
Ta ale naprosto nepřijatelná diskriminace chlapců musí už jednou provždy skončit!!!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Priroda se menit neda.

Okomentovat