1.10.19

Kateřina Perknerová: Kam dál ve vzdělávání? Chybí celonárodní dohoda

Kvalitní vzdělání je klíč k budoucnosti každého dítěte i celé ČR. Předpokladem úspěchu je systém, který umožní každému žákovi rozvíjet jeho osobnost, talent, schopnosti. České školství je na dobré úrovni díky tradici a nadšení desítek tisíc učitelů. To je ovšem pro potřeby 21. století málo. Překážky jeho rozvoje jsou v rovině politické, finanční a obsahové.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

1. Politická shoda
Chybí celonárodní shoda na tom, jak se má školský systém vyvíjet, na co klást důraz, co je třeba změnit a co zachovat. V zemích, jako je Finsko, se politické reprezentace na základních bodech dokážou dohodnout a naplňují je bez ohledu na výsledek voleb. V Česku to neplatí, jak vidíme na příběhu státní maturitní zkoušky, která od svého spuštění v roce 2011 hledá svou tvář.

2. Učitelské platy
Současná vláda slíbila, že v roce 2021 dosáhnou 150 procent úrovně roku 2017, takže by se měly vyšplhat zhruba na 45 tisíc korun. Vypadá to na slušný růst, ale v té době budou platy lékařů na dvojnásobné i vyšší úrovni. Učitelé na tom zkrátka budou v segmentu vysokoškolsky vzdělané populace stále nejhůř.
2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

To se klidně můžeme bavit donekonečna.
Best of problém je ten, že i když kde kdo )a především rodiče) ječí, jak je blbé vzdělání, tak na druhou stranu se o to vzdělání vůbec nesnaží. Nepodněcují své děti, nemotivují je, omlouvají všechny jejich excesy a lenost a chodí řvát do školy.Chvála bohu za těch pár, co si ještě přejí mít dítě vzdělané a ne jen s patřičným papírem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chvála bohu za těch pár, co si ještě přejí mít dítě vzdělané

Leč bohu žel to těch průměrně na okrese 34,65 člověka nevytrhne.

Okomentovat