2.10.19

Josef Mačí: Školy kvůli začleňování opět zjišťují, kdo ze žáků je Rom. Někteří ředitelé to ale odmítají dělat

Ministerstvo školství čísla o počtu Romů ve školách potřebuje, a to kvůli naplňování strategických dokumentů o romské integraci, ale i rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Podle něj jsou romské děti v Česku zbytečně posílány do speciálních škol.


Z článku v SeznamZprávy.cz vybíráme:

„Za Roma považujeme takového jedince, který se za Roma sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností (např. při sčítání lidu) hlásil, a/nebo je za Roma považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů,“ uvádí se v Analýze sociálně vyloučených romských lokalit MPSV.

Už autoři studie upozorňují, že definice může znít třeba politicky nekorektně, ale právě na takto připsaném romství dochází k sociálnímu vylučování. Někteří ředitelé se ale návodem odmítají řídit.

„Nezaregistrovala jsem, že by mi někdo do matematiky psal romskou národnost, a abych dělala kvalifikovaný odhad, na to ani tu kvalifikaci nemám,“ odmítá vyplňovat formulář Ministerstva školství ředitelka základní školy v Ústeckém kraji, která si nepřála být jmenována.

„Neumím udělat kvalifikovaný odhad, takže každý rok vyplňuji nuly. Myslím si, že je to možná za hranicí zákona, a nikdo mi neřekl, jak to mám poznat, jestli je, nebo není žák Rom,“ vysvětluje ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma. Vyplňovat ve výkazech nuly doporučil ředitelům i spolek Pedagogická komora, který některé učitele a ředitele sdružuje.
2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Někteří ředitelé to ale odmítají dělat

Škoda, že jen někteří.
Jo jo... Pelotonová klasika: Čím více se kdo nahoře hrbí, tím víc dole šlape.

Radek Sárközi řekl(a)...

Doufám,že většina ředitelů vyplnila nulu...

Okomentovat