16.10.19

Josef Mačí: Nápad, jak ušetřit ve školství: Zrušme 9. třídu, navrhují Starostové

Již ve čtrnácti na střední školu. Devátá třída je podle Starostů jen „čekáním“ na další vzdělávání. Když v dubnu odcházel Petr Gazdík z předsednické funkce Starostů, už dopředu upozorňoval, že to rozhodně neznamená jeho konec v politice. A rovnou představil svůj plán – pustit se do velké modernizace školství.

Z článku v SeznamZprávy.cz vybíráme:

Do plánů na modernizaci vzdělávání se Gazdík zakousl společně se senátorem Mikulášem Bekem. Dohromady dali vizi vzdělávání pro 21. století. Jejich plán ale nepočítá s žádnou razantní změnou, ale postupnou proměnou školství.

„Konzervativně si myslíme, že je do vzdělávacího systému potřeba umístit pár prvků jako kukaččí vejce, které mají potenciál potom ten systém ovlivňovat,“ vysvětluje bývalý rektor Masarykovy univerzity Bek (za STAN).

Takovým kukaččím vejcem jsou třeba reálné školy. Ty by měly středoškolákům umožnit, aby si nemuseli v 15 letech vybírat budoucí profesi, ale mohli nastoupit do školy, která pod jednou střechou skloubí gymnázium, odbornou školu nebo učiliště. Studenti si tak jako ze švédského stolu vyberou zaměření a skladbu předmětů podle svých předpokladů a zájmů.

Na takovou školy by mohli odcházet už ve 14 letech, protože Starostové by rádi do budoucna zrušili na základní škole devátou třídu. To by mělo podle nich vyřešit nedostatek učitelů i nedostatek peněz na jejich platy. Podle jejich vize, kterou sepsali do dokumentu Vzdělávání pro 21. století totiž deváté třídy „nepřináší kvalitativně nic nového, ale jsou jen jakýmsi „čekáním” na další vzdělání“. Předtím chce ale Gazdík s Bekem v diskusi s MŠMT a odborníky určit, co jsou základní vědomosti a dovednosti, které by žáci na základních školách měli získat.
5 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Počítám, že vymyslet ten kýbl nekoncepčních kravin, je moc přemýšlení nestálo...

Tak se mohli třeba zkusit zamyslet nad významem spojení "kukaččí vejce"...

---

Nepadnou ty ušetřené prachy na ty school-busy?
Jak chcou řešit nedostatek učitelů za 5 let?

Radek Sárközi řekl(a)...

Aneb když si Kartous a spol. udělají hodinové brainstormingové sezení... ;-)

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Jestli oni to hoši nepopletli a neudělali to sezení spíš brainwashingové...

Eva Adamová řekl(a)...

K tomu zrušení 9. ročníku a zavedení reálných škol, kde by se minimálně jeden rok nejednalo o nic jiného než jen o jiný způsob čekání na profesní přípravu, mne napadlo následující z cirkusu:"Pane šiditeli, pane šiditeli, natřeme lva na pruhováno a bude z něho tygr." Fakt nevím z čeho to je, ale jedno vím jistě, že naše školství se začíná cirkusu velmi povážlivě podobat. Na jedné straně vrážíme šílené peníze do vysokoškoláků studujících furt dokola až do třiceti ne-li déle, a to obory, kterými se pak neživí, a na druhé straně chceme ušetřit na děckách, která by do školy chodit měla.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by se zkraje velmi přimlouvali i za zrušení první třídy a pak druhých pololetí všech zbývající tříd. S tím, že v ponechaných prvních pololetích by zkompetentňování probíhalo od devíti hodin do třinácti se třemi třiceti dvou minutovými přestávkami. Pak oběd a na doučování. Tam se toho děti naučí nejvíce.
Na středních školách by pytlici zrušily čtvrtý ročník. Úspora za nerealizované maturity by jistě byla nezanedbatelná.

Okomentovat