2.10.19

Filip Černý, Andrea Poláková: Nikdy neshazujte před dětmi učitele ani jeho metodu, to se potom vrátí, zaznělo na debatě o školství

Podle mezinárodního srovnání české děti baví škola nejméně z celé Evropy. Čeští žáci nejméně často říkají, že chodí rádi do školy. Ve čtvrté třídě je jich ještě 68 procent, ale v osmé už jenom polovina. Čím je to způsobeno? Jaké jsou chyby v současném českém školství? S cílem odpovědět na tyto a další otázky uspořádal Český rozhlas České Budějovice debatu u kulatého stolu. Zúčastnili se Iveta Marušáková ze základní školy v Plavsku u Stráže nad Nežárkou, vítězka v soutěži Ředitelka roku v kategorii malotřídek, Helena Koldová, děkanka pedagogické fakulty Jihočeské univerzity a spoluautorka učebnic, Pavlína Kopáčiková, učitelka ze základní školy ve Vacově oceněná Zlatým Ámosem, a Vít Vejčík, předseda Unie rodičů na Základní škole Bezdrevská.
Z článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

V dnešní době podle ní nastupují na pedagogickou fakultu studenti, kteří chtějí skutečně pracovat jako učitelé. „Není to jako před deseti lety, kdy třetina absolventů říkala, že chtějí dělat něco jiného. Naši dnešní studenti pracují na projektech, chtějí se dozvědět nové věci a už při škole pracují s dětmi,“ popisuje.

Nadšení učitelů je důležité i pro zástupce rodičů Víta Vejčíka. „My máme štěstí, že rodiče s námi komunikují a pracují. Není to jen o tom, že víme, že dítě má za úkol nějaké cvičení, ale metodu nám učitel vysvětluje,“ vypráví.

Učitelka Pavlína Kopáčiková například vůbec nedává jako domácí úkol zpracovat cvičení v učebnici. „Učím matematiku podle metody Hejného a je mi jasné, že rodiče, kteří neprošli touhle matematikou, vůbec nevědí, co s tím. Na třídních schůzkách o tom pak ale mluvíme a vysvětlujeme si. A chtěla bych poprosit, aby rodiče neshazovali cokoli ze školství, ani učitele, ani metodu. Můžete mít jiný názor, ale nikdy, prosím, neshazujte před dětmi, to se potom vrátí,“ zdůrazňuje.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

české děti baví škola nejméně

Tak už ta nebohá dítka nenuťte do té školy chodit.
Zakázali jste jim bagety, pak mobily a teď už i ty energeťáky.
Copak je to normální?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A před národem shazovat možno? V televizi, rádiu, novinách a internetu...

Vít Tomis řekl(a)...

Udělal někdo někdy průzkum, jak se těší do práce dospělý občan ČR?

Jana Karvaiová řekl(a)...

VY chcete některým rodičům sebrat tak dobrou zábavu? Teď už nebudou s chutí chodit ani domů.

Okomentovat