6.10.19

Eva Svobodová: Povinná předškolka měla dostat sociálně znevýhodněné děti do škol. Proč to ale stále nevychází?

Od roku 2017 musí podle zákona všechny děti navštěvovat povinně jeden rok předškolního vzdělávání. Zákon měl primárně cílit na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a zvýšit tak úspěšnost v jejich dalším vzdělání. Proč ale do mateřských školek část těchto dětí přesto nenastoupila? „Děti ze sociálně vyloučených lokalit se do školky často nedostanou, protože rodiče často řeší jiné problémy. Existenční otázky, dluhy, bydlení,“ říká Zuzana Ramajzlová z Člověka v tísni.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radio Wave vybíráme:

Zástupce ministerstva školství Jaroslav Faltýn si je vědom, že zavedením povinného roku předškolního vzdělávání do zákona není problém vyřešený a bude potřeba zavést další podpůrná opatření. Ministerstvo ale podle něj nechalo v tuto chvíli vypracovat Univerzitou Karlovou výzkum, který by měl být hotový za dva roky. Další opatření plánují zavést až na základě jeho výsledků. „Ten problém je velmi komplexní a dalece přesahuje možnosti ministerstva školství a kompetence našeho resortu. Předpokládáme, že výstupem toho výzkumu získáme také závěry a doporučení, které povedou ke koordinované nadresortní spolupráci, která bude nepochybně nutná, protože ve hře jsou otázky bydlení, stravování nebo řada ekonomických otázek,“ dodává Faltýn.9 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Ministerstvo ale podle něj nechalo v tuto chvíli vypracovat Univerzitou Karlovou výzkum, který by měl být hotový za dva roky.

Neměl být výzkum proveden před zavedením tohoto opatření?

Vít Tomis řekl(a)...

protože ve hře jsou otázky bydlení, stravování nebo řada ekonomických otázek,“
A přesto se vše jako obvykle hodí nejdříve na školy, tentokráte mateřské ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti ze sociálně vyloučených lokalit se do školky často nedostanou

Podstatné je, že se do školky povinně dostávají děti, které by tam snad ani být nemusely.
Ostatně, jaké postavení má ve zdejších zákonných normách pojem 'povinně'?
Jak se to komu hodí, když je to výhodné, když si někdo vzpomene, zřídkakdy, nikdy...

E.Kocourek řekl(a)...

rodiče často řeší jiné problémy. Existenční otázky, dluhy, bydlení

herny, chlast, cigarety. ////

Doporučuji ministeriálům navštívit dopoledne pěší zónu na Kladně a pozorovat, jak tam nepřizpůsobiví řeší svoje Existenční otázky. ////

Zatímco jejich dětičky (včetně předškolních) pokuřují na plácku nad Centralem. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Neměl být výzkum proveden před zavedením tohoto opatření?

Místo tohoto opatření. ////

L.snirch řekl(a)...

Ten zákon je povinný s výjimkami.
K čemu je povinnost předškolek? Jaké byly cíle?
Bylo podloženy analýzou, že ty cíle lze naplnit?
Podle mého názoru pro řadu děti je lepší do školky nechodit - já tam nechodil, moji synové taky ne. Rodina je schopna zajistit lepší vzdělávání (chce-li), 2 dětem nabídnete vždy více než 15.

Ivo Mádr řekl(a)...

L.snirch

Ne každý má tu možnost nepracovat a být s dětmi doma do 6 let. Váš názor by se asi moc nelíbil takovým samoživitelkám, které by bez MŠ jinak neuživily své děti. Mnozí se školce vyhýbají díky šíření dezinformací o škodlivosti očkování. A oněch 95% dětí, které nedodržely zákon z důvodů pohodlnosti? Odpovězte si sám. Tady neziskovky totálně propadly.

L.snirch řekl(a)...

Nepsal jsem, že má být každý doma do 6 let s dětmi, nevím, kde jste si to zase vymyslel a snažíte se mi to podsunout. Takže Vaše druhá věta je úplně nesmyslná, protože na můj názor nereaguje.
Napsal jsem, že je to lepší pro řadu děti z hlediska vzdělávání v kontextu státem nesmyslně uzákoněnné povinnosti. Je mi jasné, že každá rodina si to nemůže dovolit nebo to nechce ani podstoupit, i když by tu možnost měl z hlediska financí.
Mě vadí ten nesmysl uzákonit povinnost, kde bylo dobře všem jasné, že to nemůže fungovat. Selhal předkladatel a zákonodárci, ne neziskovky - ty naopak zachraňují, co se dá.

P. Vršecký řekl(a)...

Prosím vás, můžete mi dát jeden jediný konkrétní příklad, jak nějaká neziskovka dostala dítě předškolního věku do školky přes odpor jeho rodičů? Buď rodiče děti do školky posílají, nebo neposílají. Jestli se na tom prsí nějaká neziskovka je naprosto irelevantní.

Okomentovat