4.10.19

Eduard Petiška: Instagram místo jointu. Děti ztrácejí zájem o neřesti

Posedávat na lavičce v parku či se poflakovat po okolí. V ruce cigaretu, joint, případně lahev s levným alkoholem. Ještě před deseti lety bylo takzvané zevlování běžnou součástí života dospívajících. Doba se ale mění. Jak potvrzují aktuální data, školáci přestávají pít alkohol, kouřit či užívat lehké drogy.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Z výzkumu s názvem Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu školáků (HBSC), o který se v Česku stará Univerzita Palackého v Olomouci, například vyplývá, že mezi školáky ve věku 15 až 16 let přestává být populární kouření. Zatímco v roce 2010 si cigaretu zapálilo každý měsíc 28 procent dívek a 22 procent chlapců, loni kouřilo „jen“11 procent mladých a podíl dívek a chlapců v této množině je totožný. Snížil se i podíl denních kuřáků: u hochů z 15 na 8 procent, u dívek z 20 na 7 procent.

Mezi mladými ubývá i konzumentů alkoholu: zatímco před osmi lety jej nejméně jednou týdně pilo skoro 40 procent tuzemských školáků, v roce 2014 se jejich podíl ve zkoumaném vzorku snížil na 17 procent.

Byť výsledky výzkumu provedeného v loňském roce dosud nebyly zveřejněny, autoři studie již pro LN naznačili, že obliba neřestí mezi mladými nadále slábne. „Na základě získaných aktuálních dat můžeme potvrdit, že trend poklesu konzumace alkoholu i užívání marihuany pokračuje,“uvedl pro LN Michal Kalman, který měl na starosti „českou“část HBSC studie. Podle něj také stoupá věk, kdy dítě poprvé ochutná alkohol a kdy se poprvé opije.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

školáci přestávají pít alkohol, kouřit či užívat lehké drogy

Tak to je ale konec!
Vzhledem k tomu, že mládež ani na fichtlech nejezdí, bude ve státním rozpočtu neodvedená spotřební daň výrazně chybět. Takhle se na těch naslibovaných 45 tisíc platu jen tak nedostaneme.
S tím se musí něco ale urychleně udělat. Tak snad že výchova k prostopášnému životu?
Nic víc debilního pytlici už nejspíš nezplodí...

Okomentovat