5.10.19

DVTV: Žáci vyšli do ulic kvůli maturitě z matematiky. Její výuka není zábavná, říká Schilke

České školství není na povinnou maturitu z matematiky připravené. Spěje to k tomu, že tisíce středoškoláků nebudou mít maturitní vysvědčení, upozorňuje předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke. Chceme ukázat, že nás není pár. Klademe si otázku, proč jsme nespokojení. A důvod je, že nás výuka matematiky nezaujme a není atraktivní, středobodem vzdělávání má být student, ne učitel, míní.
Video na Aktuálně.cz.
14 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Klademe si otázku, proč jsme nespokojení. A důvod je, že nás výuka matematiky nezaujme a není atraktivní, středobodem vzdělávání má být student, ne učitel, míní."


A výuka češtiny zaujme a je atraktivní?

Co je to středobod?

P. Vršecký řekl(a)...

Milý René, pokud ti to rodiče ještě neřekli, mám pro tebe špatnou zprávu. V životě se budeš muset naučit, případně i udělat (rozuměj nikoliv jen prázdně žvanit), spoustu věcí, které jsou potřebné a současně, světe zboř se, nejsou ani trochu zábavné. Pokud chceš zůstat matematickým analfabetem a živit se žvaněním o nesmrtelnosti chrousta v nějaké neziskovce, modli se, aby ti to matička EU setrvalým tištěním ničím nekrytých peněz umožnila. Cosi mně ovšem říká, že co může vydržet ještě snad Kartousovi, už tobě určitě celý život nevydrží. Tahle hostina se chýlí ke konci, Titanik nezadržitelně nabírá vodu, i když na horních palubách se stále debužíruje a hudba pěkně hraje.

Eva Adamová řekl(a)...

"A důvod je, že nás výuka matematiky nezaujme a není atraktivní,.."

Ach Bože, kam až jsme to dopracovali. Místo, aby byli žáci vedeni k tomu, že není královské cesty k matematice, vedeme je k tomu, aby kolem toho žvanili úplné nesmysly, aniž by měli špetku sebereflexe. Čím to, že nás na gymplu před čtyřiceti lety, a to dobrou polovinu třídy, matematika vyloženě bavila, i když před námi kantor rozhodně nepobíhal v šaškovské čepici a nevýmýšlel nic extra atraktivního.

Vít Tomis řekl(a)...

tisíce středoškoláků nebudou mít maturitní vysvědčení
A pojem středoškolské vzdělání začne pomalu získávat svůj skutečný význam.

Pepa řekl(a)...

No jo, no.... když už je nebaví ani kouření, drogy a sex (viz jiný článek na PI), jak můžeme čekat, že je bude bavit ausgerechnet zrovna matika (nebo se píše matyka?)?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak jim k tomu pusťte třeba trochu muziky nebo nějaký hezký seriál. A´t se u té matiky baví.Nebo by ,mohl učitel střídat v hodinách legrační převleky proti trudnomyslnosti. nebo by mohl zpívat písně. Jéžiš, já bych toho vymyslela.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Její výuka není zábavná

Doby, kdy se počítaly žertovné příklady z matematiky, protože profesor Koďousek nabyl dojmu, že má narozeniny, jsou už ale doopravdy dávno pryč.
Pro přiměřeně netrdloidního člověka je matematika zábavná sama o sobě.
Když pytlici učili na průmyslovce, vycházeli z předpokladu, že pokud se člověk přihlásí na střední odbornou školu, má o ten obor zájem, že jej obor tak nějak baví. A když začali učit na gymnáziu udržovali si v mysli předpoklad, že se uchazeči hodlají nejbližší čtyři roky věnovat všeobecnému vzdělávání, pytlici zdůrazňují, že všeobecnému vzdělávání, aby se po nějakých deseti letech stali vzdělanci nejméně okresního formátu.
Doba se mění překotně. Matika nejde leckomu po fousy především proto, že matikář není dostatečně zdatný estrádní umělec.
Žák Schilke by si všechny ty matemastické poučky tuze rád odvozoval sám. To je ovšem zábava nejvyšší úrovně. Přítomnost matikáře by to vyloženě kazila. Pytliky by pak zajímalo, čím by Viktor René začal. Byla-li by by namátkou Hodgeova domněnka, a nebo spíše Riamannova hypotéza? Možná by postačilo, kdyby se pozamyslel nad tím, jak stanovit počet variací s opakováním první třídy nad dvěma prvky.

Vít Tomis řekl(a)...

že nás výuka matematiky nezaujme a není atraktivní
Jinak řečeno, nemáme na středoškolské studium intelekt a jsme líní.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jednoho by zajímalo, co vlastně chtějí studenti SŠ v matematice zachovat. Možná jen opakování učiva ZŠ, tedy kupeckých počtů. Jen aby to pro některé žáky (i na gymnáziích) nebylo příliš náročné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Z mnoha stran zaznívá, že učitelé matematiky nejsou právě pedagogickými skvosty.
Chtělo by to také nějaká konkrétní jména...
Jinak má takové sdělení charakter nepodložené smyšlenky. Lépe, záměrné lži.

Ygrain řekl(a)...

Opravdu nevím, jak by si student představoval zatraktivnění goniometrických funkcí, kvadratických rovnic nebo integrálů. Protože vy k nim sice můžete přidat pěkné barvičky a obrázky a učitel se může třeba houpat na lustru, ale pokud, vážení přátelé, nepřinutíte k činnosti malé šedé buňky, nesednete a nepropočítáte, nebude vám to zhola k ničemu. Matematiku neokecáte a nestačí jenom dávat pozor ve škole (a když nedáváte ani ten, protože facebook je mnohem atraktivnější, tak se potom nedivte). Jenomže ono myšlení a práce bolí, tudíž nejsou atraktivní, a nechat se nadchnout intelektuálně, tedy přijmout matematiku jako výzvu (a proooč, naaač, k čemu mi to budeee...), to chce jistou duševní vyspělost. To by nám potom studenti nestávkovali proti matematice, ale za dobré matematikáře.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Asi ze všeho úplně nejvíc nejlepší by bylo, kdyby si žáci vždycky řekli, co všechno se chtějí ten který školní rok naučit, co budou v životě ke svojí práci potřebovat. Pytlici se takhle před pár lety zeptali žáků prvních ročníků čtyřletého gymnázia, a vyšlo najevo, že vesměs tak nějak ty obrázky a prezentace.
Pytliky už leta trápí otázka, k čemu třeba takový chirurg potřebuje vědět, jak veký je cosinus šedesáti stupňů. A nebo jak zapíše číslo deset, když nemá k dispozici nulu.
Pytlici by ale bez správné odpovědi žádnému medikovi diplom nedali ani náhodou. Hloupý chirurg, který je schopen tak akorát nazpaměť nabiflovat anatomii člověka, musí být pro pacienta holé neštěstí.

Simona CARCY řekl(a)...

Ano, je to sklizeň kartousovských keců o zažití pocitu štěstí. Nyní už nejde o pouhé pocity štěstí. Výuka musí být zábava, hlína, prča - jinak do školy chodit nebudem. A na tom se shodneme. Nechoďte tam, kde zabíráte místo a konzumujete náklady společnosti, která začíná produkovat nepoužitelné nezkompetentněnce.
Pan Vršecký to analyzoval velmi hezky. S vámi to nevyhrajem.

Josef Soukal řekl(a)...

Úvahy o povinné maturitě z matematiky a o společenském postavení, kterému se netěší vědci a technici u nás
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/skolstvi-ridicak-na-mozek.A191008_230812_p_spolecnost_wag?

Okomentovat