8.10.19

Čestmír Strakatý: Vychováváme si časovanou bombu a do 5 let to pocítíme, spousta mladých bude bez práce, říká sociolog Prokop

Rozdělení svobodou. Velký sociologický průzkum, jehož spoluautorem je Daniel Prokop z analytické společnosti PAQ Research. Rozdělení Čechů je daleko pestřejší, než se může z médií zdát, a velká část patří do ohrožené a strádající třídy. Problémy začínají už ve škole, respektive dokonce v předškolním vzdělávání, kde se nůžky rozevírají. Česko navíc patří mezi země, kde je složité posunout se na společenském žebříčku vzhůru.
Z článku v Reflex.cz vybíráme:

Podobný trend je vidět i ve volbách. Podle Prokopa děti opakují volby svých rodičů, jen třeba místo KSČM volí SPD. Právě vzdělávání hraje v rozdělení společnosti zásadní roli. Lidé právě na učilištích dostanou méně sociálních kontaktů, nových kompetencí, míří do hůř placené práce a to pak ovlivňuje i budoucnost jejich dětí.

Děti z méně vzdělaných rodin totiž často ani nedosáhnou na vzdělání svých rodičů. Prokop tvrdí, že stále víc žáků končí na základní škole a problémy jsou výrazně větší v regionech. Tvoří se tu podle něj skupina lidí, kteří teď sice pracují, ale až přijde krize, budou nezaměstnaní. Do 5 let to pocítíme, dodává Prokop. Může přitom jít o divokou kartu pro populisty ve volbách.

16 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Vetsina sociologickych pruzkumu operuje s nejakymi dezinterpretovanymi daty, sloupci a kolaci… Pan Prokop jen omila mantry a staci to na to, byt kazdy tyden v novinach, televizi nebo radiu…

Kdo a z ceho to plati? Ucitel nazivo? Eduzmena? EDU2030+? Aspen? Median? A kdo plati je?

Do 5 let bude snad i po krizi, takze ano, vice lidi nez dnes bude bez prace. Mladych i starych…
Je skolstvi v Italii, Francii nebo Spanelsku rovnostarstejsi nez nase? Jak jsou na tom se zamestnanosti mladych?
Je ta casovana bomba v tom elitarstvi, nebo v tech kompetencich?

mirek vaněk řekl(a)...

"Děti z méně vzdělaných rodin totiž často ani nedosáhnou na vzdělání svých rodičů."

Takovou manipulaci jsem už dlouho nečetl. Kde k tomu přišel. Pokud myslí slovem často dva případy, které našel, pak má pravdu.
Realita je někde jinde. Spousta dětí vyučených dnes má maturitu. Celé spektrum se posunulo. Vyučených a těch bez SŠ vzdělání je minimum. Proto nejsou řemeslníci a dělníci. Zato skoro každý má maturitu a vysokoškoláků jsou tuny.


Nezaměstnaných bude přibývat. Ale budou to právě ti nedovzdělaní. Jednak ti, co nebyli schopni vzdělání získat(mizerné předpoklady, špatná výcova v rodně, zanedbání ze strany státních institucí, mizerná podpora) a ti byli vždy, jen ta podpora ze strany státu byla dřív konkrétní a dnes se o ní jen víc mluví.
No a pak ti rychlo vzdělaní, co mají maturitní vysvědčení či VŠ diplom, ale jejichž schopnosti zdaleka nedosahují potřebné kvality - těch je čím dál víc, nemají pracovní návyky a dnes se o ně starají rodiče, takže to zatím tolik není vidět a nikdo je v budoucnu, až pomine nedostatek pracovníků nebude chtít zaměstnat(jsou zadarmo drazí). Makat rukama nepůjdou a hlavou to neumí. To bude opravdu problém. Bude to nezanedbatelná volební síla.

Petr řekl(a)...

Klasická reakce místních mudrlantů. Nevidím, neslyším a melu si dokola to svoje. Ve třídě to děláte taky tak?

Josef Soukal řekl(a)...

Časovanou bombou je třeba inkluze bez peněz, devalvace pojmu vzdělání daná nivelizací maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů, omezování reálných možnost školy plnit úlohy, které jsou na ni nakládány, obecně nechuť skutečné problémy pojmenovat, natož řešit.

Josef Soukal řekl(a)...

D. Prokop nemluví hloupě a jeho popis společnosti je podle mne výstižný. Jenže když přejde k problému druhé stupně ZŠ a víceletých gymnázií, nezmůže se navíc než obecnou frázi "musíme zlepšit situaci na 2. stupni ZŠ"; zcela v souladu s tím, co dnes hlásá kdekdo. Jen nějak chybí ta konkrétní cesta jak to provést. Bez masivních investic a zásadního omezení selektivních škol to nepůjde. Takže se na něj bude kdekdo odvolávat, kdekdo z něj bude vytahovat to, co se mu hodí, jen tomu nejdůležitějšímu - nejen ve školské oblasti - se vyhne jako čert kříži.

Ivo Mádr řekl(a)...

Klasická reakce místních mudrlantů. Nevidím, neslyším a melu si dokola to svoje. Ve třídě to děláte taky tak?"

Ale jejej, anonym. Anonymy se házejí do koše.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pane Petře, vývoj nelze zastavit. Průmyslová revoluce 4.0 bude pro méně vzdělanou část populace naprostou katastrofou.

Jiri Janecek řekl(a)...

"D. Prokop nemluví hloupě a jeho popis společnosti je podle mne výstižný… Takže se na něj bude kdekdo odvolávat, kdekdo z něj bude vytahovat to, co se mu hodí, jen tomu nejdůležitějšímu - nejen ve školské oblasti - se vyhne jako čert kříži."

A to je ten problem... A s ohledem na to, kdo to plati a otiskuje, se obavam, ze je to zamer.

E.Kocourek řekl(a)...

Vychováváme si ...

Opět nesmyslný titulek! My si nic takového nevychováváme - lemply si vychovávají zase jenom lemplové. Navíc článek je o vzdělání, ne o výchově. My bychom ty lemply dokázali vzdělat, ale to by oni sami museli chtít. ////

A stejně uplatnitelnost na trhu práce není dána vzděláním, ale pílí. Sháníte kopáče? Nejsou ... ////Vít Tomis řekl(a)...

Na dobu, kdy budou bez práce (ve svém oboru) absolventi genderových studií a jejich vyučující se těším.

Eva Adamová řekl(a)...

"Děti z méně vzdělaných rodin totiž často ani nedosáhnou na vzdělání svých rodičů."

Nemluvila bych o dětech z méně vzdělaných rodin, ale o dětech ze sociálně slabých rodin.

Částečně samozřejmě mají pravdu ti, kteří s autorem článku nesouhlasí a tvrdí, že děti vyučených rodičů mají vyšší vzdělání než rodiče, a to nejen maturitní, ale i vysokoškolské, ovšem na takové úrovni, že s ním stejně hledají práci obtížně.

Jenže ony statistiky skutečně vypovídají o tom, že oproti době před třiceti, pětatřiceti lety roste počet těch, kteří se ani nevyučí, ačkoliv rodiče vyučení jsou. Důvod je známý. Tehdy byla povinná desetiletá docházka, osm let žák chodil na základku a další dva roky na střední školu. A když už tam ty dva roky byl tak vydržel i ten třetí do vyučení. Dnes děti ze sociálně slabých rodin na učňák ani nenastoupí, a když nastoupí, nevydrží na něm, protože je k tomu nic nenutí.

Dalším problémem jsou děti s LMP a hraniční. Ty dříve absolvovaly praktickou školu, kde se byly schopné alespoň naprosté základy naučit, a ty jim k absolvování dvouletého učňáku stačily. Dnes tyto děti dusíme na základkách, mnohdy je dotáhneme bez propadnutí až do devátého ročníku, na cestě do něho a v průběhu něho základy zapomenou, jsou demotivováni učivem, které nezvládají, a neumí pak ani to, co absolvent praktické školy zvládal. Navíc dvouleté učňáky scházejí na úbytě a tříletý tyto děti nezvládnou.

A je opravdu možné, že ačkoliv do důchodu odcházejí populačně silné ročníky a množství lidí odcházejích do důchodu se ještě zvýší tím, že posun důchodové hranice kdysi skončí, budeme mít opravdu armádu nezaměstnaných a nezaměstnatelných mladých lidí, mladých lidí bez vyučení, mladých lidí se vzděláním, které je jim k ničemu, a bohužel i mladých lidí sice se solidním vzděláním, ale bez základních pracovních návyků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nebojme se rozbít tradiční představu, že pracovat by se mělo.
Tak jako se nemusí nic znát, protože všechno je na netu, nemusí se ani pracovat, protože to někdo udělá, prostěěě.

Jirka řekl(a)...

Roboti přecééé!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že Čapkovi roboti?
Ale kdežpak...
Čapkovo zkonkurenceschopnění zkoprněnci!

P. Vršecký řekl(a)...

Ale jejej, anonym. Anonymy se házejí do koše.


Nesouhlasím, třeba krtek, případně poste.restante, tady napsali spoustu výborných diskuzních příspěvků. Petrovi se to aspoň jednou taky musí povést. Znáte přece přísloví o zrnu a slepém kuřeti? :-)

Ivo Mádr řekl(a)...

P.Vršecký

Ty hnusné agresivní anonymy z dílny aktivistů ano, Krtek, poste.poste restante,... jsou naprosto v pohodě.

Okomentovat