17.10.19

Česká školní inspekce: Žáci jsou otevřeni i obtížnější cestě změny, pokud bude pro ně zajímavá

Česká školní inspekce komentuje zjištění z tematické zprávy o přírodovědné gramotnosti: "Kdyby jste žákům v základní škole položili otázku: Chtěli by jste v přírodovědných předmětech raději ubrat učiva, aby jste se nemuseli tolik učit, nebo by jste dali přednost více prakticky orientované výuce? Jak myslíte, že odpověděli? Zvolilo více žáků první, pro ně jednodušší cestu? Nikoliv, právě naopak. Žáci jsou otevřeni i obtížnější cestě změny, pokud bude pro ně zajímavá."
Více v článku Tematická zpráva - Rozvoj přírodovědné gramotnosti na ZŠ a SŠ ve školním roce 2018/2019.

4 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Chtěli by jste v přírodovědných předmětech raději ubrat učiva, aby jste se nemuseli tolik učit, nebo by jste dali přednost více prakticky orientované výuce? "

Má smysl zabývat se obsahem, když už forma stojí - s prominutím - za kulové hovno? Jak gramaticky, tak logikou...

Jinak, docela by mne zajímal vesmír, ve kterém nějaké rozumem obdařené bytosti odmítají to, co je z jejich pohledu zajímavé...

Eva Adamová řekl(a)...

"Chtěli by jste v přírodovědných předmětech raději ubrat učiva, aby jste se nemuseli tolik učit, nebo by jste dali přednost více prakticky orientované výuce?"

Ta otázka přece takto v šetření vůbec nebyla položena. Žáci vybírali z pěti možností a podle procent uvedených v tabulce mohli evidentně zaškrtnout více alternativ, takže žádně nebo nepalatí a ČŠI fabuluje a vyvozuje nevyvoditelné.

Tak já si tedy také zafabuluji.
Měli bychom o hodinu více - 16 % a ubrat učiva - 33 % vypovídá o tom, že naši žáci obtížnější změně rozhodně nakloněni nejsou.

Vít Tomis řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáci jsou především nakloněni jakémukoli centrálnímu testování, protože se v průběhu těch testů nemusejí ale zhola nic tupě biflovat nazpaměť. Je dobře, že je jim vyhovováno, co to jen jde. Takže první ročníky nádsledující dvě vyučovací dvouhodiny informatiky test z českého jazyka a matematiky. Proč z matematiky pytlici nechápou, když z ní beztak maturovat nebudou.
A protože se do toho zamotá i ten podzimně prázdninový týden, tak nazdááár za měsíc!!! Ejchu chu... Čert vzal nějakou digitální gramotnost a informatické myšlení.

Okomentovat