14.10.19

Bořivoj Brdička: Personalizovaný systém Summit Learning

Základní informace o vývoji personalizovaného systému řízení výuky Summit Learning a o tom, za jakých podmínek ho neziskovka TLP Education zdarma nabízí americkým školám.


O personalizovaném systému online výuky amerického řetězce škol Summit podporovaném Chan Zuckerberg Initiative se na Spomocníkovi mluvilo naposledy před třemi lety (Adaptivní student, ne adaptivní výuka). Jakkoli všechny podobné znalostně orientované systémy byly od počátku terčem kritiky (hlavně tehdy, když se ukázalo, že cílem je ušetřit na učitelích), systém Summit Learning se již tehdy od ostatních odlišoval tím, že byl hybridní, tj. integroval instruktivní i konstruktivní postupy a stavěl na učiteli.

Další vývoj směřoval k naplnění systému digitálním učivem odpovídajícím americkým standardům používaným při plošném testování žáků a k šíření jeho využití ve školách. Již dnes obsahuje stále zdokonalované učivo základních 4 předmětů (angličtiny, matematiky, dějepisu a přírodních věd). Politika snažící se o maximální rozšíření tohoto systému je velmi úspěšná. V současnosti ho používá 380 škol z 38 států USA. Vtip je v tom, že vývoj systému, obsahu a podpory je financován Zuckerbergovou nadací, takže využití této platformy je pro školy bezplatné!

Mohlo by se možná zdát, že vzhledem k tomuto faktu je počet zapojených škol pořád malý. Je to asi proto, že úspěšná implementace je poměrně obtížná. Dosavadní zkušenost říká, že přibližně 18 % škol zapojení po prvním roce vzdá [1]. Přestože přístup samotný je zadarmo, úspěch vyžaduje mnoho dalších investic ze strany školy – primárně v oblasti kompetencí učitelů. Summit si to uvědomuje, a proto se stále více soustředí na budování podpůrných aktivit, a vývoj platformy a systém v pozadí je až na druhém místě.

V nedávné době došlo k fyzickému oddělení provozu systému Summit Learning určeného veřejným americkým školám od vlastního řetězce Summit. Stalo se tak založením neziskovky TLP Education [2]. Nemohu se ubránit dojmu, že cesta, kterou se tato organizace vydala, je smysluplná. Nesnaží se o bombastickou reklamu, zato vysvětluje a učí, jak jejich platformu do výuky integrovat tak, aby to přinášelo prospěch každému žákovi.

Summit Learning Platform


Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat