3.10.19

Bohumil Kartous: České školství nemůže kráčet do budoucnosti

Ze včerejší diskuse o budoucnosti českého vzdělávání s ministrem školství Robertem Plagou, rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zímou a dalšími, za účasti Petra Gazdíka, Kateřiny Valachové, Kláry Laurenčíkové a Michala Orsága. Shrnuto za mě: Je dobré že, dochází ke snaze dohodnout se napříč politickou i nepolitickou sférou na tom, co je nutné udělat; je i dobré, že panuje shoda nad některými tématy, jako je podstatné zvyšování platů učitelů, jejichž úroveň dělá rozdíl mezi dobrým a špatným vzděláváním. Shoda ale nepanuje zdaleka ve všem, jak ukázala i včerejší diskuse. A, zejména, není čas.


Z článku v Britských listech vybíráme:

Pokud se nenajde dostatečně razantní politická síla, která iniciuje progres z pozice u kormidla, pokud Česká republika nezačne masivně investovat nejen do stávajících učitelů, ale zejména do jejich výběru, přípravy, celoživotního vzdělávání, jejich podpory ve školách prostřednictvím psychologů, sociálních pracovníků, speciálních pedagogů v běžných školách, pokud nedojde na strategický výběr a přípravu ředitelů jako pedagogických leaderů, pokud nedojde ke snaze propojovat funkčně formální a neformální vzdělávání, jehož vliv významně roste, pokud ČR nebude dále podporovat inkluzivní přístup, jenž zajištuje sociální soudržnosti, a pokud nebudou klíčové zkoušky (přijímací zkoušky na SŠ a VŠ, maturity) využity k tomu, aby daly českému školství potřebný a žádoucí impuls ke změnám v obsahu a pedagogickém přístupu ve vzdělávání, pak čeká ČR #nofuture.

28 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Pokud budou nejrůznější mudrlanti přispívat zdejšímu školství a vzdělávání vršením dalších a dalších proklamací, jež ovšem klidně mohou být zástěrkou pro agresivní a argumentačně falešné výpady na cokoli, co se neshoduje s mudrlantových názorem, a možná i pro prosazování zájmů, jež rozhodně nepřinesou užitek všem, pak by české školství potřebovalo několik Janů Amosů s politickým vlivem, aby kráčelo tak, jak potřebuje, a mudrlanty nechalo pokřikovat u cesty.

mirek vaněk řekl(a)...

Diskutující objevují Ameriku a diví se, že mají málo času? Typické pro amatéry, zarážejcí u ministra a ministerských úředníků.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nestačí, že Bob Kartous na konferenci přímo vystupoval, ještě o tom musí napsat, že tam vystupoval, a přidat fotku, jak tam řeční. :-D

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Kartous se zřejmě probudil z hodně hlubokého spánku. UPS před lety na toto upozorňovalo, stejně tak jako další subjekty nebo jednotlivci. jejich jedinou vadou bylo, že se nevtírali do přízně papalášům, tudíž je nikdo neposlouchal.
Objevování Ameriky mají podobní v popisu práce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud se nenajde dostatečně razantní politická síla

To už zase někam kandiduje?

Nicka Pytlik řekl(a)...

dostatečně razantní politická síla

Snad ne TSS (Temná Strana Síly)?

Robert Čapek řekl(a)...

J.Soukal napsal s jemností sobě vlastní: "Pokud budou nejrůznější mudrlanti přispívat zdejšímu školství a vzdělávání vršením dalších a dalších proklamací, jež ovšem klidně mohou být zástěrkou pro agresivní a argumentačně falešné výpady na cokoli, co se neshoduje s mudrlantových názorem, a možná i pro prosazování zájmů, jež rozhodně nepřinesou užitek všem, pak by české školství potřebovalo několik Janů Amosů s politickým vlivem, aby kráčelo tak, jak potřebuje, a mudrlanty nechalo pokřikovat u cesty."

Marně bádám, co se na jeho charakteristiku hodí více, než jeho vlastní mudrlantský výpad :-D
Á pravda - neobsahuje žádné argumenty, natož ty "falešné". Je to jen taková osobní nadávka, něco jako Sarkózyho závistivý projev výše. Radku, třeba tě jednou také někam poźvou. A bude i fotka ;-)

E.Kocourek řekl(a)...

Pan Soukal to trefil tak přesně, že sám vrchní mudrlant musel vylézt z kanálu a snažil se to zpochybnit. ////

Je to jen taková osobní nadávka ...

Jasně, nazvat mudrlanta mudrlantem je nadávka. A znám ještě horší: nazvat někoho Robertem Čapkem. ////

třeba tě jednou také někam poźvou

Předpokládám, že normální člověk si rozmyslí jít dělat křoví Kartousovi, Gazdíkovi a Valachové. Není jasné, zda Plaga tam šel z blbosti nebo ze zlého úmyslu.////

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Kartous nyní pracuje pro politickou stranu STAN. Psal jejich volební program pro školství. Rozhodně to tudíž není nezávislý expert. Viz video z jejich tiskové konference...

Robert Čapek řekl(a)...

Pane Kocourku, děkuji. Za to ocenění mé práce, protože jedině tak poznám, že má smysl. Ještě že jste mě nezačal nějak chválit! To by něco bylo hrozně, hrozně špatně... ;-) To by pak byl úplný Kocourkov! :-D

Charlie řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Charlie řekl(a)...

Pan Kartous nyní pracuje pro politickou stranu STAN.

Uff, a to jsem si myslel, že by snad moje politické smýšlení mohlo v čase voleb k tomuto politickému uskupení částečně inklinovat. No nic, pokud za ním stojí takoví lidé, jako Kartous, nemám zájem.

Pozn. A opět marně hledám v diskuzi praktikujícího učitele či ředitele ZŠ, SŠ. Zato poradců a neziskových přisávačů se nám urodilo dost.

Mimochodem: K té práci třídního. Kamarád učí na SŠ a je třídním ve druhém ročníku (žáci pod 18 let). S předstihem je nutné zajistit termín maturitního plesu. Žádný dobrovolník z řad rodičů se nenašel, a tak tento týden strávil již min. 4 hodiny po svojí pracovní době objížděním kulturních zařízení a hledáním vhodných prostor a termínů (telefonicky prakticky nikde nelze). Dále ho čeká sjednávání smluv s hudebníky a pořadatelskou agenturou. To vše je nutné opravdu udělat v předstihu, ve 4. ročníku by studenti mohli jít max. tancovat na náměstí a pískat si k tomu na prsty. O projetém benzínu ani nemá cenu hovořit.

Josef Soukal řekl(a)...

"Jen blázen by platil za Kartouse,"
napsal zde nedávno jeden z diskutujících k informaci o jakési konferenci - bez účastnického poplatku, kde mj. vystupoval BK.
Tak například:
"a pokud nebudou klíčové zkoušky (přijímací zkoušky na SŠ a VŠ, maturity) využity k tomu, aby daly českému školství potřebný a žádoucí impuls ke změnám v obsahu a pedagogickém přístupu ve vzdělávání" - říká člověk, který není způsobilý posoudit obsah ani jedné ze zkoušek společné části a který o nich pronáší nesmysly. Je v tom velmi podobný třeba právě R. Čapkovi. Toho jsem se před časem zeptal na jeho odbornou způsobilost pro vyjádření k maturitě - zda studoval některý z těchto oborů, zda se někdy věnoval testologii apod.; odpověď byla cokoli jiného než věcná. On a jemu podobní zlí klauni českého mediálního provozu toho nad rámec své úzce vymezené specializace mnoho nevědí, o to více ale okřikují, mentorují a urážejí ostatní. Spolehlivě přitakají rozhodnutím postaveným na ignoraci argumentů, manipulacích a lžích. A nadávat umí tak, že by mohli na mistrovství světa neurvalců. Vůbec se nedivím, že se ozval, je jednou z potrefených hus, které svým kejháním sice vzbuzují pozornost, ovšem na úkor seriózní diskuse a hledání smysluplných řešení.

Josef Soukal řekl(a)...

Angažmá u STAN ukazuje jednak to, že bytostný levičák BK prokazuje pozoruhodnou politickou pragmatičnost, koneckonců souznění s Plagou je také výmluvné. A STAN zase prokazuje, že jeho představitelům není cizí snaha zalíbit se a držet se té právě správné módy; se schopností problémy správně identifikovat nebo dokonce přicházet s reálnými řešeními to zatím nemá mnoho společného.

P. Vršecký řekl(a)...

Tedy ne že bych se chtěl zastávat Kartouse a jeho politických postojů (tyhle typy jsou ostatně jako korouhvičky, ohýbají se vždy podle konjunkturálního větříku) ale naznačovat, že snad STAN je možno zařazovat někam napravo...Já vám tedy fakt nevím :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pan Kartous nyní pracuje pro politickou stranu STAN.

Pracuje? Jakože fakt? To roznáší svačiny a poštu?
Tak to by mu mohli pořídit větší košili a delší kalhoty.
Není to tak dávno, co drobně zafiguroval v 5 % pro vzdělání.
Ti pak prosákli do Pirátů a zakořenili tam. Schopní to infiltráti.
To není samo sebou. Soustavný, cílený a dlouhodobý rozvrat společnosti.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Čapek je můj velký fanda. Odborně se to nazývá stalking. :-) Sleduje všechna moje vystoupení i články. A následně o nich píše blogy nebo tvoří koláže. Bohužel mu je z webu blog.idnes.cz mažou, protože v nich porušuje etický kodex.

Nicka Pytlik řekl(a)...

velký fanda

Pokud, pane Sárközi, věrohodně nedoložíte, že má na nočním stolu Vaši fotografii, budou pytlici považovat Vaše sdělení za nepřiměřeně nadsazené.

Pepouš řekl(a)...

Je to jen taková osobní nadávka, něco jako Sarkózyho závistivý projev výše.

Nějak jsem si nevšimnul, že by se do diskuse zapojil bývalý francouzský prezident ...

Simona CARCY řekl(a)...

Britské nebo Parlamentní listy, hlavně, že mu ten jeho monotématický scrabble někdo otiskuje, že? Ne nepřekvapivě se diskuze netočí okolo BK-scrabble, ale okolo fenoménu senzibilních alergických reakcí na vystoupení některého oponenta v diskuzi.
I já mám své fandy, jeden je hodně alergický. Co ale předvádí Čapek na velmi jemně formulovaná stanoviska pana Soukala, to mi přijde jako hysterie. Od tykání přes útoky po urážky. Je to škoda, že tady diskuze není řízena pravidly jistého Komárka (sarkasmus).

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Sarkozi, nejste sám. Já mu také vděčím za reklamu. Kdybych se neznala, asi bych o sebe kolo neopřela, podle těch jeho reakcí na mě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ještě, že se pytlici prozřetelně drží stranou.
To by jim tak ke všemu chybělo. Čapkoidní reklama...
To by si rovnou mohli zadat s nejvyšším hradním mluvčím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

České školství nemůže kráčet do budoucnosti

Ale může. A směle!
Máme přece středoškolskou unii. Po Kmentovi a Štěpánové mává práporem vzdělanosti Viktor René Schilke. Nová krev edu korporací. Prý maturita z matematiky znemožní studium na vysokých školách. Těm lenošivým nejspíš asi ano.
Také prý za ty matematické problémy mohou špatní učitelé, kteří vzdělání chtivému žactvu brání v tom, aby si matematické formulky odvozovali sami. Když je tedy nemohou nalézat v matematice, nechť tak činí kdykoli jinde. To by snad nemusel být zase až takový problém. Mobil je po ruce vždycky. Podnětné téma pro komunikaci na sociálních sítích. Sdílení a společná úložiště dat...
Paní Augustová mu v Událostech na čt24 položila zajímavou otázku. Jestli by se žáci neměli místo protestů spíš pověnovat té matematice. Nebo tak nějak.
Pytlici ctí právo každého člověka zůstat nevzdělaný. A když na to přijde, tak i zůstat hloupý.

E.Kocourek řekl(a)...

Je to škoda, že tady diskuze není řízena pravidly jistého ...

Jistě, sarkasmus, chápu. Nicméně pokud vím, ta cenzurovací pravidla jistého pablba poskytují Čapkovým výlevům zcela volné pole. Cenzurováni jsou naopak ti, kterým se Čapek hnusí. ////

Je mi milejší diskuse bez pravidel a bez cenzury. ////

Ygrain řekl(a)...

K té matematice, co brání ve studiu na výšce... předloni mi odmaturovala třída, která se čtyři roky pohybovala na ocase školních výsledků. Několik si jich maturitu z matematiky zopakovalo na podzim, a všichni zamířili na vysoké školy, včetně těch, kteří čtyři roky sotva prolézali. Ani ne do roka a do dne vysokou opustili, protože nezvládali. Především matematiku. Ale hlavně že maturita z matematiky je ten děsný veliký bubák, který brání talentům ve studiu na vysoké.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z matematiky naprosto nesvobodně zabrání žákům,
aby jako studenti zcela svobodně svoje vysokoškolská studia ne-do-ko-nči-li!

Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíci vůbec nepochopili, že matematika je absolutní přežitek, protože se u ní musí přemýšlet. A přemýšlení přece bolí. A nikdo se v dnešní době nechce sebepoškozovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Unionisté za uspokojení potřeby myslet svolávají edukativní protesty!

Okomentovat