16.10.19

Barbora Tachecí, Zuzana Marková: Když se budeme snažit, naše školství bude v dobrém stavu za 70 let, myslí si odborník na vzdělávání Hausenblas

O reformu českého školství se snaží už desítky let. Kritické myšlení podle pedagoga a lingvisty Ondřeje Hausenblase většinově souvisí se vzděláním, i když vzdělaný člověk nemusí být nutně moudrý. „Naivně jsem si myslel, že demokratický režim bude lidem vyhovovat," říká. Jenže většina chce být podle něj řízena a nenést zodpovědnost. „K tomu, aby chtěly být svobodné, se ale děti mohou vychovat," říká lingvista a publicista Ondřej Hausenblas, host pořadu Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Vzdělání – pokud je dobré – prý dokáže kritické myšlení nejen rozvíjet, ale vůbec vybudovat.

„Na začátku jsem si naivně myslel, že v národě čeká spousta lidí na to, že teď už se budeme chovat a uvažovat rozumně, citlivě a svobodně,“ vzpomíná host Barbory Tachecí na léta bezprostředně po sametové revoluci. „Takových lidí ale bylo málo.“

Na rozdíl od některých jiných zemí se podle odborníka na vzdělávání čeští politici nechopili této oblasti s velkým zájmem. Přesto má ale pocit, že se věci pomalu posouvají k lepšímu. „Přes všechny svoje výhrady vůči dnešní vládě si myslím, že ministr Robert Plaga (ANO) se zřejmě chová informovaně, rozvážně a rozumně.“


11 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Po pádu starého režimu nám slibovali dosažení světlých zítřků do dvaceti let...

Mojžíš a spol. potřebovali let 40...

70 let se zdá rozumné aspoň z toho pohledu, že vám na stará kolena nebude nikdo spílat, jak jste se tehdy seknul. Osobně bych se ale bál toho, že na druhé straně bude sedět někdo se špetkou toho kritického myšlení a začne se v tom vrtat...

---

A promiňte, co dělal pan Hausenblas minulých 30 let?

Nicka Pytlik řekl(a)...

K tomu, aby chtěly být svobodné, se ale děti mohou vychovat

Takže, co lidstvo existuje, zcela přirozená potřeba člověka být svobodným, má být v té dnešní překotně se měnící době předmětem výchovy? To jakože skutečně?
A proč někoho převychovávat, pokud mu stav 'být řízen' vyhovuje? Proč? To je snad jeho věc.
"Stále vypadáš poněkud nesvobodně. Takže dnes sotva dostatečně. Nevím, nevím, jestli tě pustím do vyššího ročníku..."

Jiri Janecek řekl(a)...

"A proč někoho převychovávat, pokud mu stav 'být řízen' vyhovuje? Proč? To je snad jeho věc."

Presneji, je to vec jeho svobodne volby…

Eva Adamová řekl(a)...

"Když se budeme snažit, naše školství bude v dobrém stavu za 70 let"

A kdybychom se minulých třicet let nesnažili vymýšlet jednu nekoncepční blbinu za druhou, mohlo být naše školství ve vcelku slušném stavu už dnes.

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Už k Vám dorazil internet a bratr Google? https://pages.pedf.cuni.cz/kcl/lide/zamestnanci-katedry/phdr-ondrej-hausenblas/ V podstatě totéž, co spousta jiných rozumných kantorů. Ale systémové manažerské pokusy vlády a ministrů skolstvi spojené s nezájmem rodičovstva několik dobrých zapálených kantorů nezvrátí...

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Správně, vivat tlačenka a Becherovka, zejména, když na ni můžeme jet do Práglu se slevou. Asi bych měl emigrovat.

E.Kocourek řekl(a)...

co dělal pan Hausenblas minulých 30 let?

odborníka na vzdělávání ////

E.Kocourek řekl(a)...

A kdybychom se minulých třicet let nesnažili vymýšlet jednu nekoncepční blbinu za druhou, mohlo být naše školství ve vcelku slušném stavu už dnes.

Odsud to vypadá, že někteří "neziskoví" aktivisté placení Sorošem si z vymýšlení a prosazování nekoncepčních blbin udělali výnosnou živnost. A v demokracii mají jistotu, že mezi politiky se najdou blbečkové, kteří jim to odkejvají. ////

Vít Tomis řekl(a)...

Asi jo. Kam?

Jiří Kostečka řekl(a)...

Docela mě zaujalo, jak B. Tachecí odmítala přistoupit na Hausenblasovy letité tirády a nekompromisně ho tlačila ke konkrétním odpovědím. Ty on ovšem neměl, protože - a je to tu zas - nikdy neučil a školu prostě nezná zevnitř. Například ten úsměvný moment, kdy vykládal, že někteří učitelé vlastně ani netuší, že učí špatně a že by jim mělo být pomoženo v růstu. Houbeles! Každý, kdo učil aspoň tři roky na jedné škole, potvrdí, že naopak SE tam ví velmi dobře, kteří konkrétní učitelé jsou špičkoví, kteří dobří, kteří jen průměrní a kteří učí pod psa. Ví to vedení školy, ví to celý sbor, vědí to žáci, vědí to rodiče, ví to i školník. A samozřejmě i ti neschopní učitelé. Ale proč by na sobě eventuálně zapracovali, když se na jejich místo nikdo netlačí?

A taky pan expert, měl-li by ovšem přímou vyučovací zkušenost, nemusel tak trapně tápat s odpověďmi na prostou otázku, co české školství potřebuje, aby se zkvalitnila samotná výuka:
1) Nalít do platů tolik, aby byly přitažlivé pro výborné učitele, co kvůli penězům odešli, a pro zapálené absolventy pedagogických fakult, které by ti špičkoví zkušení rádi zaučili. 2) Samozřejmě ruku v ruce s tím dát ředitelům škol legislativní nástroj, aby se mohli rozloučit s učiteli podprůměrnými - prostě proto, že na jejich místo budou čekat lepší.
3) Okamžitě, rázně, z noci na den zrušit všechny ty debilní matriky, seznamy, formuláře s provedenými poučeními o bezpečnosti práce, pitomé oběžníky MŠMT a ČŠI atd. atd. a jasně zavést jen čtyři povinné školní e-dokumenty: Třídní kniha, třídní výkaz jen s minimem nejpotřebnějších údajů, školní řád na jedné normostraně a jednoduché numerické vysvědčení (slovní ať si k tomu spánembohem školy dobrovolně přidají, když chtějí).

S dalšími věcmi, které tady dokola řešíme, jako s RVP, ŠVP, třemi inkludovanými dětmi ve třídě apod. si pak už špičkový kantor (i třídní) poradí. A ředitel bez 100 kg povinné dokumentace na hrbu bude moct budovat sbor a dávat směr škole, a ne vyplňovat do noci, kolik má ve škole Romů. Kdo neřediteloval, neumí si ani představit, co tihle školní lídři musí mít za nervy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

někteří učitelé vlastně ani netuší, že učí špatně

Pytlikům je tak nějak jedno, jestli učí dobře, a nebo špatně.
Podstatné je, jestli jsou jejich žáci řádně zkompetentněni. Nejlépe napadrť...

Okomentovat