18.10.19

Anna Brzybohatá, Linda Veselá: Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i jiné než světlé barvy pleti“. To jsou jen dva z příkladů z příručky ministerstva práce a sociálních věcí určené pro mikrojesle. Podle některých psychologů jsou podobná doporučení přehnaná, resort tím chce nabízet možnost.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Na jednu stranu chápu a podporuji, ať jsou děti otevřené novým věcem, nebojí se nového, cizího. Klidně to mohou být panenky s různou barvou pleti, ale není to podle mě nutnost. Některé jsou jsou i fialové, růžové. Nestojí totiž na jejich barvě, jestli bude dítě špatně vnímat jiné děti s rozdílnou barvou pleti,“ vyjmenovává dětská psycholožka Kateřina Zhorná.

Do rolí rodiny vstupují i trendy moderní doby. Tím je podle psycholožky například mazání rozdílu mezi mámou a tátou, kdy se třeba často mluví o rodiči A a rodiči B. To je podle Zhorné přehnané.

„Nesouhlasím s tím. Máma je máma. Je podle mého názoru nesmysl, že dětem od tak útlého věku bereme jistotu v představě muže jako skutečného chlapa, obrazu opory, síly, spolehlivosti a pevnosti, a ženy jako vlídné a něžné mámy, srdečné náruče, pochopení,“ říká Zhorná.


Celá příručka MPSV: Péče o děti v mikrojeslích.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chce to reformu psychiatricke pece.

Nicka Pytlik řekl(a)...

představil genderově neutrální panenky

Podstatné je, aby se dětičky s nějakým konkrétním pohlavím vůbec neidentifikovali. V mateřských školách převažující učitelky by už konečně měly začít intenzivně pracovat na důsledném potlačení svého ženství. Takže, milé dámy, důsledně žiletkou holit líce a zjevná genderová neutralita se dostaví záhy.

Okomentovat