8.10.19

Anna Brzybohatá: Jak křik a pláč změnit v porozumění. Školka vede autisty do běžného života

V českých školách je přes pět tisíc dětí s poruchami autistického spektra. Mateřinky pravidelně navštěvuje více než jedenáct set z nich. Potřebují speciální plány, péči, zázemí i učitelky. Zařízení existuje několik, stejně jako metod péče. Jedna z variant je ABA terapie, jejíž prvky praktikuje jediná školka u nás – v Cerhenicích.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Křik a pláč je slyšet zhruba půl hodiny, co procházím mezi hračkami, lavicemi a židlemi. Pro předškoláky mají ještě jednu menší místnost, kde se jim věnují zvlášť. Křik je slyšet přes dvoje zavřené dveře. Chlapec brečí v místnosti, kde jsou ostatní děti v postýlkách a odpočívají. Jemu se ale spát prostě nechce.

Děti jsou ve školce krátce a často poprvé bez rodičů na delší dobu. Než si na nové prostředí zvyknou, může to trvat až tři měsíce. Například plačící chlapec byl zvyklý chodit po obědě domů a teď ve školce najednou zůstal, vysvětluje mi ředitelka. Hned dvě učitelky a asistentky si ho berou vedle a snaží se dítě uklidnit. Vztekání se je teď jediný způsob komunikace, jaký chlapec zná.

ABAškolka na Kolínsku, kam dováží své děti rodiče z Hradce Králové nebo Prahy, funguje druhým rokem. Z prvního jsou tady tři děti, u kterých mohou navázat na předchozí práci. Ostatní podle ředitelky nepokračovali po dohodě s rodiči z různých důvodů, například kvůli složité dopravě nebo výuce doma. Současně to mohlo být i vysoké školné (měsíc stojí 12 tisíc korun). A hned tři děti nastoupily do klasické školky.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Je školka s ABA terapií segregovanou školou? Jistě, je to jizlivá poznámka pro ty, kdo speciální školství chápou tímto nepochopitelným způsobem.
Na druhou stranu, přes veškerý přínos, který je v článku popsán, by mělo zaznít varování, aby nedošlo k mýlce. ABA terapie není samospásná metoda pro všechny PAS děti. Navíc je to drahé a tento projekt je nejspíš placen z nějakého grantu nebo šablon nebo jak se to jmenuje. Náš stát by měl mít dost peněz na to, aby tyto věci ufinancoval ze svého. Zatím jen šetří.

Okomentovat