11.10.19

‎Andrea Benešová: Zpráva z jednání ředitelek mateřských škol s premiérem

Přinášíme autentickou reakci ředitelky mateřské školy na jednání s premiérem, kterou bezprostředně po jednání publikovala na sociální síti Facebook ve skupině Ředitelky a ředitelé mateřinek.

‎V rámci půlhodinového setkání s premiérem jsme probrali některé body z otevřeného dopisu. Zmínily jsme především absenci informací z MŠMT a nekoncepčnost nařízení a vyhlášek ze strany Ministerstva. Vysvětlovaly jsme AB, že je potřebné, aby ministerstvo v reformách postupovalo s přihlédnutím k názorům lidí z praxe, chtěli bychom být přizvaní k tvorbě zákonů týkajících se MŠ. Premiér mluvil s náměstkem Píclem, chtěl vysvětlit princip nového financování podle PH max. Dostali jsme telefon na paní poslankyni za Liberecký kraj, na kterou se máme obrátit k bližšímu jednání o našich problémech

Pan premiér se domnívá, že bychom měli založit profesní skupinu učitelek MŠ, která by byla partnerem s větší váhou pro jednání s vládou.

Dostali jsme se okrajově k nadměrné byrokratické zátěži, AB souhlasil s tím , že to je systémově špatně. Dále jsme zdůraznily, že řešením na eliminaci největšího stresu by byla druhá osoba ve třídě po celou otevírací dobu mateřské školy. S tím jsme zmínily i nespravedlivost při srovnání podmínek dětských skupin a mateřských škol, i v případech, že poskytují stejnou službu, tedy péči o děti mladší tří let. A dále platové třídy ve srovnání s řediteli ZŠ. Došlo i na nesmyslný tlak na inkluzi za každou cenu a zátěž s tím spojenou.

Na další témata nebyl prostor. Premiér nám žádný konkrétní slib nedal, vyjádřil se ve smyslu, že ho mateřské školy zajímají a některé věci že si dále zjistí. Máme vést děti k zájmu o přírodu, odpověděli jsme, že to pravidelně děláme. A nadále zmínil potřebu vést děti k vlastenectví. Toť asi tak v kostce vše.

Mluvili s námi z ČTK a MF Dnes, kde jsme zhruba řekly to samé.

Takže pokud je zde někdo, kdo má zkušenost se zakládáním spolků šup sem s ní. Samo se to fakt nevybojuje: k Maláčové opravdu nemůžu, prosím tak potřebuji tři jména, kdo půjde a co by mělo být obsahem jednání. Píšu a zavírají se mi oči, tak chyby omluvte.

Poznámka redakce: Existence samostatných spolků Asociace předškolní výchovy či Společnosti pro předškolní výchovu nikam evidentně nevedla. Další spolek či skupina nic nevyřeší, naopak je třeba posílit roli největšího spolku učitelů, Pedagogické komory, z.s., kde úspěšně působí sekce MŠ.

18 komentářů:

Petr řekl(a)...

"Dostali jsme telefon na paní poslankyni za Liberecký kraj, na kterou se máme obrátit k bližšímu jednání o našich problémech"

:-) :-) :-) :-) :-)

Simona CARCY řekl(a)...

Tak hlavně, že vás náměstek ministra podpořil. Nebo ne?

poste.restante řekl(a)...

Takže pana premiéra sice mateřské školky zajímají, ale telefon dostaly ředitelky jen na paní poslankyni za Liberecký kraj.
Vzhledem k tomu, že reálnou mocí disponují pouze ti, kteří mají telefon přímo na Andreje Babiše (viz volební kampaň), zdá se, že zase až tak moc školky pana premiéra nezajímají.
:-)

Jiri Janecek řekl(a)...

Ono asi je to jen Babišovo PR (jako "píár", ne poste.restante), ale kdy naposledy přijal předseda vlády tři ředitelky MŠ? Kdy třeba ministr školství se zástupci učitelů/ředitelů z 500 škol?

Josef Soukal řekl(a)...

Palec nahoru pro J. Janečka.

Petr řekl(a)...

Scházet se s ředitel(kam)i jednoho typu škol asi nepatří k úplně nejdůležitějším úkolům předsedy vlády, každopádně proč ne. Trochu mě jen překvapuje, že místo ministra jim dává telefon na nějakou no name poslankyni z Liberce.
No a ministr se schází se zástupci různých typů škol tak co týden, odhadoval bych

poste.restante řekl(a)...

Palec nahoru pro pana Janečka i ode mne.
(Koneckonců, myslel jsem svůj komentář spíš jen jako rejpnutí do premiéra.)

Faktem ale je, že si na ně premiér čas udělal. A program má určitě nabitý.
Zatímco ministr školství selektuje mnohem víc, s kým zasedne ke stolu. :-(
Ale abychom nepřechválili. Měl jsem tu možnost poznat několik premiérů osobně a scházeli se i s obyčejnými lidmi vcelku běžně, jen z toho nedělali PR záležitost. V tomhle je tedy Babiš vlastně také lepší...

Každopádně držím ředitelkám MŠ i jejich učitelkám palce.
Za svou práci si podporu i náležité ocenění rozhodně zaslouží.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ta "profesní skupina" se jmenuje Pedagogická komora a už 2 roky existuje! Působí v ní samostatná sekce mateřských škol...

Josef Soukal řekl(a)...

Ministr neodpovídá na zdvořilé nabídky špiček svého oboru na spolupráci, neodpovídá na otevřené dopisy, nepublikuje zprávy o závěrech z jednání se zástupci škol, nedodržuje svoje sliby o jednáních k zásadním rozhodnutím, nechá se natáčet, jak přikyvuje zástupcům středoškoláků, ale opomine při změnách maturity z matematiky jednat s JČMF, ignoruje závěry plynoucí z dat Cermatu, a pokud už se odvolává na cermatí (objednané) zprávy, vyvozuje z nich nelogické závěry... Je třeba pokračovat? Výběr těch, jimž ministr naslouchá, je zcela jednostranný, rozhodnutí podle toho vypadají.

Petr řekl(a)...

Mno, myslím, že JČMF, ASČ a podobné spolky si už svých pět minut VIP slávy odbyly, výsledky jsme mohli všichni sledovat v přímém přenosu. A teď se s nimi pravděpodobně jedná jako s kterýmkoli jiným z cca 50 spolků, co se u nás věnují lobbyingu za nějaký partikulární zájem ve vzdělávacím systému. Připadá mi to vcelku adekvátní.

Radek Sárközi řekl(a)...

Těch spolků není 50, ale skoro 100. A to jsou jen spolky učitelů, ředitelů škol a dalších pedagogických pracovníků ve školách... Různých dalších neziskových organizací působí v oblasti vzdělávání stovky, možná i tisíce.

Petr řekl(a)...

Dokonce... no, bylo by skvělé, kdyby se učitelé byli schopni trochu sjednotit a nebojovat proti sobě. Osobně nemusím odbory ani pedagogickou komoru, ale ono je vlastně jedno, pod jakou hlavičkou by se to stalo. Jen se bojím, že se to v dohledné době nestane.

Nicka Pytlik řekl(a)...

se to v dohledné době nestane

Ale to přece není vůbec nic překvapivého.
Téměř každý, kdo přijde s něčím novým, zaručeně už problémy zkompetentňování řešícím, začne tím, že znectí všechny okolo a prohlásí je za brzdy vzdělávacího pokroku.
Aniž by si kdy uvědomili, že ta trdla jsou především oni. To pytlici vědí ale naprosto přesně! Tak jaképak sjednocování...

Josef Soukal řekl(a)...

Nevím, s kým se jedná, ale s ASČ nikoli a ještě se lže o jejích možnostech připomínkovat novelu. Neodpovídá se např. Ústavu pro jazyk český AV, bohemistům z FF UK a dalším dávno odbytým a profesně zcela zanedbatelným institucím; kampak bychom došli, kdybychom se bavili s jinými odborníky, než s těmi, jež jsme na odborníky sami pasovali! Pak samozřejmě může novela zákona argumenty ignorovat a naopak se opírat o formulace a tvrzení, které mohou sloužit jako odstrašující příklad nekompetence.

Petr řekl(a)...

No vidíte, já za odstrašující příklad (politické) nekompetence považuju například zavedení povinné maturity z matematiky a centrálního posuzování slohových prací.

Josef Soukal řekl(a)...

To klidně můžete, jenom musíte být schopen argumentovat.

Radek Sárközi řekl(a)...

Rovněž bych rád věděl, s kým vlastně MŠMT jedná a o čem...

Radek Sárközi řekl(a)...

Zástupci Pedagogické komory jednali s ministrem školství Robertem Plagou o největších problémech českého školství (13. února 2018)

Janek Wagner doporučil, aby vznikly pracovní skupiny k jednotlivým problémům školství, kterých se budou účastnit zástupci organizací, jež se věcně zabývají daným problémem a kterých se dané téma týká. Pedagogická komora nabízí rychlá šetření k vybraným problémům formou anket a dotazníků mezi svými členy i učiteli na školách, kde má své koordinátory – těch je z doby petice proti kariérnímu řádu více než 1 000. Spolek Pedagogická komora nabízí, že vyšle své zástupce do současných i nových pracovních skupin pracujících na MŠMT a jím přímo řízených organizacích. Například k revizi RVP, využití evropských fondů, revizi inkluze apod.

Pan ministr tuto nabídku přivítal a uložil panu náměstkovi Václavu Píclovi, aby Pedagogickou komoru zval na pracovní jednání s odbornými asociacemi k reformě financování.

https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/03/zastupci-pedagogicke-komory-jednali-s.html

Okomentovat