19.9.19

Zuzana Mendlová: Na ústecké základce začal s výukou žáků pomáhat humanoidní robot Ruby

Poprvé v Česku a zatím jen na ústecké Základní škole Neštěmická začal s výukou žáků pomáhat humanoidní robot. Nový pomocník má dětem a pedagogům přiblížit v rámci vyučování možnosti digitálních technologií.
Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Humanoid dostal jméno Ruben, zkráceně Ruby, které má navázat na myšlenku Čapkova románu RUR, kde slovo robot zaznělo vůbec poprvé. Měří sto dvacet centimetrů a váží dvacet osm kilogramů.

Umělá inteligence má v sobě čidla, senzory i kamery. Pomocí nich dokonce pozná, jakou mají děti zrovna náladu. Dokáže mrkat, pohybovat hlavou i celým tělem, díky kolečkům se pohybuje po třídě.

Jak sama Ruby uvedla, nejvíce se těší na výuku matematiky. Ovládá však i několik cizích jazyků, na displeji umí zobrazovat obrázky či pouštět hudbu.

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Za půl mega Kč pořídíme 50 slušných noťasů, které, budou-li vybaveny alespoň základním výukovým software, jež je v současnosti k dispozici, zastanou mnohonásobně více než Ruby, a to ve dvou třídách, pokud je využijeme v konceptu 1:1, nebo ve více třídách, budou-li si je děti půjčovat. Je tedy ovšem pravda, že noťasy na děti nebudou mrkat a nebudou popojíždět po třídě. Vždyť se proboha jen jedná o jinou formu počítače. A my máme ve školství opravdu peníze na to, abychom si mohli dovolit utratit půl mega za jedno udělátko, které slouží jako mrkací panenka, reproduktor u PC a čtečka QR kódů?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Před tím to byly interaktivní tabule, pak třídéé tiskárny a teď tedy Ruby.
A kdo to nemá, jako kdyby nebyl. Může být rád, že jej inspekce nechytí za flígr...

Radek Sárközi řekl(a)...

Podle mě ten robot do ledna vyhoří, dá výpověď a půjde dělat experta na školství do Eduinu... :-)

poste.restante řekl(a)...

V případě základní školy opravdu v pořízení robota tohoto typu valný smysl nevidím.
Ale jako pomůcku pro profesně zaměřenou střední školu? Proč ne?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici zažili takového humanoidíka v reálu a jejich notně okoralé srdce se celé úplně rozněžnilo. Velmi intenzivně cítili potřebu jej v náručí pochovat a trošku se s ním pomuckat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytliku, ted jste to vystihl.Jako muckadlo ve skole dobry. Robota nikdo za objimani a muckani neobvini ze sex. obtezovani. Teda asi ne...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Robota nikdo za objimani a muckani neobvini

Robota ne. Učitele ovšem kdykoli z čehokoli.
Dnes už běžná robofilie. A nebo až patologicky vřelý vztah k montessori pomůckám. Za zmínku určitě stojí například hmatový pytlik za několik set korun.

Okomentovat