24.9.19

Zuzana Hronová: Finské školství není tak dokonalé, říká Terhi. Nudit jsem se přestala až na Slovensku

Terhi Nurminenová je středoškolská studentská aktivistka, přicházející z opěvovaného finského školského systému. V předchozích čtyřech letech se angažovala v místních i národních studentských organizacích, které se snažily rozvíjet střední školy a rozhýbat studentský život.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"O. K., naši žáci jsou schopní dobře napsat pár testů. A tradiční uvažování říká, že jelikož ty testy napsali dobře, musí mít dobrou školu. PISA ale testuje jen akademické znalosti, jenže opravdu dobré školy by měly nabízet mnohem více," soudí Terhi.

Zmiňuje například schopnost předat studentům fascinaci z vědění, propojit je s budoucími zaměstnavateli nebo vést je tak, aby věděli, co se životem, až odmaturují. "Jenže když se mluví o kvalitním vzdělávání, tyto položky tam chybí. Ano, akademické znalosti bývaly důležité, ale dnešní svět je už úplně jinde," dodává.

Zde je nutné dodat, že finské školy nicméně znají institut kariérního poradce, jenž radí dětem s výběrem zaměstnání či univerzity. Ale přísným kritikům tamního systému vzdělání to zřejmě i tak přijde málo.

Žádné komentáře:

Okomentovat