9.9.19

Ze sociálních sítí: Seznam četby pro 8. třídu ZŠ 2.

Michal Bláha komentuje na sociální síti Twitter nedávno kritizovaný Seznam četby pro 8. třídu ZŠ: O tomto jsem se hádal s 65+letou češtinářkou říčanského gymplu a přinesl ji jiný seznam. Že "prý je to nařízení ministerstva". Když jsem ji dokázal, že není, prý "ty knihy má vždy a hotovo".

3 komentáře:

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Otec gorily" nemá chybu. Možná tu byla snaha češtinářky nalákat osmáky na čtivou divočinu (?)

Jinak ovšem - s tzv. povinnou četbou je to trochu jinak, než bývá často kritizováno: pokud totiž chce češtinář interpretovat delší prózu či drama s celou třídou, ne jen s jedním dvěma žáky, kteří si vybrali dobrovolný titul, musí prostě zadat některá díla plošně - a doufat, že si je přečte aspoň čtvrtina žáků. Vyplatí se ke každému aktuálnímu titulu něco předeslat, naznačit (leč nespojlerovat), proč ho učitel vybral a proč si myslí, že stojí za přečtení. Mám zkušenost, a to i z gymnázia, že zadá-li češtinář četbu stylem "přečtěte si, co vás baví", sejde se v lepším případě 10x Stmívání, 5x Markýz de Sade a zbytek jsou Dickové Francisové a podobní.

Ygrain řekl(a)...

Chce-li češtinář lákat, měl by rozhodně vřadit Křest Svatého Vladimíra :D

Ten výběr, který jste uvedl, není přece tak špatný - není v něm Padesát odstínů šedi :D Překvapuje mě ale, že chybí Tolkien...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Opravdu miluji instantní soudy o kvalitách učitelek 65+. Autor je určitě nesmírně intelgentní a pilný, dokonale rozumí metodice literatury a ví, proč na seznamu byly/nebyly nějaké tituly. Ale nandal jí to, babě!

Okomentovat