15.9.19

Vojtěch Kadaňka: Učební metody se přeceňují, hlavní je, aby výuka bavila učitele i studenta, říká učitel matematiky Marek Valášek

Marek Valášek je učitel matematiky. Proslavil ho především jeho YouTube kanál, kam točí videa, ve kterých vysvětluje matematiku na úrovni základních a středních škol. Pravidelně ho sledují tisíce studentů. Zároveň je správcem vzdělávacích portálů LearnTube a Mathematicator. Během rozhovoru jsme měli možnost mluvit o výuce matematiky na školách, o tom, proč je matematika u studentů neoblíbená a jak ji zpopularizovat a zlepšit kvalitu její výuky.


Z článku v E15.cz vybíráme:

Momentálně je ve školství velkým trendem mezioborově propojovat disciplíny. V rámci výuky ve školách se zdá, že matematika stojí trochu izolovaně. Má matematika pro toto mezioborové „propojování“ vůbec potenciál? Měla by být výuka matematiky propojována s jinými předměty?

Člověk by chtěl říct absolutně ano. Hrozně moc ale záleží na tom, o jaké úrovni výuky se bavíme. Na základní škole určitě ano. Máme tu školy, které používají projektovou výuku, kdy propojují například výtvarnou výchovu s dějepisem a přírodovědou nebo matematiku s fyzikou, informatikou a tak dále. V takových případech se jedná o čistě praktickou matematiku. U té by k mezioborovému propojování stoprocentně docházet mělo. Příklad: Děti mají projekt „školní trh“. Vyrobí nějaké produkty z keramické hlíny (výtvarná výchova), k tomu si povídají o tom, jak se vyráběly sošky nebo nádobí v pravěku (dějepis), pak si musí udělat byznys plán. Budou totiž své výrobky prodávat na školním trhu. Musí si spočítat náklady na suroviny, pronájem stánku, marži a stanovit výslednou cenu. To byla část matematicko-byznysová. Pak svůj stánek musí hezky ozdobit (zase výtvarka) a prodávat, co vyrobili (komunikační dovednosti a matematika, když počítají peníze). Tohle je podle mě tisíckrát lepší, než aby seděli v lavicích, učili se sčítat a odčítat, pak si izolovaně povídali o pravěku a měli výtvarku, kde by něco vyrobili a přinesli to domů.

Druhá věc je, že od určitého okamžiku začne být matika poměrně dost abstraktní. Ne že by neměla praktické využití, právě naopak, ale zatímco praktické použití sčítání a odčítání je velmi jednoduché, tak praktické použití řekněme komplexních čísel je už o dost složitější a často k tomu to pravému praktické využití je potřeba ještě mnoho dalších znalostí z vysoké školy. Například: na střední škole se dozvíte něco o komplexních číslech. Super, umíte najednou vyřešit kvadratickou rovnici se záporným diskriminantem. Ale než budete moct spočítat nějaký složitý elektronický obvod nebo spočítat, jak se šíří vlnění při zemětřesení, k čemuž jsou komplexní čísla nezbytná, čeká vás ještě 3–5 let studia.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

točí videa, ve kterých vysvětluje matematiku na úrovni základních a středních škol. Pravidelně ho sledují tisíce studentů.

Vida!
Videa pravidelně sledují tisíce žáků. Má-li tedy žák smůlu na doopravdy mizerného učitele, řešení je možné. Zdroje informací na netu. Tak v čem je problém?
Snad jedině, nebo lépe především v tom, že ministr školství už dávno nenařídil, aby se tyto a další aktivity učitelů řádně ocenily a zaplatily! To se radši dopřává sluchu kdejakému tlučhubnému expertovi a peníze se povyhazují za pitomostě.

Eva Adamová řekl(a)...

"Druhá věc je, že od určitého okamžiku začne být matika poměrně dost abstraktní. Ne že by neměla praktické využití, právě naopak, ale zatímco praktické použití sčítání a odčítání je velmi jednoduché, tak praktické použití řekněme komplexních čísel je už o dost složitější a často k tomu to pravému praktické využití je potřeba ještě mnoho dalších znalostí z vysoké školy. Například: na střední škole se dozvíte něco o komplexních číslech. Super, umíte najednou vyřešit kvadratickou rovnici se záporným diskriminantem. Ale než budete moct spočítat nějaký složitý elektronický obvod nebo spočítat, jak se šíří vlnění při zemětřesení, k čemuž jsou komplexní čísla nezbytná, čeká vás ještě 3–5 let studia."

Mohl by si prosím tento odstavec přečíst některý "Plagův expert" na maturitu z matematiky a na výuku matematiky na středních školách a vysvětlit ministrovi, vo co go? Ať furt zběsile a bez rozmyslu nemele dokola ty hňupiny o užitečné a neužitečné matematice, které mu fakt nevím, kdo nakukal, a kterými se před inteligentnější třetinou národa naprosto znemožňuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na střední škole se dozvíte něco o komplexních číslech. Super...
Ale než budete moct spočítat nějaký složitý elektronický obvod


To pytliky zaujalo. Co se myslí tím složitým elektronickým obvodem?
Už jsou ti pytlíci jako učitelé nějakých dvacet let z průslovky pryč, ale všelijaké obvody střídavého proudu RLC i s fázorovými diagramy tam byly nejpozději v druhém ročníku. Limity, derivace, integrály ve čtvrtém ročníku standardně.
Pytlici také pamatují doby, kdy se se fyzice na gymnáziu nastavoval pracovní bod tranzistoru i s jeho stabilizací. Ale co s tím v té dnešní překotně se měnící době, že? Na genderových studiích...

Okomentovat