25.9.19

Veronika Valíková: Jenom vyšší platy školství nespasí

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, plánovaný nárůst platů učitelů se jim zdá nedostatečný. Budiž řečeno jasně: kantorům se přidávat musí. Vyšší platy snad přivedou do škol mladší ročníky a muže, kteří bývají hlavními živiteli rodin. Zaručí však nástup kvalitnějších učitelů, po nichž volají rodiče, studenti i experti? To je složitější, problém začíná už při přípravě budoucích vzdělavatelů. Budu se držet svého oboru, kolegové jiných aprobací ale mají možná podobné zkušenosti.


Z glosy v MF DNES vybíráme:

Dobrý učitel má studenta pro předmět nadchnout, což by se měl naučit i od profesorů na vysoké škole. Končila jsem studium v roce 1990 a několikrát ho málem opustila kvůli totalitní češtině a literatuře, sestávající z teorie, pojmů, odborných seminárek a seznamů českých komunistických autorů všech generací. Nezavadili jsme o světovou literaturu, nediskutovali, nepsali živé útvary. Většina dobrých češtinářů mé generace jsou nadšení samouci, kteří vydrželi navzdory svému vzdělání.(...)

Mezi učiteli budou vždy ti, kteří chodí do školy z povinnosti či potřeby ovládat jiné. Žádné reformy je nevytlačí. A také nadšenci, kteří věnují práci víkendy. Ty platová reforma nedocení, může jim ovšem pomoci změna systému. Nejen posílení praxe na vysokých školách, ale především radikální změna toho, co se učí. Revize či osekání vzdělávacích programů na úroveň jednoduchých bodů i novela, jež by vrátila část maturit školám. Jasné řešení nezdařené plošné inkluze a zmírnění přebujelé administrativy. Zastavení narůstajícího kolektivismu, ideologické indoktrinace i znovu objeveného kádrování na základě politických názorů. Zvyšování učitelských platů české školství nespasí. Jen ho podrží nad vodou.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobrý učitel má studenta pro předmět nadchnout

Výborný učitel zkompetentní i nenadšené žáky.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Dobrý učitel má studenta pro předmět nadchnout"

Stačí jednoho za celý život?

Okomentovat