22.9.19

Veronika Bednářová: Objem učiva na státních školách je nesmyslný, říká manažer a filantrop Martin Roman

Reformě českého vzdělávacího systému se věnuje systematicky. Je ve správní radě tří soukromých škol, vydává v českém překladu knihy určené přímo pro učitelskou praxi, loni napsal článek Jak se pozná dobrá střední škola, založil a deseti milióny ročně od roku 2011 financuje český projekt Čtení pomáhá. Méně už se ví, že český manažer, podnikatel, miliardář a filantrop Martin Roman (49) dokončil před třemi lety na britské University College London (UCL) roční magisterský program Efektivita učení a výuky. Jakým směrem se snažení bývalého šéfa ČEZ, který se teď věnuje obchodování s realitami, bude ubírat dál?


Z rozhovoru v Reflex.cz vybíráme:

Proč tolik učitelů odchází ze školství?

Kromě financí i proto, že objem učiva na státních školách je nesmyslný. Učitelé se snaží žáky naučit nemožné – zvládnout učebnici tak, jak ji mají na stole – a jsou pak logicky frustrovaní. Ale nejde o jejich selhání, děti nemají tu kapacitu. A pak tady dokola slyšíme: „Vůbec se nám neučí…“ Jenže jak se mají děti učit, když je to pro ně nezáživné a v daném objemu nestravitelné. Frontální způsob výuky, kdy učitel stojí u tabule, přitom není úplně špatný, nelze učit děti jenom konstruktivisticky – optimální je zdravá kombinace, část jde frontálně, část výuky projektovou činností. Klíčové je však nezahlcovat děti fakty, která je neučíme, ale jenom jim je sdělujeme.(...)

Co přesně plánujete s českým školstvím teď?

V českém školství se teď řeší skoro všechno, ale velmi málo to nejdůležitější: totiž co se děje mezi těmi dvěma zvonky – co se děje v hodině. Proto vydáváme praktické knihy pro učitele, kde si mohou nalistovat třeba i to, co dělat, když ve třídě někdo zlobí. Od nového školního roku 2019/2020 otevíráme na Novém PORG vzdělávací komunity i pro externí učitele, kteří budou mít zájem. Budou se scházet jednou za měsíc. Pedagogové jsou totiž konzervativní, neradi poslouchají autority nebo teoretiky vzdělávání, nejradši berou zkušenosti a informace přímo od kolegů učitelů. Každý měsíc si na pětasedmdesátiminutovém setkání zkusí nějakou metodu – třeba to, že není efektivní, aby se děti hlásily. To se zkouší další měsíc v praxi, sejdou se na další schůzce a jeden pedagog může říct: „To je pěkná kravina, že se děti nemají hlásit, mně to vůbec nefungovalo!“ A druhý se zeptá: „A proč ti to nefungovalo? Mně to připadá úplně úžasné, dělals to takhle?“ A začne diskuse… Rozjet tyhle vzdělávací komunity nestojí prakticky nic a obrovsky by to pomohlo. Každý učitel k nám může přijít za 100 Kč za jeden workshop, a kdo dochodí celý kurs, dostane peníze zpět.


17 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

objem učiva na státních školách je nesmyslný. Učitelé se snaží žáky naučit nemožné ... děti nemají tu kapacitu.

Jak je ale možné, že před 25 lety děti tu kapacitu měly na podstatně větší rozsah učiva?
A nehroutily se z přetěžování, neměly papíry na úlevy, všechny byly schopny maturovat z matematiky...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Objem uciva....
Pokud vim, jsou dany pouze vystupy. Napr. Zak se seznami s travici soustavou cloveka, zna jeji fci. Coz neznamena, ze zak musi presne popsat traveni se vsemi faktory, ktere do toho vstupuji( enzymy, stepeni na..... apod.). Je nejspis problem v tom, jak kdo cpe detem neco do hlavy.
A to je hlavni problem celeho RVP. Byl postaven tak, ze je zcela nemozne rici, co je jeste jen pouhy zaklad a co je jiz zbytecna nadstavba. Je to totiz na kazdem jednom uciteli a ti si to vykladaji kazdy po svem. Coz melo vyvilat jakousi autonomii, ale ve skutecnosti vyvolalo chaos. Jestlize vystupem pro druhy stupen( tedy 9. rocnik!!! je napr.poznat a popsat geologicke deje, tak je muze probrat na nektere skole uz v sestce, ale kdyz je nepozna, vlastne by se nic nemelo dit, protoze je to vystup na konci! Druheho stupne. No neni to blbakov?

Oldřich Botlík řekl(a)...

Paní Karvaiová,

chtěla jste vyjádřit, že (někteří) učitelé, dokonce i ti plně kvalifikovaní, nedokážou ve svém oboru rozpoznat, co je základ, a co je zbytečná nástavba?

Radek Sárközi řekl(a)...

To se týká spíše některých učebnic, nikoliv učiva v RVP Z - to není povinné...

P. Vršecký řekl(a)...

Roční magisterský program....Já smíchy nemohu......Tady jsou žádosti o snížení objemu učiva zcela pochopitelné. Jinak Martin Roman je asi takový "filantrop", jako Bakala.

Eva Adamová řekl(a)...

"Když mi bylo šestnáct, měl jsem velmi nepříjemný zážitek, kdy jsem byl donucen naučit se latinsky celý atlas rostlin, jinak bych nezískal jedničku na vysvědčení. Já jsem se ten atlas opravdu namemoroval, ale protože bylo snazší zapamatovat si názvy rostlin podle čísel stránek než podle těch rostlin – čísla stránek byla unikátní, zatímco květiny si byly podobné –, naučil jsem se ty názvy ryze takto mechanicky."

Taky smíchy nemohu. Domnívám se, že profesor biologie před sebou viděl přehnaně ctižádostivého studenta, kterému příroda nic neříkala a který prostě na jedničku z biologie neměl. A tak mu vymyslel nesplnitelný úkol, aby mu tu jedničku nemusel dát. Bohužel podcenil, co všechno jsou pro tu zářnou jedničku někteří troubové schopni udělat. Už jen ten způsob jakým se to Roman naučil o jeho naprosté troubovitosti svědčí, prostě unikát každým coulem.

Nebo ta historka z natáčení o slzící profesorce chemie. Nikdo mi nebude tvrdit, že od samého počátku nevěděla, že má před sebou naprostou blbku, která na gymnáziu nemá co pohledávat. Koneckonců uváděné učivo je učivo ze základky.

A Kania měl na základce čtverku nejenom z matematiky. A rozhodně to nebylo vinou špatných učitelů.

Oldřich Botlík řekl(a)...

Ben Saunders se v roce 2004 stal nejmladším ze čtyř lidí, kteří kdy úspěšně dorazili na lyžích k Severnímu pólu při individuální výpravě (tedy osamoceni). Bylo mu tehdy 27 let.

Během svého TED-talku v roce 2005 také zmínil, že má od svých 13 let nad stolem zarámovanou zprávu ze školy, v níž se píše: "Ben v sobě nemá dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného."

Dodal, že pokud se něco naučil, pak je to tohle: "Nikdo jiný kromě vás samotných nemá co mluvit o tom, co dokážete. Jste jedinou osobou, která rozhoduje, jak daleko máte jít a čeho jste schopni."

Vít Tomis řekl(a)...

zarámovanou zprávu ze školy, v níž se píše: "Ben v sobě nemá dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného."

Jojo, slovní hodnocení ve škole je opravdu nesmysl...

Jirka řekl(a)...

"Ben v sobě nemá dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného."

Doufám, že se oblast kolem Severního pólu nestane korzem pro ty, kteří chtějí dosáhnout něčeho hodnotného. Jinak bude trpět lidskou blbostí jako nejvyšší hora světa. Leda, že by to byl plán, jak nakrmit strádající lední medvědy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ben v sobě nemá dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného.

Najděte a posuďte rozdíl mezi sděleními:
"Ben nebude mít v sobě nikdy dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného."

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Botliku, na svem prispevku k memu komentu jste predvedl ukazkovou komunikacni manipulaci. Gratuluji.
Hlavni myslenkou bylo neco zcela jineho.

P. Vršecký řekl(a)...

Pan Botlík předvedl přesně to, co tady předvede prakticky pokaždé. Nic nového.Jinak dojít na lyžích na pól, to je fakt hodnota. Už zase smíchy nemohu:-)

Oldřich Botlík řekl(a)...

Paní Karvaiová,

psala jste o tom, že RVP "byl postaven tak, ze je zcela nemozne rici, co je jeste jen pouhy zaklad a co je jiz zbytecna nadstavba". A označila za hlavní problém RVP to, "jak kdo cpe dětem něco do hlavy".

Moje otázka, zda rozpoznání základu od zbytečné nástavby je podle vás nemožné i pro plně kvalifikované učitele v oboru, mi připadá logická. Například kvůli tomu, zda v přípravě učitelů něco důležitého nechybí.

Neměla byste tedy namísto zbytečného nálepkování raději odpovědět? Když už jste ten problém sama nakousla?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemozne to je z podstaty veci. Kazdy jeden z nas si bude myslet, ze dulezite je toto.....
To neni o vzdelavani ucitelu. Driv stacily osnovy na par stranek. Poradil si s nimi i elev( treba ja pomgymplu). V souladu s osnovami byly ucebnice. Kazdy ucitel si mohl do hodiny poridit dalsi materiely, ktere pro zajimavost nebo jako nadstavbu pro zvidave mohl predvest. Kdo mel sikovnou tridu, mohl vzdy pridat. Jindy se sesla trida mene sikovna a byl problem oducit i zaklad. Ted je svp prospikovan hovadinami, ktere se sice drive take delaly, ale nemely vznesene nazvy jako kompetence nebo prurezova temata. Normalnimu uciteli nemusel driv nikdo diktovat, ze kdyz jsou treba vanoce, ze se dela nejaky projekt nebo ze si muzeme popovidst o vanocich v Polsku, kdyz bydlime u hranic. A jine. Dnesni svp je zmatek, tisice zbytecnych ( povinnych) slov a nikdo to necte. Stari mazaci se ridi svymi dlouholetymi tematickymimplany, kam vrazuji aktualni “ aktualizace” ve svem predmetu.
A znovu, pokud bude skola rezignovat na vzdelavani ( a tim mam predevsim na mysli dnes sproste slovo uceni se), tak muzeme mit osnovy nebo rvp jake chceme.
Zakladem uceni je chtit, snazit se, byt pilny a prekonavat prekazky. Jelokoz mnoho deti nema, misto pestovani onech vlastnosti jim orveme ucivo. Kam az? V devitce budou pocitat do tisice.? Vypada to, ze tam spejeme.

Oldřich Botlík řekl(a)...

Vaše odpověď mě sice moc neuspokojila, nicméně vám za ni děkuji.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ben v sobě nemá dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného.

Najděte a posuďte rozdíl mezi sděleními:
"Ben nebude mít v sobě nikdy dostatek hnací síly, aby dosáhl čehokoli hodnotného."


Tohle pytlici vystihli naprosto přesně. Aneb jak říkal Terazky - Čo bolo, bolo.
Vlastně mu tím hodnocením jeho vyučující velmi pomohl/a - v motivaci (a nechci řešit, jestli lze jeho výkon považovat za hodnotný). Lze tedy říct, že jde o případ win - win.

Ovšem z hlediska pedagogiky by aplikace jeho tvrzení Nikdo jiný kromě vás samotných nemá co mluvit o tom, co dokážete. byla takřka zločinem. Pozitivní motivace je třeba naprosté většině žáků, obzvlášť pak těm s problémy (ať už vzdělávacími nebo osobními). Dát jim důvěru, přesvědčit je, že na dosažení cíle mají, ukázat jim cestu, jak dokázat pro ně zdánlivě nemožné, to je denní chleba každého praktikujícího učitele, pokud "nesfajroval jak válec", řečeno hantecem.

Ygrain řekl(a)...

Nevím, jestli se někdo pamatujete, jak jsem se před nějakou dobou vytočila nad drcením všech českých Boleslavů - tak teď mám materiál ze začátku šesté třídy. Homo habilis, homo erectus, poznat podle obrázku, který co vyráběl a lovil, v jakých skupinách žil, před kolika sty tisíci lety.... to jako vážně? Máme tu nějakého dějepisáře, který by se k tomu vyjádřil?

Tenhle příspěvek jsem editovala nejmíň třikrát, aby se dal veřejně publikovat, a to říkám jako osoba, která se o prehistorii celkem zajímá.

Okomentovat