25.9.19

Tomáš Pancíř, Prokop Havel: Ředitelé mají mít možnost ocenit učitele, kteří dělají něco navíc, zdůrazňuje ministr Plaga

Školské odbory vyhlásily stávkou pohotovost, nedohodly se totiž s ministrem školství na růstu platů. Odbory chtějí od ledna přidat celých 10 procent plošně všem učitelům v základech jejich platů, ministr chce v základech přidat všem 2250 Kč a zbytek dát na nenárokové odměny. Ustoupí nakonec ministr odborářům?Z článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Všichni učitelé si zaslouží navyšovat plat nejenom v roce 2020, ale i v letech následujících, o tom není sporu,“ ubezpečuje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr školství Robert Plaga.

Zároveň dodává, že od ledna příštího roku by měl být balanc mezi tarifním navýšením a částkou, která směřuje do motivačních složek.

„Když se podívám, jaké procento dnes dostávají ve veřejné správě v ostatních sektorech pracovníci do odměn, tak je to téměř 25 procent. Ve školství je extrémní rovnost, a to procento je pouze 13,“ argumentuje s tím, že ředitelé by měli mít dostatečný objem prostředků na motivování těch učitelů, kteří udělají něco navíc a poskytují kvalitní výuku.
7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

No jo, jenže ředitelé gymnázií vyslovili podporu odborům v požadavku dát celých deset procent do tarifů. Evidentně vědí o "přidělení" 5 % nadtarifů školám v letošním roce svoje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

dostatečný objem prostředků na motivování těch učitelů, kteří udělají něco navíc a poskytují kvalitní výuku

Poskytování kvalitní výuky je mimo jiné pracovní povinnost promítnutá do tarifů.
Ti učitelé, kteří dělají něco navíc, už motivovaní jsou. Takové by se patřilo spíš dobře zaplatit. Tedy pokud to 'něco navíc' nedělají na úkor té kvalitní výuky. Svojí, a především jiných učitelů.
Jestliže ministr hodlá penězi někoho motivovat, pak v pytlikovské logice především špatné učitele. Tedy pokud ještě nějací jsou. Pytlici by řekli, že už dávno odešli do všelijakých neziskových organizací a především pak do státní správy a samosprávy v oblasti školství.
Podle různých prohlášení ministra školství v této souvislosti to vypadá, že v té dnešní překotně měnící se době se už ví, kdo je ten kvalitní učitel. Pytlici by si o tom na sklonku svojí kariéry rádi něco přečetli. Kolikrát jen se ptali bývalého pseudoředitele, co mají udělat, aby si také nějaké osobní hodnocení zasloužili, ale kde nic, tu nic. Až nakonec pytlici nabyli přesvědčení, že bylo důležitější nedat pytlikům navíc ani vorla, než pro žáky zabezpečit dělání něčeho navíc.
A pak, že je vnější motivace nepatřičná...
Ministerstvo by mělo dobře platit žákům za to, že se kvalitně zkompetentňují.

Eva Adamová řekl(a)...

Ještě několik poznámek:

1. Představa Plagy, že mladé učitele nalákáme do škol tím, že jim přidáme do tarifů o 2 % víc než starším učitelům je fakt směšný.

2. To, že ve veřejné správě je výše nadtarifů na 25 %, souvisí s tzv. mrtvými dušemi, kterými je naše veřejná správa proslavená. Ono totiž na tisíce židlí v kancelářích státních úřadů dosedá prach, ale na vyhození nejsou. I když jim jsou nazbyt, ze státní kasy na ně jdou peníze.
Jde o neobsazená místa, na která však úřady stále berou peníze. Volná placená místa obhajují tím, že jde jen o přirozenou obměnu pracovníků. Jinými slovy, že zrovna někdo odešel a nový se ještě nenašel. V pozadí je však i jiný důvod. Peníze na neexistující zaměstnance si pak totiž mohou rozdělit ti stávající, a přilepší si tak více, než jim dovoluje schválený rozpočet.
Ve školách bohužel žádné mrtvé duše, na které bychom dostali peníze, které bychom si pak rozdělili v nadtarifech, nemáme.

3. Podmiňovat rušení osmiletých gymnázií zvýšením kvality výuky na osmiletými gymnázii vybrakovaných základních školách je jen další prasárna z dílny Plagy, která se mu podařila v posledním měsíci vyrobit. Soudný ministr školství by takovou blbinu nikdy nevypustil z huby. Vždyť je to Hlava XXII jak vyšitá. Úroveň základek se totiž bez zrušení části osmiletých gymnázií a bez přesunu části nadanějších žáků na základky zvýšit nedá, bo úroveň školy je hold podmíněna především úrovní žáků.

Jeho argumenty o užitečných úlohách v maturitním didaktickém testu z matematiky, nápad s větším přídáním do tarifů učitelkám mateřských školek na úkor starších kantorů základek a středních škol, neznalost "vytváření" nadtarifních složek ve veřejné správě a kecy v kleci o zvyšování úrovně základek mne čím dál tím víc navádějí na myšlenku, že Plaga je místy úplně mimo mísu a nemá na postu ministra školství co pohledávat.
Vždyť ten člověk je totálně neschopný. Jeho nečinnost po téměř celou dobu působení na postu ministra si učitelé vysvětlovali jeho úvážlivostí a neochotě činit nepromyšlená opatření. Jeho kroky z posledního měsíce, kdy se rozhodl konečně něco dělat, však svědčí o tom, že vůbec nešlo o úvážlivost, ale že šlo o neschopnost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

svědčí o tom, že vůbec nešlo o úvážlivost, ale že šlo o neschopnost

Tedy pytlici jsou uvážliví celoživotně. Je to jejich výrazný povahový rys.
Například o umytí nádobí nebo vynesení odpadků dokáží uvažovat celé hodiny.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale jiste, pane ministre. Ocenit reditel muze napr.:
- poplacanim po zadech
- pochvalou pred nastoupenym sborem
- zakuskem z mistni cukrarny
- mrknutim oka prede vsemi
........
Vic psat nebudu, je toho jeste hodne.

Tomáš Barták řekl(a)...

... a úroveň ZŠ se (podle mě) může zvýšit také tím, že část žáků (i když malá), se bude vzdělávat ve školách, kde jim pomohou. Jestli ty školy nazveme zvláštními nebo podle nějakého paragrafu a odstavce, je celkem jedno. Důležité je, aby to mělo smysl.

ema řekl(a)...

....a také tím, že část žáků, i když malá, bude místo v péči učitele a možná asistenta (pokud ho škola za ty peníze sehnala), v péči dětského psychiatra anebo psychologa.

Okomentovat