14.9.19

Tomáš Hejtmánek: Školy vystoupily z církve, od ledna jsou kvůli tomu bez peněz od státu

Ve velkých potížích jsou soukromé školy, které prostřednictvím zapsaného spolku Sion zřizuje hradecký pastor a učitel Denis Doksanský. Od ledna nedostávají pravidelné státní příspěvky na provoz. Důvodem je přechod z režimu církevních škol na školy soukromé od Nového roku.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Problém s financováním podle Doksanského se zdál být vyřešený, ale znovu se objevil, když úředníci odmítli školám peníze poslat, protože podle předpisů na ně má nová soukromá škola nárok až od nového školního roku. Potíž je v tom, že církevním školám posílá peníze přímo ministerstvo, k soukromým putují přes kraje. Kraj však finance na Sion získá až od září.

„Ani ministerstvo o chybě nevědělo. Ještě v dubnu si mysleli, že se jedná o formalitu, kterou za pár dnů vyřeší. Pak se ukázalo, že je to věc zákona, který ministerstvo překročit nemůže,“ říká Doksanský a dodává, že školy mají na peníze právo podle jiné části zákona. Ten říká, že škola zapsaná v rejstříku má nárok na financování ze státního rozpočtu.

Jenže kvůli rozporu dvou norem ministerstvo peníze odmítlo poslat a doporučilo Sionu, aby se obrátil na soud. Ten by mohl o nároku rozhodnout. Podle Doksanského školám Sionu více než 25 milionů korun od státu v rozpočtech chybí.

6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

No, já nevím. O té škole nejdou dobré zvěsti. Když je někdo blbý a chce maturitu, říká se :jdi na Sion. To jsou právě ty školy, které by měly skončit.

Petra Řeháková řekl(a)...

Já jsem takové zvěsti o škole neslyšela a nemyslím si, že jsou pravdivé. Maturita se zde rozhodně nedává zadarmo a studenti jsou na škole spokojení a mají ji rádi.

P. Sicura řekl(a)...

Všichni, kteří chtějí soudit, by měli nejdříve školy navštívit a nedat na řeči. Základka i střední jsou vyhledávané, učitelé se dětem věnují a ty chodí do školy rády. A že soukromé školy mění přístup k dětem i k výuce je správné, a výsledky mít musí, jinak by nebyly konkurenceschopné. Vidím to jako ostudu státu, když nechá zaběhnutou školu na holičkách.

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
ThDr. Mgr. Šimon Konečný, Th.D. řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
ThDr. Mgr. Šimon Konečný, Th.D. řekl(a)...

Moje dcera minulý školní rok na Sionu odmaturovala s jednou dvojkou a zbytkem jedniček, dnes studuje v Praze. Když byla o pár let dříve na osmiletém gymnáziu, těžce prolézala s trojkami a čtyřkami, protože nepatřila mezi onu menšinu, kterou deptání a ponižování dokáže vyhecovat k výkonu, ale k té většině, která svým autoritám věří, a pak opravdu i žije podle přesvědčení, že je neschopná. Dodnes se netají s názorem, že je vděčná, že prošla Sionem, který studenty nedeptá a kde přehršle volitelných předmětů umožňuje studentům zaměřit se na to, co je opravdu zajímá a baví. Právě třídění studentů na "ty blbé" a "ty chytré" je filozofie, kterou Sion odmítá, protože to je prokletí většiny našeho školského systému obecně. Šířit pomluvu, protože jedna paní povídala, není racionální argument.

Okomentovat