14.9.19

Táňa Pikartová: Sliby a realita platů ve školství

Vládní slib je jasný, navýšení platů učitelů o patnáct, nepedagogů o deset procent a učitelský plat v roce 2021 ve výši sto třiceti procent ve vztahu k průměrnému platu v České republice v roce 2017. O tom, jaká je realita, hovoříme s Františkem Dobšíkem, předsedou školských odborů.

Z rozhovoru v Týdeníku Školství vybíráme:

Jak by se podle vašeho názoru měly rozdělit peníze do tarifní a nenárokové složky?

Zasazujeme se o rozdělení maxima do tarifů. Jednak jsou podle nás nízké a systém pedagogické tarifní tabulky je nutné reformovat. Možný kompromis by byl dvě třetiny do nárokové složky. Mimo jiné budou rozpočty školám pro pedagogy nastavovány centrálně z ministerstva na rok 2020 a tarif je jistota. Procenta nenárokových složek platu, jak to zažíváme současně, jsou zatím ve virtuální poloze.

Odbory tlačí na tarify, ministerstvo spíš na volné peníze pro školy. Je to podle vás zásadní rozpor? Dá se řešit?

Strategické dokumenty ministerstva skloňují atraktivnost pedagogických profesí, základní plat 28 tisíc Kč pro začínajícího učitele se musí posunout dynamičtěji a současně i perspektiva slušného tarifu pro ostatní. Navrhované zvýšení platů takovou atraktivnost ovšem nezaručuje.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdyby byli ministrem školství pytlici, slíbili by, že plat učitelů v roce 2025 bude činit 2000 % platu z roku 1985. Nebo tak nějak...

Okomentovat