9.9.19

Radka Kvačková: Zisk bodů ať si zhodnotí vysoká škola

Zkouška z dospělosti podle Pirátů? „Kdo absolvuje všechny čtyři ročníky maturitního oboru a může se vykázat vysvědčeními, bude mít v curriculu střední vzdělání bez maturity, i když maturitu nezvládne. Pro vstup na VŠ ale podmínka úspěšně složené maturity zůstává,“ říká Lukáš Bartoň.

Odložit matematiku nestačí, tvrdí poslanec a místopředseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Lukáš Bartoň (Piráti). Naráží přitom na prohlášení ministra školství Roberta Plagy, který nedávno oznámil, že upouští od záměru zavést ve společné části maturity povinný test z tohoto předmětu. Podle Bartoně je třeba zevrubnější reforma zkoušky, kterou dnes podstupuje skoro sedmdesát procent populačního ročníku. Právě proto podali Piráti vlastní návrh novely školského zákona a chystají i širší debatu. V ní by se mělo mluvit i o zkoušce bez známek a bez propadlíků.


Z rozhovoru v Lidových novinách vybíráme:

LN Co jste přinesli nového?

Náš návrh obsahuje tři části. Jedna je ta, v němž se s vládním návrhem shodujeme, tedy návrat hodnocení písemek z češtiny na školu. To jsme de facto opsali. Navíc jsme ale předložili další část, která se zabývá středním vzděláním zevrubněji. Jmenovitě odchody ze studia. Dosud platí, že student, který úspěšně absolvoval všechny čtyři ročníky maturitního oboru, má z nich vysvědčení, ale neudělal maturitu, odchází ze studia jen se základním vzděláním. To my považujeme za nesmysl. Vycházíme z toho, že v zákoně jsou tři kategorie středního vzdělání: střední vzdělání – to jsou jedno- až dvouleté obory typu zubní instrumentářka –, dále střední vzdělání s výučním listem a střední vzdělání s maturitou. A říkáme, že ten, kdo absolvuje všechny čtyři ročníky maturitního oboru a může se vykázat vysvědčeními, bude mít v curriculu střední vzdělání bez maturity, i když maturitu nezvládne. Pro vstup na VŠ ale podmínka úspěšně složené maturity zůstává. LN Čili jde o to, aby po čtyřech letech neskončili jen se základním vzděláním.

Tak. Přitom jsme jen využili všechny tři škatulky, které už existují. Dále jsme navrhli, aby maturantům zůstala možnost výběru povinného předmětu společné části maturity.(...)

LN Pokud vím, chcete spustit zásadnější debatu. Jaké jsou vaše nápady?

Jsme přesvědčeni, že je potřeba klást si otázku, jakou má maturita vypovídací hodnotu. K čemu má vlastně sloužit? Proč má být společná část maturity kvalifikační zkouškou? Jak ovlivňuje maturitní testování celý proces vzdělávání?

Podle nás negativně, protože vzdělávání se soustřeďuje hlavně na úspěch v závěrečném testu, což pro život nestačí.

LN S kým o tom chcete diskutovat?

Jistě s ministerstvem školství, ale nejen s ním, hlavně by se mělo debatovat napříč politickými stranami, aby se neprosazovalo něco, co následná politická reprezentace zase zruší.(...)

LN Takže z odborného profilového předmětu by student mohl propadnout?

Ano, mohl. Ze všeobecně vzdělávacích předmětů by se vykazoval jenom počtem získaných bodů. Takže by se nestalo, že by třeba dobrý elektrotechnik propadl z češtiny a nemohl se pak živit jako elektrotechnik. Prostě by jen získal ve všeobecně zaměřeném předmětu, v němž je slabý, nízké hodnocení.

LN A kdyby dostal nula bodů?

I výsledek nula je výsledek. Ať to ale není stát, kdo říká, že si nezaslouží jít na technickou VŠ. Ať výsledek jeho testů hodnotí vysoká škola nebo příští zaměstnavatel. Ani já ovšem nepochybuju, že nula bodů z češtiny by trochu nezarazila i někoho, kdo potřebuje elektrotechnika.

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"... bude mít v curriculu střední vzdělání bez maturity, i když maturitu nezvládne."

Tak to by tak ještě chybělo, aby tam měl střední vzdělání s maturitou.

"Podle Bartoně je třeba zevrubnější reforma zkoušky, kterou dnes podstupuje skoro sedmdesát procent populačního ročníku. Právě proto podali Piráti vlastní návrh novely školského zákona a chystají i širší debatu. V ní by se mělo mluvit i o zkoušce bez známek a bez propadlíků."

To, jakože si Bartoň myslí, že maturitní zkouška slouží jen pro potřeby VŠ, které by při přijímání žáků brali v potaz počet získaných bodů? A nezapomněl náhodou na to, že u nás je celá řada povolání, která vyžadují maturitní vzdělání? To by také zaměstnavatelé nabírali podle počtu bodů?

Jéžišmarjá, aby to ale nedopadlo tak, že až uvidí ty zázračné počty bodů, tak nechají ty neschopy sedět na úřadu práce a zaměstnají raději senilní důchodce. Já mám trošku pocit, že minimálně každý třetí "maturant" by nejraději ty počty bodů doživotně utajil hlubokou archivací.

Nicka Pytlik řekl(a)...

chystají i širší debatu. V ní by se mělo mluvit i o zkoušce bez známek

Jakože pohovořit, pírka si načechrat? No, proč ne...
Už dávno ale měla být v té dnešní překotně měnící se době zrušena jakákoli klasifikace a především pak povinná školní docházka a povinné docházení do školy vůbec. Postačí, když se žáci pozamyslí nad tím, co asi tak budou v tom svém životě potřebovat.
Pytlici jen připodotýkají, že to není ironie, natož pak sarkasmus. A už vůbec ne cvičení!

Radek Sárközi řekl(a)...

Vážení cestující, pilot tohoto letadla získal 5 bodů ze sta při závěrečných leteckých zkouškách, přejeme Vám pohodový let.... :-D

Vít Tomis řekl(a)...

Pro začátek by stačilo zrušit omlouvání nepřítomnosti ve skole a vést jen evudenci docházky nezletilých.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jako třídní učitelé pojímali pytlici zápisy v omluvném listu vždy právě a jen jako evidenci toho, že rodiče vědí, že jejich dítě nechodí do školy. Nic víc.
U plnoletých žáků je sdělení, že on sám nebyl z nějakého důvodu ve škole, jako nadbytečné. Že žák nebyl ve škole je už zaznamenáno v třídní knize.

Vít Tomis řekl(a)...

Přesně tak.

Unknown řekl(a)...

Nedát žákovi maturitu by měl být trestný čin ..

poste.restante řekl(a)...

Zkopíruji, s dovolením "odvedle":

Výsledkem by bylo, že na maturitním vysvědčení by měl absolvent uvedený seznam všech testů a jejich bodové hodnocení.
Aha.
Takže místo maturitních testů ve společném základu, které tak negativně ovlivňují výuku, a školní maturity v odborné profilaci, navrhuje pan Bartoň TESTY!!, nejlépe ve všech vyučovaných předmětech.
Tak to se asi bojovníci proti didaktickým testům u SMZ museli zpotit hrůzou. Nebo ne?

A žák, který si zvolil maturitu z biologie či chemie, protože se hodlá těmto oblastem v dalším životě primárně věnovat, bude muset chtě nechtě absolvovat TEST!! i z fyziky a (všemi nenáviděné) matematiky. Sice pak bude po zbytek života za blbce, když bude mít na maturitním vysvědčení z fyziky, jen dva body, ale to nikomu nebude vadit.

A nebude to nikomu vadit právě proto, že maturitu nakonec dostanou všichni a to i za nula bodů ve všech předmětech, protože nebude žádná nastavená laťka.

aby to nebylo brané jako kvalifikační zkouška
Takže strojaři už nebudou muset při maturitě prokázat znalost strojírenských technologií a třeba elektrikáři s maturitou schopnost navrhnout obvod tak, aby to nikoho nezabilo a to MINIMÁLNĚ na úrovni nezbytné ODBORNÉ KVALIFIKACE daného oboru, což posuzují jejich učitelé. Rozdáme body. A je jedno, kolik jich kdo získá.

A to vše podle představ pana Bartoně, (či snad dokonce celé pirátské strany?,) pozvedne kvalitu vzdělávání a zvýší vypovídací hodnotu maturity.

Napadá mne spousta otázek, ale asi by byly zbytečné.

Zaměstnavatelé i přijímací komise na VŠ zkrátka vše sami posoudí.
Živě si to představuji u mého oblíbeného srovnání s řidičákem.
"No, vidím, že tady máte nula bodů za značky a křižovatky. Ale jízdy máte dobré. Tak my vás na to místo řidiče kamionu berem. Franto, dej mu klíčky od Scanie!"
nebo
"Člověče, vždyť vy jste do toho obvodu, který je na 5 V pustil napětí přímo ze zásuvky! Elektronika mašiny za půl milionu spálená a můžem být rádi, že to nikoho nezabilo. Který idiot vás na to místo přijal?"
"Ale mistře, to je v pořádku. On měl uvedeno, že z odborných předmětů měl jen 4 body."

Nicka Pytlik řekl(a)...

(či snad dokonce celé pirátské strany?)

Celé tedy rozhodně NE!
reformní debatéři = Pirátská strana - pytlici
Podlézat voličům, kteří k volbám nechodí, to je ovšem vysoká míra politické prosíravosti.

Okomentovat