2.9.19

Radka Hrdinová, Jakub Pokorný: Příliš zbrklá technika. Do části škol míří nový předmět, ví se o něm málo

Poprvé po třinácti letech by se měli od nového školního roku žáci učit úplně nový školní předmět, i když zatím jen v „testovacím režimu“ a jen na 20 až 30 školách. Má se jmenovat technika a podle plánů ministerstva školství by na něj v rozvrhu školáka na 2. stupni měla vyjít jedna hodina týdně, případně dvouhodinovka jednou za čtrnáct dní.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Co se vlastně žáci v technice mají dozvědět? „Ve výuce by podle možností školy měla být aplikována informatika a výuka celkově by měla být propojena s informačními a digitálními technologiemi, robotikou a zároveň by měla podporovat rozvoj praktických dovedností potřebných do života,“ vysvětluje ministerstvo školství ve svém souhrnu největších novinek pro letošní školní rok.

Tam je uvedení nového předmětu technika zmíněno už na druhém místě, hned po zvýšení platů. Podle koncepce, jejímž autorem je docent olomoucké univerzity Jiří Dostál, by se technické vyučování mělo pohybovat někde na pomezí praktického vyučování ve formě tradičních dílen, fyziky či informatiky.

Například má žákům pomoci porozumět principu fungování předmětů, které běžně používají – telefon, počítač, foťák. Dostál chce také prosadit, aby se děti učily samy technické problémy řešit. To zahrnuje například i využívání nejrůznějších konstrukčních stavebnic.

Žádné komentáře:

Okomentovat