3.9.19

Radek Sárközi: Školský Titanic vyplouvá

Učitelé čekali, že ministr Robert Plaga začne řešit problémy školství. Ten se však spokojil s pouhou miliardou navíc, pro snížení byrokracie neudělal nic, změny v inkluzi neproběhly. Jaký div, že učitelé dál opouštějí školství.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Média jsou už rok plná zpráv o prudkém zvyšování platů učitelů. Ob týden zaznějí informace, že budou brát 45 tisíc korun, že se jejich platy zvýšily o 31 procent za posledních pět let, že v roce 2021 budou mít 150 procent roku 2017, že už nyní dostávají 39 tisíc. Většina kantorů však hledá tyto částky na výplatních páskách marně.

Proč? Protože se jedná o průměr a na ten nedosáhne ani polovina zaměstnanců. Do průměru se počítají i platy ředitelů škol, které ho zvyšují o několik tisícovek. Jedná se samozřejmě o hrubé platy před zdaněním a odvody, počítají se do nich tedy i odměny za práci navíc či částky, které přisypávají osvícení zřizovatelé školám ze svých rozpočtů. Například Praha rozdělí školám miliardu korun navíc, čímž se zvedne republikový průměr, ale učitelé v Ostravě nebo Mostě ve výplatě toto navýšení nepocítí.

Je třeba srovnávat srovnatelné. Pokud ministerstvo školství uvádí, že platy učitelů vzrostly od roku 2013 o 31 procent, mělo by k tomu dodat, že průměrná mzda u nás stoupla ve stejném období o 27 procent. Učitelé si tak za pět let polepšili o pouhé čtyři procentní body oproti ostatním zaměstnancům.

A z toho tři čtvrtiny připadají až na rok 2018. Předtím dlouhá léta platy kantorů jen kopírovaly mzdy ostatních. Správně by se mělo hovořit o valorizaci učitelských platů, ne o jejich zvyšování.

3 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Nezkrácená verze článku vyšla zde...

https://sarkozi.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726562

E.Kocourek řekl(a)...

Pěkné, pane Sárközi. Jen ta analogie s Titanicem na současné české školství moc nesedí. Když se potopil Titanic, byla to katastrofa a každý si všimnul. ////

Proto mi jako vhodnější příměr připadá bludný holanďan. Vrak už se dávno potopil - nikdo neví kdy ani kde - a teď jej proudy bez cíle stěhují z místa na místo, občas se povynoří nad hladinu a občas zase drcne o dno. Většině lidí je to srdečně lhostejné. ////

Radek Sárközi řekl(a)...

Původní titulek byl jiný, viz blog na i Dnes.cz.

Okomentovat