9.9.19

Petra Ševců: Naše školství potřebuje důvěru, peníze a respekt, říká ředitel EDUkační LABoratoře Michal Orság

Býval dříve učitelem, nakonec se ale rozhodl z aktivní výuky žáků odejít a věnovat se změně českého školního prostředí. Založil EDUkační LABoratoř, která se věnuje vzdělávání pedagogů, inovacím ve školách a popularizaci učitelského povolání.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Olomouc vybíráme:

„Na prvním místě byly důvodem mého odchodu ze školství peníze. Také jsem se ve škole necítil úplně svobodně. Pořád jsem měl někoho nad sebou, kdo mi říkal, jak mám nějaké věci dělat. V rámci pedagogiky je to naprosto v pořádku. Pak tam ale byly věci, které mi nepřišly důstojné. Například to, že učíte na základní škole a máte povinnost se přezouvat. Jsou to maličkosti, ale vadily mi. Tím pádem jsem se já jako učitel cítil ve škole stále jako student,“ říká.5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

No bodejť by ze školy neodešel a nevěnoval se vzdělávání pedagogů atd. Na vzdělávání pedagogů teď tečou v rámci šablon milióny proudem a kdo získá potřebné certifikáty, což není až tak velký problém, vydělává podstatně víc než skutečně poctivou prací ve škole.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdo získá potřebné certifikáty

Jednodušší a možná i výnosnější je o takovém vzdělávání pojednávat a publikovat.

Michal Orság řekl(a)...

Vzdělávání učitelů a vydávání publikací není skutečně poctivá práce?

Eva Adamová řekl(a)...

Po zkušenostech se školeními, od těch, která se týkala toho jak napsat ŠVP (rok 2007), přes kdysi moderní teambuildingy až po ta z poslední doby, která jsou financována z šablon a týkají se inkluzivního šílenství, Vám pane Orságu vzkazuji, že tak z 90 % to poctivá práce není. Tu já si opravdu představuji jinak.

Omlouvám se těm několika poctivým školitelům, kteří po této republice běhají, tedy těm, kteří neberou 1 000 Kč za hodinu, kteří neodškolí pět hodin místo zaplacených osmi a kteří svým školením skutečně učitele zaujmou a dokáží připravit náplň školení tak, aby byla v praxi pro učitele opravdu přínosem.

Michal Orság řekl(a)...

Ano, také jsem během své učitelské praxe zažil školení, která mi smysl nedávala. U nás většinu vzdělávacích kurzů vedou učitelé z praxe, se kterými jsme kurz společně připravovali a kteří jsou samozřejmě za svou práci zaplaceni.

Nicka: Publikovat populárně naučné publikace pro učitele v českém jazyce za cenu nákladů je jednodušší a výnosnější?

Okomentovat