2.9.19

Petr Kamberský: Namažte školu špekem. Školství je zásadní problém celé České republiky

Roky popisujeme veliké problémy, které způsobí jednotná státní maturita – a bum, politici navíc prosadí ještě jednotné přijímací zkoušky. Výsledek je přesně takový, jak jsme předpovídali: „Zavedení jednotné přijímací zkoušky na střední školy má zásadní dopad na celkový obsah vzdělávání na základní škole. Testy jsou čistě znalostní. Školy se musely přizpůsobit a naučit své žáky na tyto testy. Školy by chtěly, aby žáky bavila výuka matematiky, českého jazyka, a i to umějí. Obsah přijímacích zkoušek chce ale něco jiného.“ Tyto věty neříká žádný liberální aktivista, který si chce ve škole jen povídat a hrát, ale naopak člověk, jenž dbá právě o znalosti: Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor. Rádi se prsíme Janem Amosem Komenským, ale jeho elementární věty úplně ignorujeme: „Kdo nedbá, aby byl vyučován, toho budeš marně vyučovati, dokud u něho neprobudíš vřelý zájem o učení.“


Z komentáře v Lidovky.cz vybíráme:

Druhý problém je obsah výuky. V sedmdesátých letech jsme nechali napsat osnovy specialisty jednotlivých oborů, a tak se naše děti učí neuvěřitelné množství podrobných informací, které okamžitě zapomenou. Pro všechny zastánce tohoto tradičního memorování máme otázku: Opravdu je náš systém tak úžasný, že plodí samé špičkové vzdělance? Jak jsme na tom s patenty, inovacemi a Nobelovými cenami v přepočtu na obyvatele v porovnání třeba se Spojeným královstvím či USA a jejich „příšerným“ školstvím?

Třetí problém: vypouštíme ze škol moc staré lidi. Zavedením povinné devítileté docházky vznikly „odpadové“ deváté třídy, kde už se nedělá takřka nic. A když k povinné devítileté docházce přidáme čím dál častější odklady, studenti dnes maturují nikoli v 17 a 18 letech, ale spíš v 19 a 20... Dospělí lidé, kteří si často vydělávají, píší si omluvenky a žijí po všech stránkách dospělým životem. Lidé, kteří očividně nemají ve středoškolském systému dávno co pohledávat.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...


„Zavedení jednotné přijímací zkoušky na střední školy má zásadní dopad na celkový obsah vzdělávání na základní škole."

V přijímačkách je to, co tam má být - základní věci ze základní školy. Pokud tedy přijímačky mají ten vliv, že všichni učitelé tyto základní věci učí, je to jen a jen dobře.

"Testy jsou čistě znalostní. Školy se musely přizpůsobit a naučit své žáky na tyto testy."

Znalostní? Strčte sakra tomu Zatloukalovi do pařátů pravidla českého pravopisu a přehled matematiky ZŠ a ať si ty přijímačky naostro zkusí. Trouba jeden.


Josef Soukal řekl(a)...

Z dost hloupého komentáře mne nejvíc zaujalo toto:

„Zavedení jednotné přijímací zkoušky na střední školy má zásadní dopad na celkový obsah vzdělávání na základní škole. Testy jsou čistě znalostní. Školy se musely přizpůsobit a naučit své žáky na tyto testy. Školy by chtěly, aby žáky bavila výuka matematiky, českého jazyka, a i to umějí. Obsah přijímacích zkoušek chce ale něco jiného.“
"Tyto věty neříká žádný liberální aktivista, který si chce ve škole jen povídat a hrát, ale naopak člověk, jenž dbá právě o znalosti: Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor."


Tak za tohle sdělení by měl Zatloukal letět na hodinu, nejen za jeho nepravdivost, ale hlavně za to, že evidentně zapadá do kampaně, jež je vedena v zájmu soukromého vzdělávacího byznysu.
To by ovšem ministr školství nesměl pronášet věty, jež mají stejnou "kvalitu" a nakonec stejné důsledky.

Josef Soukal řekl(a)...

Vidím, že mne p. Adamová předběhla.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jak napsal kdysi poste.restante: "Dávejme maturitní vysvědčení již s rodným listem". To je sen každého aktivisty z ČR.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jako kdyby dráb hořekoval, že důtky na panská pole nepatří.
Vizte budoucího kandidáta do senátu. Růžička mu tam drží místo u okna.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Opravdu je náš systém tak úžasný, že plodí samé špičkové vzdělance? Jak jsme na tom s patenty, inovacemi a Nobelovými cenami v přepočtu na obyvatele v porovnání třeba se Spojeným královstvím či USA a jejich „příšerným“ školstvím?" - tohle by mělo vejít do dějin novinářské mentální insuficience. Žádný školský systém nemůže plodit samé špičkové vzdělance, to dá prostý rozum (a Gaussova křivka rozdělení), který zřejmě p. Kamberskému za klávesnicí počítače, zdá se, občas vypíná. Tuší pak "Kamberák", že USA vysávají excelentní vědce z celého světa, protože jim dokáží vytvořit takové podmínky pro práci, o kterých by si ve své vlasti mohli nechat leda zdát? Že tedy množství NP, inovací, patentů etc. nelze dávat do přímé souvislosti se stavem tamního školství? Něco mi říká, že to ví. Ale je mu to u zadní tváře větrem.

Okomentovat