16.9.19

Pavla Lioliasová: Komiks i videa. Kybernetický úřad spouští Digitální stopu, která má děti naučit bezpečnosti na sítích

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost chce děti naučit, jak se bezpečně chovat na internetu. V pondělí proto spouští projekt s názvem Digitální stopa. Školáci si prostřednictvím jednoduchého příběhu vyzkoušejí, jak se dají jejich data na internetu zneužít i jak si je můžou chránit.
Z doprovodného článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

„Program Digitální stopa je interaktivní online kurz, který se snaží dětem přiblížit, jak se mají chovat na internetu tak, aby zůstávaly v bezpečí. Cesta k tomu, jak jim to chceme ukázat, vede právě přes fiktivní příběh jedné dívky, která nedělala v zásadě nic špatného, ale přesto se jí to potom vymstilo,“ vysvětlil Radiožurnálu designér vzdělávacího procesu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost David Kudrna.

Projekt si od pondělí může spustit každá škola, učitel nebo taky rodič. Stačí jít na web digistopa.cz. „Tam najdou i metodiky a další podklady k tomu, aby to i třeba učitel, který s tím nemá velké zkušenosti, dokázal zrealizovat tak, aby to bylo užitečné. Takže jednak jsou tam nějaké metodické podklady, jsou tam k tomu všechny materiály, co jsou potřeba, a i nějaké tipy a doporučení, co je dobré žákům říct, co je dobré zdůraznit,“ dodává Kudrna.

V celém online kurzu se ale vůbec neobjevuje světově nejrozšířenější sociální síť - facebook. „Vzhledem k tomu, že tuhle aktivitu máme nastavenou pro pátý, šestý ročník, tak facebook jako sociální síť pro ně není atraktivní a nebývají tam, netráví tam čas. Proto jsme volili jiné sociální sítě, jako je třeba youtube nebo instagram,“ vysvětluje Kudrna proč.

Žádné komentáře:

Okomentovat