2.9.19

Patricie Strouhalová, Prokop Havel: Domácí vzdělávání přináší dětem hodnoty, které ve škole nedostanou, říká pedagožka Kašparová

Rodiče se k domácí výchově svých dětí rozhodují ze čtyř hlavních důvodů, říká Irena Kašparová, vysokoškolská pedagožka a autorka knihy Průvodce domácím vzděláváním v České republice. Ona sama se k domácí škole rozhodla, protože to jednoduše chtěla zkusit jinak. „Můžeme mít jiné hodnoty, které ve škole dítě nedostane, neseznámí se s nimi,“ upřesňuje, proč se někteří rodiče rozhodnou, že by to mohli zkusit sami.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radiožurnál vybíráme:

Zájem o domácí vzdělávání kvete nejvíce u školky a prvního stupně, na druhém stupni ale jde spíše o stabilní čísla. Obavy z anarchie z domácí školy, kterou měli někteří ministři školství, se tak podle Kašparové nepotvrzují.

A jak jsou další důvody k domácímu vzdělávání? Třeba cesty rodičů za prací do zahraničí, nebo naopak kariéra dítěte, které má nadání, a režim domácí školy umožňuje dítěti rozvinout talent.

„Pak jsou to také často rodiče, kteří mají dítě nějakým způsobem jiné, ať už mentálně nebo fyzicky,“ říká s tím, že přestože existuje ve školách inkluze, tak podmínky nejsou stále ideálně nastavené. A někteří rodiče pak volí možnost přejít do režimu domácího vzdělávání.


2 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

A ona snad škola nějak brání tomu, aby rodiče seznamovali děti s tím, co se ve škole neprobírá? A mimochodem, škola přináší hodnoty, které naopak nezískáte doma.

Ivo Mádr řekl(a)...

Sociální integrace v kolektivu při výuce, přestávkách, sportu, exkurzích, výletech,..naprosto chybí. Někdo namítne, že se rodič věnuje svým dětem maximálně. Je taky pravdou, že při domácím vzdělávání je na úrovni 2.stupně vyžadováno vysokoškolské vzdělání. Zde je třeba podtrhnout, že žádný rodič není polyhistorem, který zvládá všechny obory lidské činnosti. Mnohdy se takto rodiče vyhýbají inkluzi ve škole, určitou roli také hraje ochrana dětí před "tím zlým a nebezpečným světem" okolo nás.

Okomentovat