14.9.19

Ondřej Šteffl: Zastánci povinné maturity z matematiky si situaci obvykle idealizují

Ondřej Šteffl komentuje na sociální síti Facebook post hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka: "28 % uchazečů o studium na VŠ (tedy lidí s maturitou) neví kolik miliónů má miliarda. 80 % z maturantů z matematiky neumí sestavit jednoduchý vztah přímě úměrnosti, zato 60 % z nich vyřeší standardní logaritmickou rovnici. Zastánci povinné maturity z matematiky si situaci obvykle idealizují. Mají jen malé informace o tom, co a jak se ve školách (jiných než sami zažili) opravdu učí, co a jak se v maturitě zkouší a co si vlastně většina maturantů z maturity odnáší. Ale navrhuji udělat to POVINNÉ. Často ani neví, kolik % z populace maturuje a kdo všechno potřebuje maturitu."
Celý komentář:

28 % uchazečů o studium na VŠ (tedy lidí s maturitou) neví kolik miliónů má miliarda.

80 % z maturantů z matematiky neumí sestavit jednoduchý vztah přímě úměrnosti, zato 60 % z nich vyřeší standardní logaritmickou rovnic.

Zastánci povinné maturity z matematiky si situaci obvykle idealizují. Mají jen malé informace o tom, co a jak se ve školách (jiných než sami zažili) opravdu učí, co a jak se v maturitě zkouší a co si vlastně většina maturantů z maturity odnáší. Ale navrhuji udělat to POVINNÉ. Často ani neví, kolik % z populace maturuje a kdo všechno potřebuje maturitu.

Viz post hejtmana MSK Ivo Vondrák.

Samotný post vychází ze třech nedorozumění:
1. "Žijeme v exponenciální době postavené na technologiích, které vyžadují kompetence v oblasti matematiky a do budoucna to bude stále důležitější."

Ano, jistě bude třeba pár miliónů lidí, kteří budou mít hluboké matematické kompetence. Pár miliónů na celém světě, a jistě i pár tisíců v ČR. Rutinní porozumění matematice už dnes nahrazují počítače (třeba v mobilu Photomath), tak jako kalkulačky nahradily písemné počítání. Ostatně autoritativní predikace (např. Oxford, Gallup) zániku povolání mají povolání spojená s matematikou na prvních místech, bude jich ubývat.

Závěr: ano bude třeba lidí s vysokými kompetencemi v matematice, ale ani náhodu to nebudou všichni ani většina. Takže vyvozovat z toho cokoliv pro POVINNOU maturitu z matematiky nelze.

2. "V daný okamžik nejde nutně jen o její znalost, ale jde obecně o přístup k řešení problému. Dokázat jej analyzovat, pochopit jeho vnitřní logiku a následně navrhnout řešení založené na korektní argumentaci. Maturita z matematiky se tak de facto stává “maturitou z myšlení”. "

Ano, to by bylo skvělé. Tak BY MĚLA matematika vypadat. Ale tak vypadá jen výjimečně. Měli byste se jít podívat do škol, poptat se maturantů, kdo, co a jak je učí. Podívat se na výsledky maturity podle jednotlivých příkladů. A pak mluvte o tom, že jde o maturitu z myšlení. Ani náhodou. Výsledky jednotlivých příkladů jasně ukazují, že maturanti mají snad znalosti a nacvičili algoritmy, ale jednoduchá příklad na matematizaci situace zvládá 20 % z těch, co z matematiky maturují. K čemu by tedy byla povinná maturita z matematiky pro všechny. Aby v den maturity věděli, jak vyřešit logaritmickou rovnici, když nemají ponětí, kde by mohla, vzniknou, natož aby jí uměli sestavit?

Závěr: Při současném stavu výuky matematiky a podoby maturitní zkoušky povinná maturita z matematiky by rozhodně neznamenala povinnou maturit z myšlení. Dokonce by mohla být z hlediska posílení matematických kompetencí kontraproduktivní. Na mnoha místech by jistě vedla k dalšímu zproštěná výuky matematiky na bezmyšlenkovitý nácvik. Kdyby CERMAT vydal anonymizovaná data, dal by se přesněji určit rozsah negativních i pozitivních dopadů.

3. "Bylo a je třeba výuku matematiky změnit, ale zjevně v tom MŠMT nepokročilo. Považuji to za selhání, které je nutné napravit a nikoliv věci dále jen odkládat. Odložením problému problém nevyřešíme."

Inu, to je pravda Valachová zavedla maturitu, slibovala změny výuky a selhala. A mají ty následky nést maturanti? Otázka je, čí a jaký problém odkládáme. Podnikatelů? Škol? Učitelů? Maturantů? Všeobecně sdílené přesvědčení, že vzdělávání je tady kvůli pracovnímu trhu, je v rozporu s Ústavou a platným školským zákonem. Školství není služba podnikatelům, ale občanům. Ministr Plaga správně říká, že nelze experimentovat s maturanty.

Závěr: Je třeba to odložit a napravit. A pak je možné se bavit o povinné maturitě z matematiky.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

co si vlastně většina maturantů z maturity odnáší

Pytlici bývali u maturit celkem pravidelně. Tak pro ty, kteří nikoli:
Maturanti si ze svojí maturity odnáší informaci, jestli uspěli a jak moc.
Povinné maturity z matematiky se obávají především podnikatelé ve vzdělávání. Mohlo by časem vyjít najevo, totiž, že ty jejich vzdělávací projekty jsou tak nějak celkově na hovno.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když přišly mé děti s informací, že si vybraly jako maturitní předmět matiku, poslala jsem je změřit teplotu. Mně, matematickému poloblbovi , vysvětlily, že matika je lehčí a že to dají. V den písemek se mi kroutil žaludek, neb jsem vzpomínala na svou povinnou matiku, kterou jsem ovšem dala. Nebyla moje oblíbená, mnoho věcí jsem nechápala,jenže jsem neměla na výběr, byla to povinnost.
Mé děti udělaly v pohodě. Proč?
Učitel dobře vysvětloval a byl přísný (obávaná učitelky matiky). Doma se trénovalo - dobrovolně. neboť děcka svým IQ dospěla k názoru, že bez tréninku to nejspíš nepůjde. Trénovalo se celé studium. Když něco nevěděly, šly se zeptat a bylo jim dovysvětleno. učitelem, kamarády. Pak už spíš radily ostatním. Ne, stálo je to taky něco - čas, píli, vůli. Takové ty blbosti, co se dneska nepěstují. není to totiž zábava.

krtek řekl(a)...

"28 % uchazečů o studium na VŠ (tedy lidí s maturitou) neví, kolik miliónů má miliarda. "
A mají mít tito lidé maturitu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo nepotřebuje maturitu z matematiky, nepotřebuje maturitu vůbec.

Eva Adamová řekl(a)...

"Závěr: Je třeba to odložit a napravit. A pak je možné se bavit o povinné maturitě z matematiky."

Tak nashledanou možná v příštím tisíciletí, povinná maturito z matematiky, bo aprobovaných učitelů matematiky bude postupně ubývat, a to se to tedy bude napravovat jen velmi těžce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aprobovaných učitelů matematiky bude postupně ubývat

Ten problém obecně není v učitelích. Pokud žák zvládne počty, pak má všechny předpoklady zvládnout i další věci na úrovni maturity v požadované kvalitě.
V té dnešní době nepřeberného množství potřebných informací na netu.
A pokud někdo neví jak, pak vězte, že se to prostě naučí. Žádného hlubokého chápání netřeba. Protože i těm počtům drtivá většina gramotné populace ne-ro-zu-mí. A nikdy rozumět nebude. Jen se to naučili. To jest zapamatovali si postupy tak, že je jejich mozek pořeší, aniž by si oni uvědomovali, co že to vlatně dělají.
Problém je v žácích. V jejich ochotě myslet a pracovat.
Tak to je, a nikdy nebude jinak, prostěěě... I kdyby se ministr na hlavu postavil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rutinní porozumění matematice už dnes nahrazují počítače

Maturity z cizího jazyka netřeba. Rutinní porozumění tomu jazyku už dnes nahrazují translátory. O jazyce českém už ani nehovoře!
Ostatně, zapamatujme si na věčné časy: "Rutinní porozumění..."
Tedy pytlici obdivují šteffly, že jsou ochotni pro ten svůj byznys lézt až s tak stupidními pitomostmi mezi lidi. Měli by se urazit ti lidi, že je štefflové mají za trdla sobě rovné.

Okomentovat