7.9.19

Ondřej Neff: Kybernetika a učitel

Roboti přicházejí a nevyhnou se ani školám. Důležitost kantorů ale nepoklesne. Českému školství schází šest tisíc učitelů. Je to hodně, nebo málo? V regionálním školství bylo v loňském roce na 160 tisíc učitelů, v roce 2015 jich bylo o 5500 míň. Přitom podle plánů ministerstva školství by v následujících létech mělo přijít do školství dalších patnáct tisíc pedagogů. Jinak nepůjde naplnit úmysl vyučovat v menších kolektivech.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Je to problém v kostce a každý si může vybrat, z jakého úhlu se na něj podívá.

Učitelů je každopádně míň, než by jich bylo třeba, k takovému závěru dojdeme při pohledu z kteréhokoli úhlu. Není to překvapující zjištění vzhledem k tomu, že pracovníků je málo prakticky ve všech oborech. Je málo zedníků, stejně jako chirurgů. Průmysl řeší nedostatek pracovníků nasazením robotů. Dá se to aplikovat i ve školství?(...)

Robotický učitel ve stylu kybernetické babičky Jiřího Trnky asi zůstane ve sféře fantazie, nicméně role IT prvků při výchově a formování dítěte je patrná už dnes a nepochybně poroste. Jak poroste a k čemu to povede, jisté není. Na jednu prognózu si ale troufnout můžeme, se šancí na 99procentní úspěšnost – že ten vývoj nepovede k omezení počtu učitelů.

Idea robotického učitele vychází z předpokladu, že učitel je tu od toho, aby předal mladé generaci informace, aby je něčemu naučil. Skutečnost je taková, že učitel je tu od toho, aby ho žáci měli rádi, vážili si ho a nechali se strhnout jeho příkladem. Pokud je učitel dobrý, takhle to funguje.

Asi každý jsme ve školních dobách potkali takové učitele. Vždy budu vzpomínat na pana řídícího Komárka z naší jednotřídky ve Slapech i na paní profesorku Kosovou, ta nás dovedla k maturitě.

Když srovnávám vzpomínky na svá školní léta a srovnávám je se zkušeností se školními léty svých dětí a dnes už své vnučky, nabývám dojmu, že nahrazení učitelů roboty asi není ta dobrá cesta, jak z nouze ven. Nespíš by pomohlo, kdyby se přestalo blbnout.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to trošku od věci, ale pytliky už dřív napadlo, jestli se nějaký z autorů žánru scifi zabýval otázkou, jak by se vyvíjela naše civilizace, kdyby lidé měli po čtyřech prstech na každé ruce. Jakože osmičková soustava, a tak nějak podobně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Radši 'některý z autorů'...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Roboti přicházejí a nevyhnou se ani školám.

Včera bylo pozdě!!!
Třeba robot na všechno to vyplňování lejster by se docela hodil. Nebo na dozory.
Jakože 'máte pokutu jeden kredit za porušení slovního morálního statusu!'

Jirka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jirka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jirka řekl(a)...

Robot napaden při dohledu žactvem!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Robot napaden při dohledu žactvem!

Žák jako krvežíznivý vetřelec? Symbolika k zamyšlení...

Okomentovat