8.9.19

Oliver Sálus: Angličtinu se děti učí hraním videoher, českému školství chybí koncepce, upozorňuje Kartous

Školství v Česku funguje jako stroj na nerovnost, příliš brzy odděluje elitu od těch, jejichž rodiče vyšší vzdělání nemají. Problémů v českém školství je podle Bohumila Kartouse z portálu EDUin celá řada.Z doprovodného článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

„Učitelé jsou podfinancovaní, dlouhou dobu byli odměnováni nedůstojně, v porovnání s jinými vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Jednalo se o vůbec nejhorší číslo v rámci OECD,” připomíná Kartous, který patří k dlouhodobým kritikům českého školského systému.(...)

„Robert Plaga je člověkem na svém místě a za tím si stojím. Ministr školství je ale jen jeden článek v dlouhém řetězu a musí mít podporu vlády a ta se za současné politické situace hledá jen těžko,” dodává.

Středoškolské elity si začínají uvědomovat, že jim střední škola nedává ty informace, které pak budou potřebovat na trhu práce. „K tomu by mohla pomoci osoba odborného konzultanta, kariérního poradce, který by věděl, jaké znalosti a dovednosti jsou potřeba k vykonávání jednotlivých povolání, a pak by jen studenty nasměroval, kde si takové informace dohledat a kde se to naučit. To je ale externí vzdělávání,” říká.

13 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Wow!!! Ty kecy už nečtu a neposlouchám, ale to tričko mě fakt dostalo!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vyšší lejvl je už jen Borat.

Jirka řekl(a)...

Naděláte! Decentní výstřih. Je vidět, že na tom maká, tak to musí taky prodat.

Jirka řekl(a)...

Já se těším na reakci paní Ygrain. To kvůli těm videohrám, ne výstřihu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Copak tričko, ale kraťasy v TV...

Vít Tomis řekl(a)...

Mě spíš děsí obsah, ne forma...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Existuje médium, do kterého se tenhle exot ještě nenacpal?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add pan Radek: asi se vratil z projizdky na kole.
Jinak nedavno jsem byla sepsuta jistym takyexpertem, ze mluvim do neceho, cemu udajne nerozumim.
Tak Kartouz mluvi do vseho a vsemu desne rozumi- vzkazuji tomu takyexpertovi, co tu cte diskuse a pak z nich dela svou anketu Osli usi.
On je pan BK takovy ded vseved.

Ygrain řekl(a)...

Slyším, Jirko, slyším ;-)

Kartouse poslouchat nehodlám, ale předpokládám, že se jedná o obvyklý kopanec do školní výuky (navíc myslím, že tuhle "perlu" už jsem od něj slyšela dřív). Jistěže hraním her se ledasco přiučíte (stejně jako sledováním videí a filmů nebo četbou v originále), téměř vždycky, když se student ohlásí jako gamer se zálibou v RPG, je jeho angličtina nadstandardní. Jenže to není tím, že by školní výuka byla mizerná, ale tím, že student věnoval stovky, ne li tisíce, hodin expozici NAVÍC. Je obrovský rozdíl, jestli jste angličtině vystaveni 3 hodiny týdně, anebo 3 hodiny denně (nebo i víc). Když uděláte totéž pro svou matematiku, nebudete stačit valit bulvy, jak budete najednou excelovat - akorát to už není taková švanda jako zachraňovat galaxii nebo prát do nepřátel firebally. Ale Kartous je prostě ignorant a sebere každý klacek, který mu přijde pod ruku, i když v tomhle případě je "kvalita" argumentace taková, že se spíš než klacek je to onen pověstný bič z materiálu nevhodného ke splétání.
Spokojen? :-)

P. Vršecký řekl(a)...

Borat je dobrá připomínka. Bohumilek se svým odhaleným hrudníčkem je takový Borat českého školství.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Vyšší lejvl je už jen Borat."

Borat je z Kazachstánu, Kartous z ČR? Šaty dělají člověka.To se teda povedlo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Šaty dělají člověka.

Planeta původu není podstatná.
Míra trdlovitosti odpovídá obsahu mozkovny. Oděv je pak zpravidla volen podle té míry.

Jirka řekl(a)...

Spokojen nadmíru, paní Ygrain!
Souzním s Vámi již delší čas a nechtěl jsem Vám brát Vaše argumenty podpořené praxí.
Člověku je hned lépe, když ví, že v tom není sám.
Panu BK by také prospělo pár hodin expozice ve vyučovacím procesu. Bohužel nemohu říci navíc. Kde nic není, ani čert nebere.

Okomentovat