19.9.19

Oldřich Lapčík: Pozor na telefon (o jednom katalogovém podvodu)

V červnu jsem pomáhal odrazit útok katalogových šmejdů z firmy ES Katalog. Jako vedlejší produkt studia vzniklo několik textů pro obecnější použití. Zkusil jsem sice něco umístit v médiích, ale s nevalným výsledkem (málo senzační, ohrané téma...). I když, není všem dnům konec. Problémem ale i tak zůstane, že informace nedorazí na správné místo, není možné, aby všichni četli všechno. Vaše školy v té vykutálené databázi jsou. Pokud už vás nezkasírovali, může vám moje informace ušetřit peníze pro účelnější využití a ochránit vás před velmi nepříjemným pocitem, že jste naletěli. Jestli to uznáte za vhodné, můžete upozornit i další kolegy, které najdete v databázi a budou vám stát za osobní e-mail. Pozor, existuje ještě klon Rychlé kontakty, stojí za ověření, jestli nejste bez vašeho vědomí i tam. V rámci prevence lze doporučit zaslání důrazného požadavku o ukončení nevyžádaných prezentací ve jmenovaných databázích oběma firmám (nejlépe doporučeným dopisem s doručenkou). Mají ostatně stejného jednatele i poštovní adresu.

1. Nebezpečí v kapse

Telefonát trval necelé čtyři minuty. Dáma se svižnou vyřídilkou sdělila paní M., že zastupuje internetovou databázi ES Katalog a pak „ověřovala základní údaje“. Prý bude potřeba prodloužit smlouvu, jinak její stránky zmizí z dosahu prohlížečů Google a Seznam. Paní M. připustila, že to by bylo nepříjemné. Už po skončení rozhovoru ji napadlo, že v tom cosi nehrálo.

Faktura na částku převyšující šest tisíc přišla e-mailem o den později.

2. Co prozradil Google

Firma ES Katalog se zabývá katalogovými podvody. Za tři roky svého trvání sehrála stejný kousek několika tisícům obětí. Obratně vedeným telefonátem získají materiál pro vytvoření zvukového souboru, který pak slouží jako doklad nevypověditelné smlouvy o placené prezentaci na jejich webu. Za rok si účtují obvykle něco přes šest tisíc korun. Kdo nezaplatí, toho tísní upomínkami a výhrůžnými dopisy od právníků. Za tři roky existence ES Katalog nasbíral řadu negativních ohlasů v tisku, stovky reakcí na sociálních sítích, trestní oznámení na Policii České republiky. Přesto neúnavně telefonuje a vymáhá výpalné od těch, kdo se nebrání. Telefonní linka 530513590 má přes 140 negativních hodnocení na stránkách aplikace „Můžu to zvednout“. Mnozí uživatelé popisují stejnou fintu – důrazné tvrzení, že bez prezentace v ES katalogu by stránky uživatele zmizely z dosahu vyhledávačů Seznam a Google. Někteří varují a doporučují hovor odmítnout, jiní připouštějí, že sami naletěli a raději zaplatili.

3. Lidé ve firmě ES Katalog, IČO 04852494

Telefonistka se představila jako Daniela Pezlarová. Poměrně vzácné příjmení. Jedna nositelka tohoto jména je absolventkou Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně a pracuje ve firmě Tarifomat, která se zabývá telefonickým marketingem. Náhoda?

Pan Martin Kabrna se narodil 22. prosince 1988 a bydlí na adrese Absolonova 944/2c 62400 Brno. Dosáhl bakalářské hodnosti v oboru „Podniková ekonomika a management“ na VŠE v Praze (2010), donedávna pracoval jako makléř realitní kanceláře. V obchodním rejstříku figuruje jako společník a jednatel ve čtyřech společnostech, jmenovitě ES Katalog s.r.o., Rychlé kontakty s.r.o., LIVE Call s.r.o. a Wood & Resin s.r.o.. 

V ES Katalogu jeho podíl činí 50%, vklad 500 Kč. Druhá polovina patří paní Aleně Sládkové, která je společnicí i ve všech dalších firmách. JUDr. Jan Pilný zastupuje firmu ES Katalog s.r.o. na základě plné moci z 8.2.2019. Prefabrikovaný formulář “Výzva k plnění...” zakončený neodolatelným upozorněním: “...abychom nebyli nuceni na základě pokynu klienta tuto pohledávku řešit žalobou na zaplacení u příslušného soudu a následně tak pohledávku navyšovat o úrok z prodlení a náklady civilního řízení“ naplní daty ze zátahů na telefonní lince 530513590, orazítkuje, podepíše a rozesílá postiženým. Čistá práce.

4. Chodí kovářova kobyla bosa?

ES Katalog je spíše o imitace než skutečná databáze. Grafická úprava je ledabylá. Hledání podle kombinace klíčových slov jako jsou typ služby, lokalita nebo IČO, tento produkt neumí, zato je v něm řada duplicit. Ve chvíli, kdy se doberete prezentace označené titulem GARANTOVANÝ ZÁZNAM, upoutá zrak pod názvem vyhledané firmy zdůrazněný text: “Na tuto společnost se právě dívá X návštěvníků!”. X je vždy větší než pět, obvykle z intervalu osm až patnáct. To vypadá nadějně. Podezření však budí, když ta “průběžná” čísla i o půlnoci překračují celodenní počty návštěv vašeho vlastního webu. Skutečnost, virtuální realita, generátor pseudonáhodných čísel?

Zvláštností databáze je absence příjmení Kabrna-Kabrnová nebo adres Absolonova 944 (bydliště M.K.) a Kpt. Jaroše 1922 (sídlo firmy). Přitom samotný Martin Kabrna působí ve čtyřech s.r.o., manželka Monika je jednatelkou English4Kids s.r.o. (IČO: 07740271), další na téže adrese, Ing. Zdeněk Kabrna, je společníkem a jednatelem ve firmě Energo Morava s.r.o. (IČO: 29192315). Obchodní rejstřík eviduje desítky výskytů tohoto příjmení, rovněž na uvedených adresách působí více subjektů. Skutečnost, že je ES Katalog zcela přehlíží, zdá se potvrzovat známé přísloví o kovářově kobyle a ševcově ženě. Při vědomí jeho kvalit se však nabízí vysvětlení i jiným rčením. Tím o ptáku, který se snaží nekálet do vlastního hnízda.

5. Záložní klony

Martin Kabrna a Alena Sládková provozují ještě jednu databázi, tentokrát pod firmou Rychlé kontakty s.r.o. (IČO 071 01 899). Zapsaná hodnota (1000 Kč), rozdělení podílů (50/50) i funkcí ve firmě jsou stejné. Ačkoli se rychlekontakty.cz trochu liší grafikou, vcelku působí dojmem jakéhosi klonu ES Katalogu. Že by záloha pro dobu, až se ES Katalog v negativním smyslu proslaví natolik, že bude pro telemarketingový lov nepoužitelný?

Nedávno se na webu objevila slovenská varianta www.ezkatalog.sk. EZ Katalóg má naprosto stejnou grafiku jako jeho česká matka a mixovanou jazykovou podobu – dačo po slovensky, něco česky. Google zatím nezaznamenal žádné negativní ohlasy – zdá se, že tato divize se na svůj rozjezd teprve chystá.

6. Nejde jen o ES Katalog

Smlouva po telefonu dává smysl, když věc spěchá a rychlost je přínosem pro obě strany. Volající se rozhodl, že něco potřebuje právě teď, proto volá. Zná cenu a je s ní srozuměn. Pizzu, nápoje na vysychající večírek, kytici růží, taxík... Poskytovatel zboží nebo služby přijme objednávku a okamžitě na ní pracuje. I kdyby si to objednavatel za chvíli rozmyslel, práce už byla vložena, náklady vznikly. Je správné zaplatit.

Opačná situace je značně nevyvážená. Volající je připravený. Rozhovor probíhá v jeho režii, jenom on má nahrávku a je na něm, jak ji použije. V původní podobě nebo s postprodukcí? Zvukový editor umožní nepohodlná slova vystřihnout a chybějící vložit.

Druhá strana ve chvíli, kdy zvedá telefon, ani netuší, že půjde o obchodní jednání. Obvykle je v situaci, kdy nemůže tvrzení volajícího ověřit nahlédnutím do literatury nebo konzultací se spolupracovníkem. Nemá v ruce nic, jen svou paměť. Do sporu se pak obvykle nepustí, raději zaplatí, než aby riskovala.

Firem, které díky slovnímu kejklířství dokážou po telefonu prodávat bezcenné nebo předražené zboží a služby, je mnoho. Jako dravci se snaží urvat svůj díl masa z těch, komu zdvořilost, zvědavost, nebo kombinace obojího, brání poslat je bez váhání nejmíň k šípku: „Monitorovaný rozhovor? Nemám zájem. Pokud mi něco chcete sdělit, pošlete to písemně.“

Odkazy:

Weby s varováním před firmou ES Katalog

Telefonní linka ES Katalogu
Obchodní rejstřík – Kabrna Brno

Obchodní rejstřík - Kabrnová
Daniela Pezlarová
Skoumal a Pilný s.r.o., advokátní kancelář
Obecné informace o katalogových podvodech
Další zdroje:
Text je výtahem z rukopisu zatím nepublikovaného delšího článku. Jako podklady byly použity veřejně dostupné informace (stránky státní správy a další databáze, prezentace na sociálních sítích apod.) stažené z webu v období 1.6.-5.8. 2019 a dokumenty vytvořené firmou nebo jejími zástupci. Cenné poznatky přinesla korespondence s několika tvrdošíjnými osobami, které dokázaly útočníka odkázat do patřičných mezí.

O autorovi:

Prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík (*1960) působí na Fakultě potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha jako pedagog a vedoucí katedry. Věnuje se popularizaci přírodovědných témat z oborů, které jsou mu blízké – chemie, biochemie a biologie, zejména v časopisech Vesmír a Chemické listy, viz: vesmir.cz/cz/o-nas/autori/l/lapcik-oldrich.html , www.chemicke-listy.cz

Do jiných oblastí publicistiky zavítá jen příležitostně. 

Žádné komentáře:

Okomentovat