13.9.19

MŠMT: Startuje 13. ročník Juvenes Translatores. Poprvé online!

Evropská komise vyhlásila nový ročník populární celoevropské překladatelské soutěže Juvenes Translatores pro středoškoláky. Střední školy se mohou přihlašovat do 20. října 2019.

Registrace pro školy, která byla otevřena v pondělí 2. září, bude probíhat do 20. října 2019. Novinkou letošního ročníku je to, že vůbec poprvé budou soutěžící překládat na počítači. Díky tomu budou moci všichni účastníci na všech vybraných školách soutěžit ve stejném termínu, konkrétně ve čtvrtek 21. listopadu od 10:00 do 12:00 SEČ.

Soutěže Juvenes translatores se každoročně účastní 751 škol z celé Evropské unie, což odpovídá celkovému počtu europoslanců. Každá země tak může do soutěže vyslat jen tolik škol, kolik má daný stát zástupců v Evropském parlamentu. V případě České republiky je to 21 středních škol. Soutěžící si mohou vybrat kteroukoli z 552 možných jazykových kombinací, které nabízí 24 úředních jazyků EU. Vítězové z jednotlivých zemí se pak za odměnu podívají spolu se svým učitelem a rodičem na slavnostní vyhlášení vítězů do Bruselu, které proběhne na jaře roku 2020.

Všechny další informace ZDEFoto: Markéta Sahanová, a Juvenes Translatores winner, 2018 ©EC

Loňskou vítězkou se stala Markéta Sahanová z českobudějovického Gymnázia Jírovcova, která navázala na předloňské vítězství své kolegyně Anny Kovárnové. Šlo již o třetí vítězství této jihočeské střední školy, která se tak stala českým hegemonem Juvenes Translatores.

Žádné komentáře:

Okomentovat