17.9.19

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500 korun. Vyplývá to z desetiprocentního růstu platů, se kterým počítá současný návrh rozpočtu, řekl v úterý ministr.
Z článku na iDNES.cz vybíráme:

V pondělí Plaga navrhl, aby si každý učitel v tarifu přilepšil stejně o 1750 korun z celkové částky. Zbytek peněz by podle něj měl zůstat na odměny a příplatky. Odbory s tímto rozdělením nesouhlasí. Ministr s nimi o tom ještě bude jednat.

„V propočtu, který mám, tak vychází (růst platů učitelů) asi 3500 korun. Desetiprocentní navýšení objemu je (v návrhu rozpočtu na příští rok) pokryto plně,“ uvedl Plaga.

Začátkem příštího týdne chce ještě s odboráři a zaměstnavateli jednat o rozdělení peněz do tarifů a nadtarifů. Zatímco ministr by chtěl, aby se růst rozdělil na částku 1750 korun pro každého a další peníze na odměny, odboráři požadují celý nárůst v tarifech.

Plaga původně navrhoval rozdělení desetiprocentního navýšení půl na půl do základů platů a nadtarifů. Růst tarifů o pevnou částku ale podle něj bude výhodnější pro skupiny pedagogů, které nyní vydělávají méně. Jde podle něj například o nově nastupující učitele, o učitelky v mateřských školách či vychovatelky.

3 komentáře:

EM řekl(a)...

By mohly... O kolik asi tak vzrostly platy na přelomu let 2018/19? Dostal někdo z kolegů víc jak 10 procent z mediálně propíraných patnácti? Já osobně (učitel SŠ v Královéhradeckém kraji) nikoho takového neznám. Jak to skutečně bylo a jak to opravdu bude?

Pepouš řekl(a)...

Takže výsledek je takový, že po patnácti letech ve školství nemám ani ten průměrný plat. Ale protože už jsem vydržel tak dlouho, tak není potřeba mi tolik přidávat. Přeci jenom do důchodu daleko, takže ještě něco odpracuji. Přidáme nejvíc těm, kteří do škol zatím nechtějí. Takže nástupní plat může být zajímavější, ale to je tak všechno. Přidáním stejné částky všem se zase sníží rozdíly v platových třídách. Takže vidina nějakého platového postupu skoro žádná. Jednou za sedm až osm let postoupím výše, to je terno. Osobní ohodnocení už několik let žádné, měsíční odměny v řádu stokorun, je třeba se spolehnout na porcování medvěda na konci roku - značně nejisté pro živobytí. Co třeba konečně zajistit důstojný příplatek za třídnictví? Co třeba příplatek za vedení asistenta v hodinách? To ale od pana ministra přeci nemůžeme chtít. Ale je milé si přečíst, že z pevné částky 1750 Kč je ochoten jít až na 1800 Kč nebo 1850 Kč. Tím se to celé narovná a všichni budou spokojení. Teda kromě těch učitelů...

Jiri Janecek řekl(a)...

No, je dobre, ze Plaga zacal mluvit v korunach…
Opakovat to lonske "10 % do tarifu + 5 % do nadtarifu = 15 % k platu" by bylo po tech pindech o uzitecne matematice hodne smesne…

Okomentovat