2.9.19

Michaela Těšínská: Demotivující školský systém. Žáky z Česka studium baví ze všech nejméně

Statisícům dětí v pondělí začíná desetiměsíční výukový maraton. Základní i střední školy budou praskat ve švech. „Na základní školy bude docházet 953400 žáků, což je o 12,5 tisíce více než v minulém školním roce. Na středních školách bude v denní formě studovat 399400 tisíc žáků, to je o 5300 více,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Vzhledem k tomu, že šetření TIMSS probíhá jednou za čtyři roky, letošek je důležitý. Zatloukal ovšem upozorňuje, že tuzemský vzdělávací systém spíše přidal důvody k demotivaci.

„Velmi záleží na tom, jak jsou žáci zapojení do výuky. Na druhém stupni i středních školách ale dominuje učitel. Jsou situace, kdy žáci v hodině téměř nepromluví, kdy si pouze pasivně zapisují do sešitů nebo sledují výklad,“ řekl.

Základní školy podle Zatloukala příliš svírají jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Tedy ty, kdy ve stejný den i čas otevřou všichni uchazeči o studium stejný test. Prvně se tak stalo v roce 2017. „Učitelé by chtěli vést výuku tak, aby žáky bavila matematika i čeština. Obsah přijímaček ale chce něco jiného. Učitelé jsou tak pod enormním tlakem,“ vysvětluje Zatloukal. Podobný princip žádá státní maturita. Výsledkem jsou vyhořelí žáci i kantoři.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáky z Česka studium baví ze všech nejméně

Což o to... Podstatné je, aby se rádi učili!

Často vzhlížíme k finskému modelu, který je postaven na důvěře. Tím, jak jsme společné vzdělávání nastavili my, říkáme, že nemáme k nikomu důvěru.

Až tak upřímné sebekritiky by se pytlici od ústředního školního inspektora nenadáli.
V tom Finsku mají až tak takovou důvěru, že nepotřebují žádnou školní inspekci, aby se pídila po sebemenší chybce nedůvěryhodných pedagogických sborů.
Prý se letos baží po formativním hodnocení. Chraň učitele rukapáně, aby někde sečetl nějaké body. Tak šup do papírnictví nakoupit formelínu a formovat a formovat. Jedině v plastelíně spočívá spása zdejší vzdělanosti.

Okomentovat