5.9.19

Martin Fendrych: Škola: Kantor nese obří odpovědnost, otročí rodičům a "maká jak barevnej"

Není těžké pochopit, proč ne všichni absolventi „peďáku“ nastoupí do škol, kantoři ze škol vycucnutí odcházejí a české školství je podprůměrné.

Z komentáře na Aktuálně.cz vybíráme:

Školitelka učitelskému sboru základní školy v Praze, kde on učí, vysvětlila, že kantoři odpovídají za děti v každé vteřině, i když s nimi fyzicky nejsou. Popsala případ s umyvadlem. Třída jela na hory. Několik dívek spalo v jednom pokoji. Po večerce se jedna holčička chtěla podívat do zrcadla, jenže viselo moc vysoko. Vylezla na umyvadlo, to se s ní utrhlo a při pádu jí urazilo palec u ruky. Učitelka zavolala pomoc, dívku odvezl vrtulník, prst však lékaři nezachránili.

Nastal problém s pojištěním, s vyplacením náhrady. Učitelka sice zařídila všechno, nenafotila si však místo nehody. Nebylo pak prý jasné, kdo za malér odpovídá, a ona má nyní platit odškodnění. - Chápete? Učitel nese odpovědnost, i když s dětmi není. Ve stresu, kdy má dítě utržený prst, učitelka volá záchranáře, uklidňuje dítě v šoku i dívky kolem ní, ale ještě musí myslet na dokumentaci nehody. James Bond hadr.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitel a žák mají být partneři. Tady kolegové, společníci...
Partnerský vztah vnímají patlici jako oboustranně vyvážený.
Odpovídají žáci za svoje učitele?

Jiří Kostečka řekl(a)...

Po čase opět výborný článek, přesně popisující skutečný stav na našich školách.

Velmi doporučuji zhlédnout rovněž po rozkliknutí odkazu na Aktualne.cz rozhovor E. Smetanové s psycholožkou I. Smetáčkovou k syndromu vyhoření učitelů. Sledujeme vynikající dialog, citlivě řízený moderátorkou, jdoucí do hloubi tématu, argumentovaný fakty, odborně fundovaný a přitom sdělný. (Jako češtinář nemůžu nezmínit též skvostnou češtinu obou aktérek.)

Rozhovor se též dotkne přebujelé administrativy, přispívající k znechucení jak ředitelů škol, tak učitelů. Robert Plaga je ve funkci již téměř dva roky, je veleben EDUinem a přilehlými "experty" jako málem nejlepší polistopadový ministr školství; přitom za celou tu dobu nedokázal zrušit jedinou "papírovou" vyhlášku, jediný z výkazů a povinných dokumentů valících se na školy měsíc co měsíc. Dobře mu to nedávno vpálila v jiném rozhovoru ředitelka Asociace gymnázií Renata Schejbalová, když sarkasticky poznamenala, že ji nebaví vyplňovat výkazy MŠMT. Pan ministr se zmohl jen na jakýsi poloúsměv-poloúšklebek...

Něco se skutečně změní teprve tehdy, až ten současný deficit 6 000 kantorů naroste tak, že jej ředitelé škol nedokáží kompenzovat důchodci či nařizováním přesčasů a suše ohlásí: "1. září neotevíráme, nejsou lidi." A k tomu dojde.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vážení, víte s kým dokolečka diskutujete o českém školství? S Bakalou, s Korbelovic Ólbrajtovou a spol. Dávám to sem opakovaně, máte je tam i s portrétem: Kartous, Plaga, Munich, Hamáček, Smetanová-Smetana, Maláčová, Charanzová a stovka dalších.
O tom, jestli k destrukci českého národního školství "dojde", případně bude odložena, urychlena, pozastavena, či jinam modifikována atd. rozhodují skuteční hybatelé, ne ta zkorumpovaná havěť, viz: https://www.aspeninstitutece.org/people/
Osvěty je nám třeba. Jak přesvědčit rodiče, že jediná šance zachování jejich vlastního rodu je vzdělaný potomek, to je, oč tu běží. Ne učitelé, rodiče se musí vzbouřit.

Okomentovat